Birçok insan prefabrik yapılarla, konteyner yapıları birbirine karıştırır hatta aynı şeyler olduklarını sanırlar. Fakat iki yapıda yaşam alanı olarak kullanılsa da yapı olarak birbirinden çok farklıdırlar. İkisi arasında karar vermek için yapı olarak farklılıklarını bilmek çok önemlidir.

Bu soruya doğru cevap verebilmek için ilk olarak şu soruları cevaplamak gerekiyor.

 • Ne sıklıkla kullanacaksanız?
 • Yaşam konforu ne kadar önemli?
 • Bütçenizin durumu ne?
 • Yer değişikliği ihtiyacı duyar mısınız?

Bu sorular seçiminizi doğru yapabilmek için cevaplamanız gereken sorulardır. Çünkü geri dönüşü olmayan bir karardan sonra yaşanacak gayet pahalı bir pişmanlıkla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yaptıracağınız yapıyı çok sık kullanacaksanız ve bundan dolayı yaşam konforunun önemli olduğunu düşünüyorsanız hiç tereddüt etmeden prefabrik yapı almalısınız. Prefabrik yapıların konteyner yapılara göre çok daha fazla avantajı vardır. Konteyner yapıların sadece iki avantajı vardır. 

Konteyner Yapıların Avantajları Nelerdir?

 • Daha ucuz olmaları
 • Taşınabilir olmaları
 • Daha kısa süre inşa edilirler

Bunların dışında konteynerları prefabrik yapılarla kıyaslayamazsınız. Konteyner yapılar çelik konstrüksiyon yapılarıdır ve ölçüleri sabit ve kısıtlıdır. Genel olarak konteyner yapıların genişliği 2.4 metredir ve uzunlukları 10 metreye kadar çıkmaktadır. Tabii ki uzunluk arttıkça nakliye sorunu ortaya çıkmaktadır.  Bu da maliyeti arttırmaktadır. Konteyner yapıların duvarları sandviç paneldir ve genellikle kalınlık olarak 4 cm’dir. Sandviç panel duvarların iki tarafı çelik saç, ortası yalıtım malzemesidir. Yalıtım malzemesi olarak poliüretan kullanılır. Prefabrik yapılarda ise pres panel denen yine yalıtımlı ama daha kalın ve betonarme yapıya sahip duvarlar kullanılır. 

Konteynerların kendi zeminleri vardır. Çelik yapının üzerine 16 mm kalınlığında beton malzemesi kullanılır ve zemin çok tok değildir. Yürüdüğünüzde beton hissi almazsınız. Prefabrik yapıların zeminleri klasik binalarda ki gibidir. Yalıtım konusunda konteyner yapılar da iyidir fakat prefabrikle boy ölçüşemez. 

Dizayn konusunda yine prefabrik daha kullanışlıdır. İstediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz ve konteynerda yapabileceğiniz tek şey oda ölçülerini belirlemektir. 

İki yapı arasındaki en büyük farklardan biri fiyattır. Prefabrik 4×5 kat daha pahalıdır. Diğer önemli fark ise konteyner yapıların bir vinç ile taşınabilir olmasıdır. Böyle bir durumla karşılaşma riskiniz varsa konteyner yapı daha ağır basar.

Prefabrik yapılarda resmi olarak izin almanız gerekirken konteynerda böyle bir zorunluluğunuz yoktur. İstediğiniz yere koyabilirsiniz.

Prefabrik Yapıların Avantajları

 • Daha güvenlidir
 • Daha sağlıklıdır
 • Görünüş olarak daha kaliteli ve havalıdır
 • Dizayn olarak daha çeşitlidir
 • Duvarlar daha kalın, güvenli ve daha sağlıklıdır
 • Daha konforlu bir yaşam alanı sağlar

Bu bilgilere dayanarak iki yapı arasında daha kolay bir seçim yapabileceğinizi düşünüyorum.

İki ürünün en önemli ortak ise hangi firmaya yaptırıyor olmanızdır. Bu konuda çok seçici ve dikkatli olmalısınız. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/prefabrikmi-konteyner-mi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/prefabrikmi-konteyner-mi-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamkonteyner ev kullananlar konteyner evde yaşamak,konteyner ev yorumları,konteyner evde yaşamak,prefabrik ev mi konteyner ev miBirçok insan prefabrik yapılarla, konteyner yapıları birbirine karıştırır hatta aynı şeyler olduklarını sanırlar. Fakat iki yapıda yaşam alanı olarak kullanılsa da yapı olarak birbirinden çok farklıdırlar. İkisi arasında karar vermek için yapı olarak farklılıklarını bilmek çok önemlidir. Bu soruya doğru cevap verebilmek için ilk olarak şu soruları cevaplamak gerekiyor. Ne sıklıkla...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz. Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...