Bu yazımda son yılların en popüler konut türlerinden biri olan prefabrik konutlardan bahsedeceğim. Prefabrik konutlar klasik betonarme konutlara kıyasla birçok avantaja sahiptirler. Bundan dolayı ülkemizde hızla popüler hale gelmiş, özellikle şahsi konutlarda tercih edilir olmuştur. 

Prefabrik Konuların Avantajları Nelerdir?

  • Makul fiyatlara yaptırabilir
  • İnşa edilmesi daha kısa süre alır
  • Betonarme binalara göre daha sağlıklıdır
  • Depremlere daha dayanıklı ve güvenlidir
  • Görünüm olarak daha gösterişlidir
  • Yalıtım konusunda çok daha iyidir

Prefabrik Binalarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tabii ki ilk olarak hangi firma ile çalıştığınıza çok dikkat etmelisiniz. Firmanın güvenirliği, fiyatlar ve yaptığı işçilik çok önemlidir. O yüzden ilk olarak iyi bir araştırma yaparak doğru firmayı bulmak gerekir. Bu konuda tavsiye uyarak hareket etmek çok önemlidir çünkü hiçbir firma benim ürünüm kötü demez. Fırsatınız varsa firmanın daha önce yaptığı yapıları kontrol etmek ve firmaya iş yaptırmış kişilerden görüş almak başınızın ağrımamasında ilk önceliğiniz olmalıdır. 

Prefabrik işi her yapıda olduğu gibi zeminden başlar. Ve genellikle de zemin işlerini kişi kendisi yapar veya yaptırır. Prefabrik firmaları zemin işini genellikle müşteriye bırakırlar. Bu yüzden zemininin hazırlanması işine çok dikkat etmelisiniz. Sağlıksız ve doğru hazırlanmamış zemin size çok fazla sorun çıkarır. 

Genellikle subasmanı tavsiye edilir. Subasmanı yapının oturacağı beton zemindir. Yüksekliği kişiye göre değişir. Subasmanı yapıyı dış etmenlerden korur ve daha konforlu bir yaşam alanı sağlar. Bölgeye göre 50 cm’den 1 metreye kadar subasmanı yaptırmanız uygundur. Subasmanı yükseldikçe merdiven sorununun ortaya çıkacağını da unutmamak gerekir çünkü merdivende bir gider kalemidir.

Subasmanında zeminin düzlüğü yani eğim olmaması can alıcı bir konudur. Zemin eğim problemleri prefabrik yapınızın duvarlarının tam oturmaması ve odalarda çarpıklağa neden olur. Bunun yanında fayans işlerinde de birçok soruna neden olmaktadır. Birçok insan bu durumu çok acı bir şekilde deneyimlemiştir. Subasmanının işin eğli ustalara yaptırılması elzem bir konudur.

Prefabrik binalar pres panel denen duvarlardan yapılmaktadır. Zaten prefabrik yapılar bu kadar tercih edilmemelerinin en büyük sebebi budur. 1.25 metre genişliğe sahip bu duvarlar firma tarafından hazırlanıp yerinde monte edilirler.

Pres Panel Duvarlar

Prefabrik işinin bu denli hızlı yapıla bilinmesinin nedeni budur. Bu duvarlar iki taraflı beton denen malzemenin ortalarına yalıtım malzemesi konularak yapıştrılması ile yapılmaktadır. Beton denen malzeme genellikle 6 mm veya 10 mm kalınlıkta kullanılır. Firmaya soracağınız ilk sorulardan biri duvarlarda kullanılan betopan kalınlığıdır. 

Duvarlarla ilgili soracağınız diğer soruda duvar kalınlıklarıdır. Pres panel duvarlar 10 cm ve 6 cm olarak iki ayrılabilirler. Dış cephede 10 cm iç cephede 6 cm duvar kullanılır. Duvar kalınlığının önemi büyüktür çünkü sağlamlık ve yalıtımı belirler. 

Pres panel duvarlar yapı olarak karkaslı ve karkassız olarak ikiye ayrılırlar. Karkas demek iç yapıda çelik iskelet demektir. Bunu mutlaka ama mutlaka sormalısınız. Karkaslı pres paneller çok ama çok daha dayanıklı ve sağlamdır. Bu duvarlarda yalıtım malzemesi olarak strafor yerine taşyünü kullanılmaktadır. Haliyle bu duvarla daha uzun ömürlü, daha sağlam ve yalıtım konusunda daha iyidir. Bir fiyat farkı ortaya çıkacaktır ama binanın içinize sinmesi için mutlaka araştırmanız gereken bir konudur.

Çatı kaplama malzemesi olarak trapez saç veya sandviç panel tercih edebilirsiniz. Trapez saç tercih edecekseniz boyalı olmasına dikkat ediniz. Sandviç panel trapez saça göre daha maliyetli ama daha konforludur. Sandviç saç sıcağı ve soğuğu geçirmez. Bu konuda çok önemlidir ve üzerinde durulması gerekilir. Fakat hangisini tercih ederseniz edin çatının yalıtımlı yapılacak olmasını mutlaka ısrarlı isteyin. En dış kaplama malzemesinin altında yalıtım olarak en 10 cm taş yünü olmasını şart koyun ve yapım aşamasında kontrol edin. Yapıldıktan sonr kontrol edemezsiniz.  

Bunların dışında kullanılacak kapı, pencere, mutfak dolapları ve fayans malzemelerinin kalitesini mutlaka sorun. Hangi marka ve hangi kalitede malzeme kullanıldığı konutunuzun selameti için önemlidir. Gerekirse fark vererek belirlediğiniz firmaların malzemelerini kullandırın. 

Dış cephe kaplaması da yalıtım ve görüntü için önemlidir. Bütçeniz el verirse söve veya yalıpan cephe kaplaması yaptırın. Yapınız hem daha yalıtımlı hem de daha şık görünecektir.

Yalıpan cephe kaplamasında çok fazla çeşit vardır. Eskitme yöntemiyle ahşap görünümlü harika bir eve sahip olabilirsiniz.

Sözleşmenize mutlaka termin tarihi şartını ekleyin ve uzun süreli gecikmelerde kendinizi garantiye alın. 

Ödemenin tamamını önden yapmak yerine iş sonunda son ödemenin yapılacağı şekilde bir ödeme planı isteyin.

Son olarak binanız yapılana kadar ki 10 günü geçmez, sık sık uğrayarak yapılan işçiliği ve malzemeyi kontrol ediniz. Sözleşmenize aykırı her şeyi saptayarak itiraz ediniz. Yapı bittikten sonra fark ettiğiniz olumsuz şeyler bütün tadınızı kaçıracaktır. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/prefabrik-bina.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/prefabrik-bina-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamprefabrik ev alırken bilmeniz gerekenler,prefabrik ev kullananların yorumları,prefabrik ev sorunlarıBu yazımda son yılların en popüler konut türlerinden biri olan prefabrik konutlardan bahsedeceğim. Prefabrik konutlar klasik betonarme konutlara kıyasla birçok avantaja sahiptirler. Bundan dolayı ülkemizde hızla popüler hale gelmiş, özellikle şahsi konutlarda tercih edilir olmuştur.  Prefabrik Konuların Avantajları Nelerdir? Makul fiyatlara yaptırabilirİnşa edilmesi daha kısa süre alırBetonarme binalara göre daha sağlıklıdırDepremlere...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...