Bu yazımda, İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Kımız Çiftliği izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Bilenler bilirler, Kemalpaşa’da Kırgızların işlettiği, Kırgız kültürünün birebir yaşandığı bir çiftlik var. Son zamanlarda da bu çiftlikle ilgili çokça soru almaya başladım. Birçok kişi arayıp bu çiftlik hakkında benden bilgi almak istiyor. “Seni neden arıyorlar” diye soran varsa hemen cevaplayayım; daha önce bu kımız çiftliğinin irtibat numaralarını ve adresini yayınlamıştım. Bu sayfaya giren arkadaşlar bu telefon numaralarını aramak yerine beni arıyorlar. Geçen gün de biri aradı, “ata binmek istiyorum kaç para” dedi. Bende, “bilmiyorum” dedim, azarı işittim. Baktım böyle olmayacak gidip hem gezeyim hem de ihtiyacım olabilecek bilgilerini öğreneyim dedim ve gittim. Merak edenler için kımız çiftliği ve Kırgızlar hakkındaki izlenimlerimi bu yazımda paylaşmaya karar verdim.

Kımız çiftliği Kemalpaşa-Torbalı yolu üzerinde, Kemalpaşa’ya 5 km uzaklıkta harikulade bir yer. 1954 yılında “Büyük Kazak Göçüyle” Türkiye’ye gelen Kırgızlar tarafından 1987 yılından kurulmuş bu çiftlik. Çiftliğin güzelliği bir yana, kurulduğu bölge tam anlamıyla bir doğa harikası. Hiçbir şey yapmadan sadece gidip-gelmek bile insanı dinlendiriyor.

kizim-ciftligi-1

Kemalpaşa – Torbalı yolunun sol tarafında bulunan bu levhadan sağ tarafa doğru dönerek Kımız Çiftliği yoluna giriş yapıyorsunuz. Bundan sonraki yol taşlık orman yolu. Yaklaşık 1,5 km. Bu yol üzerinde harika manzaralarla karşılıyorsunuz.  Yol üzerinde çektiğim fotoğraflardan biri bu. 1,5 km boyunca sağınız solunuz bu şekilde.

kizim-ciftligi-2

Bu yolun sonunda aşağıdaki gördüğünüz manzara ile karşılaşıyorsunuz.

kizim-ciftligi-3

Resmin hemen ön tarafından bulunan düzlük, çiftliğin otoparkı. Araçlar buraya bırakılıyor. Hemen aradaki yükselti çiftliğin giriş bölümü. Çiftlik haftanın her günü açık. Fakat hafta içi ata binmek, otağı dolaşmak gibi aktivitelerden yararlanamıyoruz. Yani, hafta sonu gelmek daha mantıklı. Hafta içi genellikte kahvaltı ve yemek için ziyaret ediliyor. Kımız severler herhangi bir vakitte gidip kımız içebilirler. Ben gider gitmez kımız içmek istedim. Bütün ömrüm bu bölgede geçmesine rağmen daha önce kımız içmedim. Merak ediyordum ama “at sütünden” yapıldığı için cesaret edemiyordum. Bu sefer içmeye karar verdim ve gider gitmez kımız istedim. Şişelenmiş olarak satılan kımızın tabakla (tas) ile içildiği bilmiyordum, görünce biraz garipsedim. Daha önce filmlerde gördüğüm bu durum hoşuma da gitmedi değil. Dışarıda ağaçların altında bulunan masalardan birine oturdum ve kımızımı beklemeye başladım. Çok geçmeden de geldi.

kizim-ciftligi-7  

Merakla, birazda tereddütle bir yudum aldım. Çok ekşimsi ve sert bir içecek olduğu bu ilk yudumda anladım. Kesinlikle basit bir içecek değil. Resimde gördüğünüz o küçücük şişeyi zorla bitirdim.  Fakat pişmanlık duymadım. “Arpa suyu içmektense, at sütü içmeyi tercih ederim.” felsefesi ile bir şişede yedek aldım. Her neyse, kımız tecrübem de bu şekilde olmuş oldu. 

Kımızdan sonra atların yanına gittim. Binemedim fakat gerekli bilgileri öğrendim. Fotoğraflarda gördüğünüz alanda ata binebiliyorsunuz. 5 tur 5 TL. İsteyenler uzun doğa gezilerine 20 TL karşılığında katılabiliyorlarmış. 

kizim-ciftligi-4

kizim-ciftligi-5

Daha sonra Otağ’ı görmek istedim fakat kapalıydı. Görevli Kırgız bayana rica ettim, o da sağolsun kırmadı ve Otağ’ı açtı. Otağ, Türk kültüründe geçici konaklama yeri olarak geçmektedir. Burada ki Otağ’ın dış yapısı orijinal olmasa da, içinin dizaynı birebirmiş.

kizim-ciftligi-8

otag-1

otag-2

otag-3

otag-4

Çiftlikte ata binip kımız içme fırsatının yanısıra, piknik ve kahvaltı yapma imkanı da bulunmakta. Kırgız yemek kültürünü merak edenler burada Kırgız yemeklerini de bulabilir. 

kizim-ciftligi-6

Benim izlenimlerim bu kadar. Gelmek isteyen herkese gözüm kapalı tavsiye edebilirim. Güzel bir gün geçirmek isteyenler hiç düşünmeden çoluk çocuk gelebilirler.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/kizim-ciftligi-6.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/kizim-ciftligi-6-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamBu yazımda, İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Kımız Çiftliği izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Bilenler bilirler, Kemalpaşa'da Kırgızların işlettiği, Kırgız kültürünün birebir yaşandığı bir çiftlik var. Son zamanlarda da bu çiftlikle ilgili çokça soru almaya başladım. Birçok kişi arayıp bu çiftlik hakkında benden bilgi almak istiyor. 'Seni neden arıyorlar' diye soran varsa...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...