Geçen gün Aydın-Nazilli tarafına bir işimiz düştü ve yola çıkmaya karar verdik. Anadolu insanının en belirgin özelliklerinden biri olan, bir yere gitmeden önce gideceği yerin yemekleri hakkında bilgi sahibi olma isteği bizde de zuhur etti ve gitmeden önce ilk olarak “ne yesek?” sorusuna cevap arama başladık. Çok geçmeden ihtiyacımız olan istihbarat bilgisi geldi ve huzurlu bir şekilde yola çıktık. Amacımız, işimizi biran önce görmek ve bize tavsiye edilen restorana zamanında gidebilmekti. Akşam üstüne doğru yola çıktığımızdan dolayı geç kalma olasılığımız da vardı. Gideceğimiz mekan Kuyucak – Pamukören yolu üzerinde Obam adında bir et restorandı idi. Siz daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama ben daha önce et yemekleri üzerine ün salmış bu restorandı hiç duymamıştım. İşin garip tarafı, Obam Restoran et döner ve tandır üzerine ciddi ciddi ün salmış bir restoranmış. Ünlü et ve şarap eleştirmeni Vedat Milor bu restoranda gelip kuzu çevirme yemiş ve hayran kalmış. Bize gelen istihbara göre ünlülerin de uğrak yeriymiş. Yani anlayacağınız bu zamana kadar yediğimiz en lezzetli et yemeğini yiyebiliriz umudu ile yola koyulduk.

obam-1

Fakat, bu istek ve arzu ile çıktığımız yolculuğumuz pek istediğimiz gibi gitmedi. İşimiz gece 10’a doğru anca bitti. İster istemez bizim et yeme hevesimiz de birazcık kaçtı. Düşünsenize, saat gece 10 ve güzel bir mekanda taze et yemek istiyoruz. Mantıklı bakınca biraz gerçek dışı gibi görünmüyor mu?.

Her neyse, buraya kadar gelmişken gidelim dedik ve 20 km uzağımızda bulunan Obam Restoranda ulaştık. Kapısına gelir gelmez bize söylenenlerin doğru olduğunu anladım. Saat gece 22:30 civarı, karanlık bir yolun üzerinde bulunan bir restoranda mı geldik bir düğüne mi geldik anlayamadım. Büyük bir mekan olmasına rağmen o kadar kalabalık ki, içeride bir tane boş masa yok, bırakın içeriyi, dışarısı bile kalabalık. Neyse ki kısa bir süre bekleyişin ardından boş masa bulduk ve oturduk. Oturur oturmaz 20’ye yakın mezenin olduğu meze servisi ile karşılandık. Zaman kaybetmeden mezelerimizi seçtik ve et siparişimizi verdik. İlk olarak 750 gram kuzu çevirme istedik. Yaklaşık 15-20 dakika sonra merakla beklediğimiz o muhteşem et tabağı geldi.

obam-kuzu-cevirme

Büyük bir zevkle hiç ara vermeden ve çok kısa bir süre içinde 750 gram kuzu etini resmen yok ettik. Et inanılmaz lezzetli ve tazeydi. Karnımız doymasına rağmen gözümüz doymadığı için yarım kilo daha söyledik. İlki kadar hızlı olmasa da gelen yarım kilo eti de afiyetle yedik. Etten çok memnun kalınca çok şişmemize rağmen bir de tatlı söyledik. Kaymaklı ve tayinli kabak tatlımız, acele edilmemesini söylediğimiz halde birkaç dakika içinde geldi. Benim kabak tatlısıyla pek aram yoktur. Buna rağmen iki üç dakika içinde kabak tatlısından eser kalmadı. İnanır mısınız bilmiyorum, kabak tatlısı eti bile bastırdı. “Bir tatlı bu kadar mı güzel olur arkadaş?” dedirtti bize. 

Çayımızı kahvemizi içip gidecektik ki, etin nasıl yapıldığını merak ettim ve ustalardan izin alıp bir kaç fotoğrafını çektim.

obam-2

Gece 10-11 civarı olmasına rağmen, bu şekilde iki tane daha kuzu pişmeye devam ediyordu. Et yemeyi seviyorsanız ve Nazilli tarafındaysanız mutlaka Obam Restoranda uğrayın derim. Çok ama çok memnun kalacağınıza eminim. Bu arada, Obam Restoranda içki servisi de bulunmakta. Merak edenler için üç kişi yediğimiz bu yemeğin sonunda 105 TL hesap ödedik….

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/obam-1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/obam-1-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamGeçen gün Aydın-Nazilli tarafına bir işimiz düştü ve yola çıkmaya karar verdik. Anadolu insanının en belirgin özelliklerinden biri olan, bir yere gitmeden önce gideceği yerin yemekleri hakkında bilgi sahibi olma isteği bizde de zuhur etti ve gitmeden önce ilk olarak 'ne yesek?' sorusuna cevap arama başladık. Çok geçmeden ihtiyacımız...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...