Quilling (ingilizce quilled) kağıt telkari olarak da bilinen kağıt parçaları kıvrılarak yapılan bir çeşit süsleme sanatıdır. Günümüzde kağıt kalitesinin artması ile yeniden gündeme gelmiş bir sanat dalı. 

Kağıt telkariye sanat dalı dedim ama öğrendiğim kadarı ile belli bir kültüre ait değil. Rönesans döneminde Fransız ve İtalyan rahibelerin  dini ögelerin çevresini süslemek amacı ile yaptığı bir el işi idi. Daha sonrasında 18. yüzyılda Avrupa da popüler oldu. O dönemde yaşayan üst tabaka kadınlar eğlence ve vakit geçirme amaçlı Quilling yapmaya başladılar. 

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (10)

Quilling yapılmasının asıl amacı süsleme yapmak. Kadın eşyalarından ev eşyalarına kadar aklınıza gelebilecek her yerde süs olarak  kullanılabiliyor. Süs olarak kullanılması ve yapılması onun bir sanat dalı değilde el işi gibi görülmesine neden olmuş. Quilling zaman içerisinde yeni malzemeler ve stiller kullanılarak 3 boyutlu hale getirilmiş. Quilling ile ilgilenen sanatçılar değişik malzeme ve stiller kullanarak onu el işi olmaktan çıkarıp bir sanat dalı haline getirmişler. 

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (2)

Peki Quilling nasıl yapılıyor? İnce kesilmiş kağıtlar şiş yada kürdan gibi nesnelere sarılarak rolo haline getiriliyor, kesilerek ve yapıştırılarak çeşitli şekiller veriliyor. Gördüğüm kadarı ile genellikle çiçek şekilleri yapılıyor ve bu çiçekler bir şeyleri süslemek için kullanılıyor.

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (7)

Yulia Brodskaya Moskova’da doğmuş ve Quilling tekniğini el işi olmaktan çıkarıp sanat haline getirmiş bir sanatçı. Ortaya çıkardığı eserler gerçekten mükemmel. Eserlerinde ilk göze çarpan şey çarpıcı renkler ve tablodan fırlayacakmış kadar canlı siluetler. Bu güzel sanat eserlerini sizinle paylaşmak istedim.

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (8)

 

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (1)

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (3)

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (4)

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (5)

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (6)

Quilling Tekniğini Sanata Dönüştüren Sanatçılar (9)

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/09/Quilling-Tekniğini-Sanata-Dönüştüren-Sanatçılar-3-766x1024.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/09/Quilling-Tekniğini-Sanata-Dönüştüren-Sanatçılar-3-150x150.jpgEbru ELTUNYaşamGuilled Tekniği,Kağıt Telkari Sanatı,Quilling TekniğiQuilling (ingilizce quilled) kağıt telkari olarak da bilinen kağıt parçaları kıvrılarak yapılan bir çeşit süsleme sanatıdır. Günümüzde kağıt kalitesinin artması ile yeniden gündeme gelmiş bir sanat dalı.  Kağıt telkariye sanat dalı dedim ama öğrendiğim kadarı ile belli bir kültüre ait değil. Rönesans döneminde Fransız ve İtalyan rahibelerin  dini ögelerin çevresini süslemek...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...