Bugün sizlere uzun zamandan beri sözlük anlamını bildiğim ama son zamanlarda yaşanan olaylardan sonra tam olarak ne anlama geldiğini öğrendiğim mankurt veya mankurtkaştırmak deyiminden bahsedeceğim.

Mankurt - Mankurtlaştırma Ne Demek? 1

Mankurtlaştırma sözcüğünün kökeni 6. yüzyılın başlarında Orta Asya’dan Doğu Avrupa’ya göç etmeye başlayan ve 9. yüzyıla kadar bu bölgede yaşamlarına devam eden Avarlar’a dayanmaktadır.

Avarların hangi ırka ait oldukları uzunca bir süre tartışıldı. Bir kısım tarihçiler Moğol, bir kısım tarihçilerde Türk olduklarını iddia ettiler. Ve sanırım son araştırma ve ortaya çıkan kalıntı ve eşyalara bakılarak Avarların Türk oldukları kesinleşti. Kesin bilgi değildir ama ben bu şekilde biliyorum.

Bildiğim kadarıyla “Mankurtlaştırma” kelimesi ilk olarak Kırgız Türkü olan ünlü romancı Cengiz Aytmatov’un “Gün Uzar Yüzyıl Olur” eserinde geçmiştir. Yine bu esere göre “Mankurtlaştırmak” eski Türk efsanelerinden biridir. Bu efsaneye göre Kırgızların baş düşmanlarından biri olan acımazsız Avarlar esir aldıkları kişilerin zayıf olanlarını köle olarak satmakta güçlü olanlarını da Mankurt yapmak için kullanmaktaydılar.

Mankurtlaştırma işleminin en basit açıklaması köleleştirmektir. Fakat bu bildiğimiz kölelik sisteminden biraz farklıdır. Bildiğiniz üzere eski zamanlarda esir alınan kişiler köleleştirilip alınıp satılıyormuş. Bu köleler kendilerini satın alan sahiplerine sahiplerini kendileri özgür bırakana kadar hizmet ederlermiş. Bu kölelik sistemi neredeyse 1950’e kadar devam devam etti. Şimdilerde artık kölelik sistemi yok deniyor ama bu söylem kesinlikle doğru değil. Yazının devamında bugünün kölelik sistemi ve mankurtlaştırma arasındaki bağlantıya değineceğim.

Mankurtlaştırma yukarıda dediğim gibi köleleştirme işleminin ismidir. Fakat bu köleleştirme işlemi çok acımaz ve geri dönüşü olmayan bir işlemdir. Nasıl yapıldığını kısaca açıklamadan önce bunun bir efsane olarak kabul gördüğünü söyleyeyim. Sanırım böyle bir yöntemin var olduğu henüz kanıtlanamadı.

Avarlar tarafından zayıf esirler satılırken güçlü kuvvetli olanlar mankurt yapılmak için saklanırlarmış. Bu esirlerin saçları hiç saç teli kalmayacak şekilde yolunurmuş. Daha sonra kafa deri çıkarılır ve devenin boynunda alınan deri ısıtılarak kişinin kafasına sıkıca geçirilirmiş. Çöle götürülen esir elleri ayakları bağlı, kendini yere bırakmayacak şekilde bir ağaca veya yere sabitlenen bir kazığa bağlanırmış.

Kızgın güneş derinin kendisini büzmesine neden olurmuş. Kafa tasına gergin bir şekilde geçirilen bu deri çölün sıcaklığı ile iyice gerilip kişinin kafasına mengene gibi sıkarmış. Bir süre kişinin saçları çıkmaya başlayınca kıllar bu deriden geçemediği için geri yönelip kişini beynine kadar uzarmış. Bu işlem o kadar acı verirmiş ki, onlarca köleden sadece birkaçı bu acılara dayanıp hayatta kalabilirmiş. Çekilen bu acı ve batan saç kılları kişinin bütün hafızasını kaybetmesine neden oluyormuş. İşlem bittiği kişiden geriye kimseyi hatırlamayan ve hiçbir şeyi bilmeyen garip bir insan kalıyormuş.

Kölenin sahipleri bu kişiyi beslemeye başlayarak kişi de sahiplik duygusunu oluşturmaya başlıyorlarmış. Bir süre sonra kişi sahibinin sözünden çıkmayan ve hiçbir değer yargısı olmayan bir köleye dönüşüyormuş. Bu köle ne anne ne baba kimseyi bilmiyor ve sahibi ne derse onu yapıyormuş. İşle mankurtlaştırma işlemi böyle yapılıyormuş.

Yüzyıllarca önce uygulandığı söylenen mankurtlaştırma işleminin amacını sahiplere ölümüne sahip köleler oluşturmakmış.

Peki bu mankurtlaştırma işlemi tarihin karanlık sayfaların da mı kaldı?

İşte asıl bahsetmek istediğim şey de tam olarak bu. Ben bu mankurtlaştırma işleminin, yöntemi değiştirilerek günümüze kadar devam ettiği düşünüyorum. Eğer dünyada olan biteni biraz takip ediyorsanız egemen güçlerin mankurtlaştırma işlemini sürekli uyguladıklarını fark edersiniz. Şahsen ben hemen hemen her gün birkaç tane mankurt görüyorum. Mesela Venezuela’da olanlar. Tamamen bir mankurtlaştırma işlemi. Konuya detaylı girmeyeceğim ama olan bitene bakarsanız beslenmiş büyütülmüş ve markurta döndürülmüş kişilerin ne ülkelerine ne de vatandaşlarına hiç acımadan sahiplerinin isteklerini harfi harfiyen yerine getirdiklerini görebilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Mankurtlaştırma-Ne-Demek.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Mankurtlaştırma-Ne-Demek-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamMankurt Nasıl Yapılır,Mankurt Ne Demek?,Mankurt Ne?,Mankurt Nedir?,Mankurtlaştırma Ne Demek?,Mankurtlaştırma Nedir?Bugün sizlere uzun zamandan beri sözlük anlamını bildiğim ama son zamanlarda yaşanan olaylardan sonra tam olarak ne anlama geldiğini öğrendiğim mankurt veya mankurtkaştırmak deyiminden bahsedeceğim. Mankurtlaştırma sözcüğünün kökeni 6. yüzyılın başlarında Orta Asya'dan Doğu Avrupa'ya göç etmeye başlayan ve 9. yüzyıla kadar bu bölgede yaşamlarına devam eden Avarlar'a dayanmaktadır. Avarların hangi...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...
Mankurtlaştırma hakkındaki bazı söylemler
Mankurt - Mankurtlaştırma Ne Demek? 2
Bu konu hakkında yalan yanlış birçok söylem yapılmaktadır. Bazıları bu yöntemin Osmanlı tarafından uygulanan bir işkence yöntemi olarak kullanıldığı söylenmektedir. Elbette ki bu söylemlerin hepsi yanlıştır. Mankurtlaştırma tamamen bir efsanedir ve amacı kişinin akılsızlaştırılıp köle haline getirilmesidir.
Editor's Rating:
5