twitterİlk olarak ufak bir açıklama yaparak yazıma başlamak istiyorum. Twitter kapatılmadı, bir süreliğine domaine erişim engellendi. Bu sürenin de ne kadar olacağı da direk Twitter’ın tutumuna bağlı. Geçmiş yıllarda Youtube’un yaptığı hatayı yaparak yıllarca yasaklı kalmayı kabul edeceklerini düşünmüyor. Bir iki gün içinde gerekli adımları atıp bu cezadan kurtulacaklardır.

 

Şimdi gelelim Twitter’ın neden yasaklandığına…

Twitter’ın bu şekilde bir ceza almasını aylardır bekliyordum. Hatta yıllardır ceza almadan yayınına devam edebilmesine çok şaşırıyordum. Twitter mutlaka ceza almalıydı fakat bu sebepten dolayı ceza almamalıydı. Bir kaç kişinin canı yandı diye Twitter’ı yasakladılar. Peki neden yıllardır Twitter yüzünden saldırıya ve hakarete uğrayan binlerce insanın hakları savunulmadı. Neden daha önce Twitter’a ceza verilmedi?

Verdiğim bu tepkiyi birçok insan anlayamayacaktır. Yazımın devamında neden bu şekilde bir sitemde bulunduğumu anlayacaksınız.

Twitter, dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olmanın dışında dünyanın en az kontrol edilebilir web sitedir. Yani, Twitter sanal ortamda en fazla suç işlenen web sitesidir. Her gün yüzlerce belki de binlerce kişi Twitter üzerinden saldırıya uğramaktadır. Hakaretler, küfürler, şantaj, başkalarının fotomontajlı veya özel resimleri vs. vs.

Türkiye’de Twitter üzerinden birilerine çok rahat bir şekilde zarar verebiliyorsunuz. Anonim bir hesap üzerinden sevmediğiniz birinin özel fotoğraflarını paylaşabilirsiniz, hakaret ve küfür edebilirsiniz. Başka bir web sitesi üzerinden bu işi yapmak için büyük bir cesarete ihtiyacınız varken Twitter üzerinden rahat bir şekilde yapabiliyorsunuz. Neden mi? Çünkü polisin ve mahkemelerin Twitter üzerinde bir yaptırımı bulunmuyor. Çünkü Twitter bizim ülkemizi sallamıyor. Hemen size durumu izah edeyim.

Herhangi birine web üzerinden kişisel bilgilerinizi gizleyerek hakaret eder, kişilik haklarına zarar verirseniz, saldırıya uğrayan bu kişi mahkemeye gider ve şikayette bulunur. Mahkeme TİB ile iletişime geçer. TİB, saldırı hangi web sitesinde olduysa o websitesi ile iletişime geçer ve suç işleyen hesabın kapatılmasını ve hesap bilgilerinin kendilerine iletilmesini ister. Saldırgan hesabı açarken kişisel bilgilerini gizlese de, ip bilgilerini gizleyemez. Suçu işlerken hangi ip adresini kullandıysa TİB’e iletilir. TİB, telekomla veya özel internet sağlayıcılarla iletişime geçerek ve suçun işlendiği ip adresinin hangi telefon numarasına verildiğinin tespit edilmesini ister. Belirlenen telefon numarası mahkemeye bildirilerek telefonun sahibi üzerinden suçluya ulaşılır. Sitem genel anlamda bu şekilde işler. İş birliği yapmayan web sitelerinin yayını durdurularak bu olayların önüne geçilmeye çalışılır. Fakat iş Twitter olduğunda düzen bu şekilde işleyemiyor. Çünkü Twitter, TİB ve Türk Mahkemelerini umursamıyor. Gerekli bilgileri ve yaptırımları uygulamıyor. Bundan dolayı binlerce kişinin dosyaları mahkemelerde aylarca bekliyor. Suçu işleyen ceza almıyor, zarar görenlerin hakları savunulamıyor. Bu iş yıllardır bu şekilde devam ediyor. Sadece bana bunlardan zarar görmüş ve çözüm bulamamış onlarca kişi geldi. Ne yazık ki devletimiz bu duruma çok tepki alırız diye yıllarca müdahale etmedi. Ne zaman ki kendi canları yandı işte o zaman Twitter’a ceza verildi.

Yapılan resmi açıklamada cezanın sebebi olarak “Mahkeme kararlarının Twitter tarafından uygulanmadığı” belirtildi. Evet doğrudur, ama neden yıllarca sessiz kalındı. Twitter insanımızın güvenliğinden daha mı önemliydi?

Peki, Twitter Türkiye’ye uyguladığı bu tavrı başka ülkelere de uygulayabiliyor mu? Kesinlikle hayır. Hadi, Amerika Birleşik Devletlerini zor durumda bırakacak içerikler Twitter’da yayınlansın ve Twitter “özgürlük deyip” Amerika Birleşik Devletlerinin mahkeme kararlarını sallamasın. Hadi yapsın da göreyim. Ama iş Türkiye ile ilgili oldu mu bir umursamazlık, bir özgürlük savaşı vs. vs.  Türkiye tepki verdiği anda da Türkiye’yi geri kalmışlıkla suçlamalar vs. vs.

Fakat yine de Twitter’ı suçlamıyorum. Hükumetimiz zamanında aynı Youtube’a yaptığı gibi gerekli yaptırımları yapıp Twitter’a “sen benden büyük değilsin” mesajını vermeliydi. Bakın, Twitter iki gün bile dayanamadan mahkemelerimizle iletişime geçti. Çok yakın bir zamanda Türkiye ofisini açarak bu işleri ciddiye alacak. Neden mi, çünkü paracıkları gidiyor. Özgürlük falan filan bunların hepsi numara. İş paraya geldi mi, “affet abi” diyorlar.

İşin kısacası, son zamanlarda hükumet aleyhine propaganda yapan Twitter gruplarının önlerini kesebilmek için Twitter’a göz dağı verildi. Bir kaç gün sonra Twitter açılacaktır. Bu saatten sonra Twitter’da yazdıklarınıza dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

Başta Amerika, Rusya, Çin, İngiltere, İsrail olmak üzere bir çok devlet bütün internet hatlarını kontrol ediyorlar. Giden gelen bütün veriler kontrol altında tutuluyor. Çünkü internet ortamlarında bir anda yüz binlerce kişinin katıldığı gruplar ve ideolojik yapılar oluşturulabiliniyor. Bu da bütün devletlerin internet ortamlarından korkmasına neden oluyor. Türkiye’de bu tehdit karşısında gardını almaya ve interneti kontrol altında tutmaya çalışıyor. İleri ki zamanlarda bu kontrol daha da artacaktır. Hangi partinin olduğunun da hiçbir önemi yok. Eğer internetinizi kontrol edemezseniz, bir anda halkınızı sokaklara dökebilirler. Bundan dolayı bütün halklar özgürlerinin bir kısmından feragat etmek zorunda kalacaklar. Ne kadar can sıkıcı olsa da bundan kaçışın olmadığını düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda bu tür olayları daha sık duymaya başlayabiliriz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/twitter.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/03/twitter-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamİlk olarak ufak bir açıklama yaparak yazıma başlamak istiyorum. Twitter kapatılmadı, bir süreliğine domaine erişim engellendi. Bu sürenin de ne kadar olacağı da direk Twitter'ın tutumuna bağlı. Geçmiş yıllarda Youtube'un yaptığı hatayı yaparak yıllarca yasaklı kalmayı kabul edeceklerini düşünmüyor. Bir iki gün içinde gerekli adımları atıp bu cezadan kurtulacaklardır.   Şimdi...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...