Japon kiraz çiçeği yani sakura ağacı. Pembe çiçekleri ile muhteşem bir manzara oluşturur bu güzel ağaçlar. Kiraz çiçeği denildiğine aldanmayın meyve vermez sadece süs amaçlı yetiştirilir.

Sakura ağaçlarının Japonlar için farklı bir anlamı var. Sakura ağaçlarının çiçek açması yeni bir başlangıcı, baharın gelmesini müjdeler Japonlara. Her yıl Mart ayında sakura festivalleri düzenlenir şenlikler yapılır ve ağaçların çiçek açması kutlanır.

Sakura Ağacı (7)

Sakura geleneği samuraylardan gelmektedir. Samuraylar bu ağacın çiçeklerinden kendilerine bir hayat felsefesi çıkarmışlardır. Sakura çiçeği solmadan en güzel ve olgun zamanında ağaçtan düşer. Savaşlarda çok acımasız olan samuraylar bu çiçeklere bakarak her an ölebileceklerini akıllarından çıkarmamışlardır. Yaptıkları her kalenin etrafını da sakura ağaçları ile döşemişlerdir. 

Sakura Ağacı (8)

Evrensel dostluğu yaymak amacı ile Japonlar Dünyanın pek çok ülkesinde sakura parkı kurulması için önayak oldular. Türkiyede de sakura parkı kurulması için Ertuğrul Firkateyni’nde ölen askerlerin anısına 587 sakura fidesi 2005 yılında Japonya tarafından yollandıysada bu fidelerin büyük bir çoğunluğu tutmadı. Tema Vakfının bu konudaki çalışmaları sayesinde 600 sakura fidanı yetiştirildi.

Sakura Ağacı (1)

Sakura Ağacı (2)

Sakura Ağacı (3)

Sakura Ağacı (4)

Sakura Ağacı (5)

Sakura Ağacı (6)

Sakura Ağacı (9)

Sakura Ağacı (10)

Sakura Ağacı (11)

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/08/Sakura-Ağacı-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/08/Sakura-Ağacı-1-150x150.jpgEbru ELTUNYaşamSakura Ağacı Nedir?,Sakura Festivali,Sakura Nedir?Japon kiraz çiçeği yani sakura ağacı. Pembe çiçekleri ile muhteşem bir manzara oluşturur bu güzel ağaçlar. Kiraz çiçeği denildiğine aldanmayın meyve vermez sadece süs amaçlı yetiştirilir. Sakura ağaçlarının Japonlar için farklı bir anlamı var. Sakura ağaçlarının çiçek açması yeni bir başlangıcı, baharın gelmesini müjdeler Japonlara. Her yıl Mart ayında sakura...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...