Ana Menü

Çocukluk Unutulmayan Çocukluk Yılları

30’lu yaşlardaysanız ve çocukluğunuzu özlüyorsanız buyurun çocukluğumuza geri dönelim. 1980-1993 yıllarıarasında bilgisayarı, atarisi, telefonu olmayan bizler çocukluğumuzu nasıl geçirdik bir bakalım.

Yakari
1983 yılında çizgi romandan çizgi filme uyarlanan Yakari’de, Kızılderili bir çocuğun maceraları anlatılıyordu. Hayvanlarla konuşabilen Yakari’nin en iyi dostu kabilesindeki Rainbow adlı kızdır. Rainbow dışındaki dostları ise atı Little Thunder (Şimşek) ve gerektiğinde ona akıl verip yol gösteren kartalı Great Eagle’dır.

He-Man

1983 ile 1985 yılları arasında çekilen çizgi filmde He-Man ve arkadaşları, Eternia’yı ve Şato’sunun sırlarını İskeletor’un kötü emellerinden korumaya çalışır.

Heidi

İsviçre’li yazar Johanna Spyri’nin Heidi kitabının tamamının Heidi adı altında uyarlandığı çocuk çizgi filmi. Çizgi filmin Türkçe uyarlaması Türkiye’de ilk kez TRT’de yayınlandı. Çizgi filmde annesi ölen Heidi’yi teyzesi Alplerde yaşayan dedesinin yanına götürür. Küçük kız burada birçok serüven yaşar.

Cosby Ailesi

Amerikalı komedyen Bill Cosby’nin başrolünde oynadığı ve Doktor Cliff Huxtable ile ailesinin maceralarını anlatan dizi.

Kara Şimşek

Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde de yayınlanarak popüler olmuş dizide kendi kendine hareket edebilebilen ve konuşabilen akıllı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight’ın başından geçen olaylar işleniyor.

Alf

Tipik bir aile babası olan Willie Tanner’ın huzur dolu yaşamı, Melmac gezegeninden gelen uzaylı bir yaratığın, garajının çatısına düşmesiyle altüst olur. Evin çocuklarının ALF (Alien Life Form) adını verdiği bu yaratık, Tanner ailesiyle birlikte yaşamaya başlar.

A Takımı

1983-1987 yılları arasında televizyonda gösterilen TV dizisidir. Dönemin en çok izlenen aksiyon dizilerinden biri olmuştur.

Bizim Ev

Amerikan aile sitkomu tarzındaki dizi, San Fransisco’da üç kızıyla yaşayan dul Bob Saget ile karısının kardeşi John Stamos ile arkadaşı Dave Coulier’in aynı evde geçirdikleri yaşamı anlatmaktadır.

Hayalet Avcıları

Dört çılgın bilim adamının maceralarını konu alan dizide tehlikeli hayaletler elektrik süpürgesi gibi bir cihazla hapsedilirdi.

Kalimero

“Ama haksızlık bu öyle değil mi?” sözüyle hatırladığımız minik civciv Kalimero, kafasında yarım yumurta kabuğuyla dolaşırdı.

Varyemez Amca

Varyemez Amca, Donald Duck’ın Ördekkent’te yaşayan zengin ve cimri amcasıydı. Çizgi filmdeki mucit, Varyemez Amca’nın “uğur parası”nı korumak için türlü aletler icat ederdi. Filmin kötü adamı işte bu uğur parasının peşindeydi.

Transformers

Kahramanları kötülüklerle savaşmak için robota dönüşen arabalar olan çizgi film, özellikle erkek çocuklar arasında efsaneleşmişti.

Yorum Yap