Sözlerime başlıkta sorduğum soru ile başlamak istiyorum. Türkiye Katar’ı işgal girişimine maddi, manevi, siyasi ve askeri olarak karşı çıkacaktır ki çıkıyor, eğer bu ülkeler Katar’ı işgal etmeye çalışırlarsa orada bulunan ve yakın zamanda sayısı kat ve kat artacak olan Türk askeri silahlı mücadeleye girer yani savaşır. Her ne kadar medyaya yapılan açıklamalarda Türk askerinin silahlı bir mücadeleye girmeyeceği söylense de bu kesinlikle doğru değildir, Türk askeri oraya savaşa gitmektedir. Fakat savaş çıkma olasılığı çok ama düşük;

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen Katar’a ambargo uygulamaya karar verdiler. Hem de öyle böyle bir ambargo değil. Bu kadarı anca savaş durumda olur. Bu ülkelerin ne derdi var da kendileri gibi Arap olan bir ülkeye bu kadar sert ambargo uyguluyorlar?

Katar'da Savaşacak mıyız? 1

Çok üzülerek söylüyorum ki bu tamamen düzmece bir girişimdir. Ambargo uygulayan bu devletlerin hepsi Amerika Birleşik Devletlerinin kontrolünde olan, Amerika Birleşik Devletlerinin her dediğini gönüllü ya da gönülsüz bir şekilde yapacak olan ülkeler. Bu ülkelerin gaz ve petrollerinin hemen hepsini Amerika alır, paralarını ve silahlarını Amerika verir. Ne yazık ki bu ülkeler bundan hiç rahatsızlık duymazlar. Ne yazık ki diyorum çünkü çok üzülüyorum. Bu ülkeler özellikle Suudi Arabistan Müslüman dünyasının en güçlü ve büyük ülkelerinden biridir. Müslüman ülkelerle bir arada hareket etmek varken Amerikanın eksenin den bir türlü çıkamıyor. Son örneğini de yakın zaman da Katar’a olan tutumu ile gördük. Donald Trump’ın geçen hafta Suudi Arabistan’ı ziyaretinden sonra Suudi Arabistan Katar’a resmen saldırdı. Bu tesadüf mü? Hayır kesinlikle değil. Donald Trump Kral Selman’ın kulağını çekti ve Katar’a karşı bu eylemin başlatılmasını emretti. Onlarda belki de istemeye istemeye bu işe kalkıştılar. Yani anlayacağınız bu işin arkasında Amerika var.

Peki Amerika neden Katar’a baskı yapmaya çalışıyor?

Bunun birçok ayağı var. En önemli ayağı şüphe yok ki Türkiye. Katar diğer Arap ülkelerin tersine Osmanlı zihniyetinden ve anlayışından hiç kopmayan bir ülke. Katar’da büyük bir Osmanlı sevgisi ve özlemi var. Aynı Pakistan gibi. Bundan dolayı Türkiye ile çok yakın. Arap ülkelerindense Türkiyeyi tercih ediyor. Doğru mu yapıyor? Evet çok doğru yapıyor. Müslüman dünyasının kurtuluşu Türkiye’den geçiyor. Amerika’ya karşı Türkiye’yi tutuyor. Bu durumda Amerika Birleşik devletlerini ve arkasında ki güçleri çok rahatsız ediyor. Ve işin çok bilinmeyen başka tarafı da şu ki, Katar başka İngiltere ve Almanya’ya da maddi destek veriyor. Bu da dünyayı yönetmeye yani herkesi elinde tutmaya çalışan Amerikanın da hiç hoşuna gitmiyor. Bu olay bir başka durumu da ortaya çıkarmış oldu. Türk hükumeti gelişmeleri çok iyi okuyor. Okuyor ki 2 yıl önce Katar’a askeri üst kuruldu. Demek ki Amerikanın böyle bir adım atacağı önceden hesaplanmış. Sonuç olarak yukarından emir alan arap ülkeri birleşip Katarı hizaya getirmeye çalışıyorlar.

Peki ne kadar ileri gidebilirler? 

Ben çok ileri gidemezler zira bu işin sonu savaşa giderse başta kendileri yanarlar. Çünkü olayın diğer tarafında sadece Katar yok. Katarın yanında Türkiye, İran, İngiltere, Almanya ve diğer devletler var. Diğer devletler şuan sesini çıkarmıyor ama çıkarırlar. Amerikanın bu kışkırtması herkes çok doğru okuyabiliyor. Özellikle Suudi Arabistan’ın şuan çok sıkıntı da olduğunu düşünüyorum. Çünkü Katar geri adım atmayacak. Ne kadar ileri gidebilirler? Burada çıkacak bir savaş bütün dünyayı içine alabilir. Suudi Arabistan dünya üzerinde en rahat ülkelerden biri. Biraz kabaca olacak ama resmen para basıyorlar. İşin dini yönü ve petrol yönü Arabistan’ı ihya ediyor. Böyle bir rahatlığı riske atmazlar atamazlar. Kanlı bıçaklı oldukları İran hemen burunlarının dibinde bekliyor ve Katar’a sahip çıkacağını söylüyor. Suudiler bu işten vazgeçecekler fakat şunu bilmeliler ki, Müslüman dünyasında bütün güvenlerini yitirdiler. Müslümanların birliğe bu kadar ihtiyaçları varken onların bu tavırları gerçekten inanılacak gibi değil. 

Katar sorununa Türkiye tarafından doğru bakabilmeniz için biraz geriye bakmanız gerekiyor. 2000 yılına kadar sürekli ekonomik krizlerle boğuşan Türkiye son 15 yılda ekonomik krizlere daha doğrusu ekonomik baskılara karşı çok dirençli bir ülke haline geldi. Daha önce en ufacık bir siyasi krizin ekonomik bunalıma soktuğu Türkiye, son 15 yılda yaşanan Gezi Olayları, Darbe girişimi vb girişimlerden ekonomik olarak hiç etkilenmedi. Bu nasıl oldu? Türkiye’nin zayıf karnı nasıl bu kadar güçlendi? Bu güçlenmenin temel nedeni hükumetin yüzünü Müslüman ülkelere çevirmesidir. Bu sonucu olarak Arap dünyasından büyük destek gören Türkiye artık ekonomik baskılardan etkilenmiyor. Türkiye’ye ekonomik olarak en büyük desteği veren ülkelerin başında da Katar gelmektedir. İşte bundandır Türkiye’nin bu tavrı. Her sıkıntısında kendisine destek veren Katar’a bugün destek vermek Türkiye’nin boynunun borcudur. Ve gördüğüm kadarıyla Türkiye borcunun çok iyi bir şekilde ödüyor. Yazının başında dediğim gibi, eğer iş çatışmaya dönerse Türkiye’de müdahil olacaktır ve olmalıdır da.

Son olarak şunu tekrar etmek istiyorum ki; bu ambargocu ülkelerin daha fazla ileriye gidebileceklerini düşünmüyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/06/katar-turkiye-iliskileri-min.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2017/06/katar-turkiye-iliskileri-min-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamSözlerime başlıkta sorduğum soru ile başlamak istiyorum. Türkiye Katar'ı işgal girişimine maddi, manevi, siyasi ve askeri olarak karşı çıkacaktır ki çıkıyor, eğer bu ülkeler Katar'ı işgal etmeye çalışırlarsa orada bulunan ve yakın zamanda sayısı kat ve kat artacak olan Türk askeri silahlı mücadeleye girer yani savaşır. Her ne kadar...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...