Yunanlıların Gözünden Kurtuluş SavaşıTürk tarihinin en önemli savaşı olan, 1919–1922 yılları arasında geçen ve sonuçları bakımından sadece bizi ve Yunanlıları değil, bütün Dünyayı etkileyen, tarihimiz deki en büyük zaferlerinden biri olan Kurtuluş Savaşını, Yunanlıların gözünden görmek ister miydiniz?

Ülkemiz düşman işgali altındaydı ve paylaşılmak isteniyordu. Hem de 1 değil tam 6 ülke tarafından.

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaş‘ından yenilgiyle ayrılmış, ordular dağıtılmıştı. Bu ülkelere karşı savaşacak bir ordumuz kalmamıştı. İşgal devletleri büyük bir iştahla kendi paylarına düşecek bölgeleri belirliyorlardı. Anadolu, yıllarca süren savaşlar yüzünden yıpranmış, umudunu kaybetmiş, sonunun ne olacağını bekliyordu.

Paylarını almak için sabırsızlanan işgal devletleri, Anadolu’ya vurulması gereken son darbeyi bekliyordu. O darbeyi de, her türlü desteği verdikleri Yunanistan vuracaktı.

Anadolu’da bütün ışıklar sönmüş, tek bir ışık yanıyordu. O ışığın adı Mustafa Kemal’di. 1919 yılında Mustafa Kemal’in Samsun‘a gitmesiyle yanan bu ışık, ordunun tekrar kurulması ve Kurtuluş Savaşı’na girmesiyle, tümAnadoluyu aydınlatan ve ısıtan bir Güneş halini aldı.

İşgal devletlerinden çok büyük destek alarak Anadolu’ya yürüyen Yunan Ordusu, Mustafa Kemal’in komutanlığını yaptığı Türk Ordusu tarafından bozguna uğratıldı ve kısa sürede ülkeden atıldı. Savaşa girmeye cesaret edemeyen diğer işgal devletleri, toprak umudu kursaklarında kalmış bir şekilde ülkelerine geri dönüş yaptılar.

Şunu açıkça söyleyebiliriz ki;

Yunanistan ile diğer işgal devletlerinin savaş nedenleri aynı değildi. Diğer işgal devletlerinden daha farklı sebeplerle savaşan bir Yunanistan vardı. Diğer devletlerin topraklar üzerinde hak talepleri yoktu. Tamamen siyasi ve ekonomik çıkarlar peşindeydiler.

Yunanlılar ise, eskiden kendilerine ait toprakları geri almak istiyorlardı.

İstanbul – İzmir arasında bulunan kıyı şehirlerine tekrar sahip olarak, Ege Denizini kendi gölleri haline getirme planları içindeydiler.

Kısacası, Kurtuluş Savaşı bizim için ne kadar önemliyse, onlar içinde o kadar önemliydi. Bundan dolayıdır ki, savaşı kaybetmeleri Yunanlılarda çok büyük bir yıkıma sebep olmuştur.

Peki, bizim için bu kadar önemli olan bu savaş, Yunanlılar için ne anlam ifade ediyordu?

Sizler için o yıllara ait, Yunanlılar tarafından çekilen fotoğrafları bir araya getirdik.

Yunanlıların gözünden 919-1922 Türk-Yunan Savaşı.


Yunan askerleri bir gösteriyi izliyorlar.
Yunan askerleri bir gösteriyi izliyorlar.

Türk köylülerle Yunan askerler oyun oynarken. Oyun zorla mı oynatılıyor bilinmez.
Türk köylülerle Yunan askerler oyun oynarken. Oyun zorla mı oynatılıyor bilinmez.

Yunan askerleri komutanlarının emirlerini dinliyorlar.
Yunan askerleri komutanlarının emirlerini dinliyorlar.

Yunan askerleri futbol oynarken.
Yunan askerleri futbol oynarken.

Yunan askerleri ip çekme oyunu oynuyorlar.
Yunan askerleri ip çekme oyunu oynuyorlar.

General Papoulas bir köyü denetliyor.
General Papoulas bir köyü denetliyor.

Yunan askerler, yaralanan bir Türk askerine yardım ediyorlar.
Yunan askerler, yaralanan bir Türk askerine yardım ediyorlar.

Eylül 1922 - Bir teknenin Yunanlıları kurtarmak için verdiği mücadele.
Eylül 1922 – Bir teknenin Yunanlıları kurtarmak için verdiği mücadele.

1922 - Ağlayan Yunanlı kadınlar.
1922 – Ağlayan Yunanlı kadınlar.

İzmir alev alev yanıyor.
İzmir alev alev yanıyor.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/32953d1352913508-kurtulus-savasi2.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/32953d1352913508-kurtulus-savasi2-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamTürk tarihinin en önemli savaşı olan, 1919–1922 yılları arasında geçen ve sonuçları bakımından sadece bizi ve Yunanlıları değil, bütün Dünyayı etkileyen, tarihimiz deki en büyük zaferlerinden biri olan Kurtuluş Savaşını, Yunanlıların gözünden görmek ister miydiniz? Ülkemiz düşman işgali altındaydı ve paylaşılmak isteniyordu. Hem de 1 değil tam 6 ülke tarafından. Osmanlı Devleti I. Dünya Savaş'ından yenilgiyle ayrılmış,...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...