Türkiye’den çıkan ilk dünya güzeli Keriman Halis’tir. 16 şubat 1913 İstanbul doğumludur. 

Zamanının meşhur tüccarlarından  Tevfik Halis Bey ve Ferhunde Hanım’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitim hayatını Feyziati şimdiki adıyla Boğaziçi lisesinde yaptı.  Amcası  Muhlis Sabahaddin Ezgi ünlü bir operet bestecisidir. Halası Neveser Kökdeş ünlü bir bestekardır. Keriman Halis’in ailesinde bir çok ünlü isim bulunmaktadır.

Keriman Halisin Belçika’da kazandığı yarışmanın orijinal ismi International Pageant of Pulchritude idi. Türkçe açıklaması Uluslararası Güzellik ve Zarafet Yarışması. Keriman Halis ilk olarak Türkiye’de dördüncüsü yapılan güzellik yarışmasında 1932 yılında birinci olarak Belçika’da yapılacak olan yarışmaya gitmeye hak kazandı.  Keriman Halis bu yarışmada birincilik alıncaya kadar hiçbir Türk kadın derece almamıştır Keriman Halis ilk ve tek olmuştur. 

Keriman Halis (4)

Keriman Halis’in fiziksel özelliklerine gelirsek; koyu kahve rengi gözleri , uzun simsiyah saçları vardı. Beyaz tenli ve 1.65 boyundaydı. Yarışmada Almanya güzeli ile finale kaldı ve birinci seçildi. Türkiye ‘ye döndüğünde Sirkeci Garın’da yaptığı açıklamada hislerini şöyle açıklamıştır.

Keriman Halis (4)

”En sonunda ben ve Almanya güzeli kaldık. Kırmızı bir tuvalet giymiş, yakasına da beyaz kurdele takmıştım. Jüri başkanı elindeki zarfı açtı. Heyecandan bayılabilirdim. Ve bütün tiyatro salonu, ‘Yaşasın Miss Turkey!’ sesleriyle inledi”

Keriman Halis (3)

Keriman Halis’in birinci seçildiği gece salonda Türk bayrağı yoktu ve Keriman Halis seyircinin tezahüratına cevap verememişti. Bunun üzerine metrelerce atlas bulunup bayrak hemen orada yapıldı ve halka gösterildi. Bayrağın gösterilmesinden sonra Keriman Halis halkı selamladı. 

Keriman Halis (2) Keriman Halis (5)

1934 yılında çıkan soyadı kanunu sonrasında Atatürk tarafından Keriman Halis’e Kraliçe anlamına gelen Ece soyadı verildi. Keriman Halis  Orhan Sanus ve Hasip Tamer Bey ile 2 evlilik yapmış ve 3 çocuğu olmuştur. Keriman Halis 28 Ocak 2012 ‘de İstanbul’da vefat etmiştir. 

Keriman Halis (1)

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/07/Keriman-Halis-3.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/07/Keriman-Halis-3-150x150.jpgEbru ELTUNYaşamKeriman Halis Kimdir?,Türkiye'nin İlk Dünya Güzeli,Türkiye'nin İlk Kadın Dünya GüzeliTürkiye'den çıkan ilk dünya güzeli Keriman Halis'tir. 16 şubat 1913 İstanbul doğumludur.  Zamanının meşhur tüccarlarından  Tevfik Halis Bey ve Ferhunde Hanım'ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Eğitim hayatını Feyziati şimdiki adıyla Boğaziçi lisesinde yaptı.  Amcası  Muhlis Sabahaddin Ezgi ünlü bir operet bestecisidir. Halası Neveser Kökdeş ünlü bir bestekardır. Keriman Halis'in ailesinde...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...