Oruç Nasıl Tutulmalıdır?Oruç, İslam’ın 5 şartından biridir ve oruç tutmaya engeli olmayan her Müslümana farz olan bir ibadettir.Oruç tutan kişi, gün içerisinde belirle saatler arasında yemek, içmek ve İslam’ın yasakladığı haram olan her şeyden uzak durmalıdır. 

Oruç ibadeti birçok insanın kafasında soru işaretlerine neden olan bir ibadettir. Bütün ömrü boyunca oruç tutmuş bir kişi bile bazı zamanlarda orucunun bozulup bozulmadığı ile ilgili tereddütlere düşebilmektedir. Oruç ibadeti hakkında eksik bilgilerin neden olduğu bu tereddütleri yaşayan insanların sayısı bir hayli fazladır. 

Peki, gerçekten de oruç ibadetini layıkı ile yerine getirebilmek için çok fazla bilgiye mi ihtiyacımız var?

Bu sorunun cevabı çok açık ve net bir şekilde “hayır” dır.

Layıkı ile oruç tutabilmeniz için çok fazla bilgiye ihtiyacınız yoktur. İslam dininin temel öğelerinden biri olan mantık, oruç ibadetinde size birçok konuda yol göstermektedir. Mantığınızı kullanarak bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Oruçla ilgili kesin olarak bilmeniz gerek bir kaç bilgi vardır. 

Peki, bilmemiz gereken bilgiler nelerdir?

Oruçla ilgili bilmeniz gereken en önemli hususlar şunlardır:

– Oruç tutmak bütün gün kuru kuruya aç ve susuz kalmak değildir. Oruç tutan kişinin oruçlu olduğu saatler içerisinde, dinen yasaklanmış bütün hal ve hareketlerden uzak durması gerekmektedir.

– Dinen orucu bozan şeylerin dışındaki bütün olumsuz durumlar orucunuza zarar verir. “Yalan söylemek” dinen yasaktır fakat orucunuzu bozmaz. Oruçlu iken yalan söylerseniz orucunuz bozulmaz fakat orucu layıkı ile tutmuş olmazsınız.

– Oruç tutan kişi bütün vakit namazlarını, oruç tuttuğu için değil, vakit namazları farz olduğu için kılmak zorundadır. Yani, vakit namazlarınızı kılmazsanız orucunuz bozulmaz.

– Dalgınlıkla yapılan yeme/içmeler orucunuzu bozmaz. Oruçlu iken bir bardak su içtiniz. Orucunuzun bozulması için suyu bilerek ve isteyerek içmeniz gerekmektedir. İçtiğiniz bu suyu bilerek içmediyseniz orucunuz bozulmaz, orucunuzu tutmaya devam edebilirsiniz.

– Geçerli bir sebepten dolayı (hastalık, kaza, baygınlık, fenalık geçirme, çok fazla derece kusma vb.) orucunuzu bozmak zorunda kalırsanız yapmanız gereken tek şey kaza orucu tutmaktır. 1 gün bozduysanız, 1 gün kaza orucu tutarsanız. Çok susadım, karnım çok acıktı, canım çok çekti, sonra tutarım vb. gibi sebeplerden dolayı orucunuzu bozarsanız, hem günaha girmiş olursunuz hem de her gün için 60 gün oruç tutmak zorunda kalırsınız. Mantık çok basittir. Kendinizi kandırmadan, eğer orucu tamamlayacak durumdaysanız orucunuzu bozamazsınız.

– Oruçlu iken banyo yapabilirsiniz. Ağzınıza ve burnunuza su kaçırmamaya dikkat ederek istediğiniz zaman suyun altına girebilirsiniz. Tabi ki, banyo ihtiyacınız varsa. Zevk için havuza veya denize girerseniz orucunuzu riske atarsanız. Su genzinize kaçarsa ki kaçacaktır, orucunuz bozulur.

– Oruçlu iken mecburiyetiniz varsa göz ve burun damlası kullanabilir, aşı olabilirsiniz.

– Misvak kullanma, ağzı su ile çalkalama, koku sürme, öpüşme gibi durumlar orucu bozmaz. Fakat bu hallerden uzak durmak en iyisidir. 

– Yolculuk sırasında oruç tutma zorunluluğu yoktur. Yolculuk sırasında tutamadığınız orucunuzu kaza yapabilirsiniz. 

– Tutulamayan oruçların yerine Diyanet İşleri Bakanlığının belirlediği miktarda fidye (bir fakiri doyurma) verebilirsiniz. Tabi ki burada da mantık ön plana çıkıyor. Sebepsiz yere orucunuzu tutmayıp, fidyesini vereyim mantığı doğru değildir. İşiniz çok ağırdır, oruç tutamıyorsunuzdur ve kazasını yapacak durumunuz yoktur. Örnek olarak “maden işçilerini” verebiliriz. Ya da her gün ilaç kullanma zorunluluğunuz vardır, bundan dolayı orucunuzu tutamıyorsunuz. Yaşlısınızdır, orucu tutmaya günüz yoktur. Bu durumlarda fidye verebilirsiniz. Yani, gerçekten de geçerli bir sebebiniz varsa fidye vererek oruç borcunuzu ödeyebilirsiniz. Gerçekli bir sebebiniz yoksa verdiğiniz fidyeler orucunuzun yerine geçmez.

– Oruçlu iken cinsel ilişkiye giremezsiniz. Kendinizi tatmin edemezsiniz. Kısacası, cinsellikle ilgili hiçbir şey yapamazsınız. “Onu yaptım şunu yapmadım”, “şöyle yapsam bir şey olur mu?”, “Zevke geldim ama devamı olmadı” gibi düşüncelerle sadece kendinizi kandırırsınız. Bu tür durumlardan kesinlikle uzak durmalısınız.

“Yazının başında birkaç bilgi dedin ama epey fazla oldu” diyorsunuzdur şimdi. Evet, tamamen haklısınız. Birkaç bilgi dedik ama onlarca bilgi yazdık. O zaman yazımızı özetleyelim. 

Orucunuzu layıkı ile tutabilmeniz için ihtiyacınız olan tek şey “doğru niyettir”. 

Orucunuzu tutuyorsanız, hangi niyetle tutuyorsunuz?
Orucunuzu tutmuyorsanız, hangi niyetle tutmuyorsunuz?
Orucunuzu bozacaksanız, hangi niyetle bozacaksınız?

İşte, bütün mesele budur arkadaşlar…

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34766d1373333232-oruc.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34766d1373333232-oruc-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamOruç, İslam'ın 5 şartından biridir ve oruç tutmaya engeli olmayan her Müslümana farz olan bir ibadettir.Oruç tutan kişi, gün içerisinde belirle saatler arasında yemek, içmek ve İslam'ın yasakladığı haram olan her şeyden uzak durmalıdır.  Oruç ibadeti birçok insanın kafasında soru işaretlerine neden olan bir ibadettir. Bütün ömrü boyunca oruç tutmuş...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...