İnternette Japonya ve deprem hakkında çok şey yazıldı. Ama kimsenin dikkatini çekmeyen birşey vardı. Oda bizimde sınavını verdiğimiz ve dünyaya rezil olduğumuz bir konu. 

Bir felakatten sonra toplumun sosyal ve ahlaki yapısının dışarı vuruşu.

Hatırlarsanız 1999 yılında Düzce depreminden sonra yaşanan kötü olaylar vardı. Depremin üzdüğünü kadar bizi üzen olaylardan biride hırsızlığa ve buna benzer suç olaylarına karşı askere vur emrinin verilmesiydi. Yıkılmış binalar altında kalıp hayatını kaybeden insanların bilezik için kollarının kesilmesi, evlerin soyulması hatta yaşamını kaybetmiş insanların altın dişlerinin bile sökülmesi.

Yakın bir zamanda doğu vilayetlerimizin birinde bir tecavüz olayı yaşandı. Kızgın halk zannıların işyerleri yakıp yıktı. O durumda bile gençler dükkanlardan mal çalma yarışına girdiler.

Halkımızda sosyal ve ahlaki yapının ne kadar zayıfladığı yaşanan her yeni olayda daha çok ortaya çıkmaktadır.

Japonya’da depremden sonra halkın durumu ve davranışlarını takip eden birinin yazdıklarını sizinle paylaşmak istedim.

Japonya'da Depremden Sonra Halkın Durumu 1

1. Sükunet: Tek bir böbürlenme veya aşırı keder görüntülenmedi
2. Haysiyet: Su ve erzak için düzenli kuyruklar. Tek bir ters laf veya çiğ hareket görülmedi
3. Yetenek: Muhteşem mimarlar mesela. Binalar sallandı ama devrilmedi.
4. Görgü: İnsanlar sadece o anki ihtiyaçlarını karşılayacak kadar mal satın aldılar ki, mevcut herkese yetsin.
5. Düzen: Tek bir yağma olayına rastlanmadı. Yollarda birbirini sollama, kornayla taciz yoktu. Sadece anlayış vardı.
6. Fedakarlık: 50 işçi nükleer reaktöre su pompalamak için orda kaldı. Onların hakkı nasıl ödenir ki?
7. Şefkat: Lokantalar fiyat düşürdü. Başıboş bir bankamatiğe kimse dokunmadı. Güçlüler zayıflarla ilgilendi.
8. Eğitim: Yaşlı veya çocuk, herkes tam olarak ne yapması gerektiğini biliyordu…ve aynen de öyle yaptılar. 9. Medya: Haber verirken muazzam bir itidal gösterdiler. Şapşal muhabirler yoktu. Yalnız soğukkanlı haberleşme vardı.
10. Vicdan: Dükkanın birinde elektrikler kesilince, insanlar ellerindekini raflara geri koyup, sessizce dükkandan çıktılar. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/20305d1316092773-japonyada-halk-s-c4-b1g-c4-b1naklarda-ya-c5-9famaya-baslad-c4-b1.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/20305d1316092773-japonyada-halk-s-c4-b1g-c4-b1naklarda-ya-c5-9famaya-baslad-c4-b1-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamİnternette Japonya ve deprem hakkında çok şey yazıldı. Ama kimsenin dikkatini çekmeyen birşey vardı. Oda bizimde sınavını verdiğimiz ve dünyaya rezil olduğumuz bir konu.  Bir felakatten sonra toplumun sosyal ve ahlaki yapısının dışarı vuruşu. Hatırlarsanız 1999 yılında Düzce depreminden sonra yaşanan kötü olaylar vardı. Depremin üzdüğünü kadar bizi üzen olaylardan biride...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...