Aslına bakarsanız bu soruyu cevaplamak çok etik değil zira birilerinin fikirlerini değiştirmelerine sebep olabilirsiniz fakat bu sorunun da ciddi şekilde cevaplanmaya ihtiyacı var.

Makina mühendisliği mühendislikler içindeki en ciddi ve sert bölümdür. Gariptir ama bir çok mühendislik dalının birleşimidir ve bu onu hem okuması hem de iş bulup başarılı olunması zor bir bölüm haline getirmektedir.

Mantık olarak makine mühendisi makinadan en iyi anlayan kişidir. Peki makinadan en iyi anlayan kişi olmanız için neler bilmeniz gerekir?

İyi bir hayal gücüne, iyi çizim kabiliyetine, iyi bir matematik bilgisine, çok iyi mekanik bilgisine, çok iyi piyasa bilgisine vb. liste uzayıp gitmektedir.

En basit bir makinayı tasarlayabilmek için yukarı da saydıkları ve dahasını bilmeniz ve uygulayabilir olmanız gerekmektedir. Dahası derken önemsiz oldukları için yazmamazlik yapmadım. Hem gözünüz korkmasın hem de çok uzamasın diye yazmadım. Yazdıklarımın da detayları var hiç girmiyorum.

Zira bu işin elektrik bilgisi, otomasyon yani pano tasarlama bilgisi ve programlaması var. Bir elektrik mühendisi kadar elektrik bilgisine ihtiyacınız olmasa da en azından hesap yapabilecek kadar elektrik bilgisine ihtiyacınız var. Otomasyon kısmı zaten başlı başına bir iş dalı.

Kullanmanız gereken programların listesini de hiç yazmıyorum çok uzar. Bu işin bir de talaşlı ve talaşsız imalat kısımları var ki birbiri ile hiç alakası olmayan üretim yöntemlerinden herhangi birisine denk geleceksiniz mutlaka. Makine mühendisi sadece makine yapmaz, üretim hatlarının da başına geçer. Hangi üretim metodunu iyi bildiğiniz ve hangi iş sektöründe iş bulduğunuz tamamen şansınıza bağlı. 

Talaşlı üretim üzerine yönelip sürekli talaşsız üretim hatlarından teklif alabilirsiniz. Bu çoğu makine mühendisinin başına gelmiştir ve gelmek zorundadır. Çünkü makine mühendisliği 7 Kocalı Hürmüz gibidir. Birçok farklı uzmanlığı kapsayan bir bölümdür. Yazının başında dediğim gibi bu bölümü zor yapan yegane sebep budur. Kendisi malzeme bilimi konusunda yetistirebilirsiniz, tasarım konusunda da yetistirebilirsiniz, mekanik kısmında da yetiştirebilirsiniz… Peki hangi işe hangi beklentiler altında gireceksiniz? Şaka yapmıyorum bir pasta ustasının sıvamayı bildigi için inşaat ustalığı yapması gibi birşey bu.

Tabii bir de her yıl mezun olan binlerce taze ve her şartı kabul edip iş arayan makine muhendisleri var. Tam patronların ağızlarına layık boynu bükükler. Ee çocuklarda mecbur kalıyorlar kendilerine sunulan şartlara ve asgari ücret ve biraz üstüne. Sonuç ne oluyor biliyor musunuz? Hemen cevap vereyim. En alt kademedeki bir devlet memurunun aldığı maaşı bile söyleseniz çok görünüyor. 

Kısaca bu bölüm okuması hem de okul sonrası çok zor bir bölümdür. Çok iyi bir üniversite de okursanız şansınız yüzde 30 artar. Biraz da olsa şartları siz belirlersiniz. Onun dışında ilk 5 yıl sürünmekten öteye geçemezsiniz. Unutmadan söyleyeyim eğer en az bir yabancı dil öğrenmezseniz abartmadan söylüyorum acınacak duruma düşersiniz. 

Peki hiç mi iyi yanı yok makine mühendisi olmanın?

Var elbette. Yukarıda yazdığım ve yazmayı unuttuğum sıkıntıları atlatırsanız bir yıldız gibi parlarsınız. Bir fabrikada herşeyi bilen patronun bile yanına yanaşmaktan çekindiği bir star olursunuz. Bu mesleğin böyle bir yanı var. Sizi herşeyi öğrenmeye zorluyor. Sabırla savaşırım ve öğrenirim diyorsanız içiniz rahat bir şekilde bu bölümü okuyabilirsiniz. Yok benim hayalimde okuldan sonra bir fabrikada masa başı bir iş ve dolgun bir maaş var diyorsanız büyük hayal kırıklığına uğrarsınız.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/makine-muhendisligi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/makine-muhendisligi-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamAslına bakarsanız bu soruyu cevaplamak çok etik değil zira birilerinin fikirlerini değiştirmelerine sebep olabilirsiniz fakat bu sorunun da ciddi şekilde cevaplanmaya ihtiyacı var. Makina mühendisliği mühendislikler içindeki en ciddi ve sert bölümdür. Gariptir ama bir çok mühendislik dalının birleşimidir ve bu onu hem okuması hem de iş bulup başarılı olunması...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...