Kimseler farkında değil ama toplumsal olarak büyük bir felakete doğru hızla ilerliyoruz. Toplumu toplum yapan ve yeni hayatların başlamasını sağlayan kadın erkek ilişkileri büyük bir hızla banelleşiyor ve basitleşiyor. Sonuç olarak geleceğimizi şekillendirecek kocaman mutsuz bir oluşuyor.

Bir zamanlar çok ciddiye alınan ve uğrunda çok çileler çekilen bazı duygularımız popüler kültürün altında ezilip duruyor. Sevmek, aşık olmak, saygı duymak, değer vermek, sabırlı olmak ve sadakat gibi toplumumuzun sağlığı için çok önemli olan değerlerimiz sadece eski filmlerde gördüğümüz ve artık pek anlam yükleyemediğimiz değerler haline geldi.

Peki neden bu hale geldik ve bu durumun sonuçları ne oluyor?

Kadın erkek ilişkileri özellikle de birliktelikler sağlıklı bir toplum inşa etmek için en önemli etkendir. İlişkilerin uzun ömür olması, kişinin hayatını aynı kişiyle geçirebilmesi psikolojik ve duygusal sağlığımızın korunmasını sağlıyor. Sevgi, sabır ve sadakat gibi bizleri biz yapan çok önemli değerlerin korunmasını sağlıyor. Bu tür ilişkilerin baskın olduğu toplumlarda insanların güven duyguları ve bağlılıkları çok daha fazla oluyor. Bu duyguların varlığı birçok problemin çözümlenmesini sağlıyor. Sevgi, bağlılık ve sabır erdemleri ilişkilerde ortaya çıkan ve ayrılıklara neden olan sorunları sorun olmaktan çıkarıyor. Bu  da ilişkileri evliliklere ve yeni hayatların topluma katılabilmesini sağlıyor. Sağlıklı biriyler sağlıklı çocuklar yetiştirebiliyor.  Toplum hem sağlıklı oluyor hem de sağlıklı büyüyor. 

Bu değerlerden yoksun ilişkiler çok hızlı bir şekilde ve çok sabit sebeplerle başlıyor, aynı şekilde çok hızlı ve çok basit sebeplerle bitiyor. Sürekli tekrarlanan bu tür ilişkiler yüzünden biriyle birlikte olma kararı çok sıradan ve basit birşey haline geliyor. Ve bu tür ilişkiler hiçbir güçlüğü abzorve edemiyorlar. Yanlış anlaşılan bir telefon mesajı bile ilişkiyi bitirebiliyor.

İlişkiye Başlarken Hatayı Nerede Yapıyoruz?

Birçok hata yapıyoruz. Bun hataların en büyüğü ve en sık yapılanı ilişkiye başlama sebebimiz ve acelel etmemiz.

Biriyle Neden İlişkiye Başlarız ve Beklentilerimiz Nelerdir?

Günümüzde biriyle ilişkiye başlamamız için bir nedene ihtiyacımız yok. Canımız sıkılıyor diye bile ilişkiye başlayabiliyoruz. Birinin boyu, saçı, ses tonu hatta parfüm kokusu bile ilişkiye başlamak için yeterli oluyor. Yani duygularınızı, zamanınızı, iyi ve kötü anlarınızı paylaşacağımız kişi de hemen hemen hiçbir kıstas aramadan bir yola girebiliyoruz. 

Bir ilişkiye başlamadan önce sorgulanması gereken birçok konu var. İlişkiye başlamak basit bir ola değildir, olmamalıdır. Sağlam bir arkadaşlık bile yıllarımızı alırken bir ilişki için birkaç gün yeterli olmamalıdır. Şu soruları en azından bir kere sormalıyız kendimize ve karşımızdakine. Tabii ki bu sorguya çeker gibi olmamalı. Tanışma aşamasında acele etmemek, bir arkadaş kıvamında yapılan sohbetlerle karşınızdakini tanımaya çalışmak sağlık bir ilişki için olmazsa olmazdır.

İlişkiye Başlamadan Önce Öğrenilmesi Gereken Konular

Bu kişi kimdir?

Nasıl bir insandır?

Sosyal ve kültürel olarak uygun musunuz?

Ekonomik şartlar dengeli mi?

Fiziksel olarak birbirinize uygun musunuz?

Ortak ne kadar değeriniz var?

İlişkiden beklentisi ne?

Gelecekle ilgili planları ne?

Bu cevap bulunması gereken soruların hepsi birbirinden önemlidir. Başlamış bir ilişkinizi bir kalemde yok edebilecek cevaplar bu soruların ardındadır. Kendimizi kandırmadan yapacağımız bir değerlendirme sonu facia ile bitecek bir ilişkiyi başlamadan bitirebilir. Bu da ruh sağlığımızın yıpranmamasını sağlar. Zira bir şeyler yaşandıktan sonra ilişkiyi bitirmek kişileri ve değerleri yıpratmaktadır. 

Sevgi, bağlılık ve sabır kavramlarını kullanmadığımız için birçok duyguyu birbirine karıştırıyoruz. Birçok insan özellikle gençler hoşlanma duygusu ile sevgiyi karıştırıyorlar. Birkaç gün içinde birini sevebiliyorlar. Aslında sevdiklerini sanıyorlar. Karşısındaki kişinin bazı yönlerinden duyguyu hoşnutluk duygusunun sevgi olduğunu düşünerek ilişkiler başlatılıyor. Hataların en büyüğü bu oluyor. Sevgi çok güçlü bir duygudur. Oluşması da kırılması da zordur. Mesela annenize duyduğunuz duygu sevgidir. Her gün tartışsanız da anlaşamasanız da aranızdaki sevgi bağını kıramazsınız.  İkili ilişkilerde de bu tür bir sevgi bağının oluşması gerekmektedir. Bu da zamana ve yaşanan olaylara bağlıdır. Birbirinin çilesini çekmeyen, kötü ve iyi günler geçirmeyen çiftlerin arasındaki bağ zayıftır. Sevgi zaman ve emek ister. Bu zamanı ve emeği vermeden sevginin güzel yanlarından yararlanamazsınız. Sevgi aranızdaki sorunları çözen barış güvercinidir. 

İşte bahsettiğimiz bu sevginin oluşması için ilişki zaman ihtiyaç duyar. Bu zamanı da birbirlerini iyi değerlendirmiş ve ortak yönleri fazla ilişkiler sağlayabilirler. Yakışıklılık ve güzellik kavramlarının baskın olduğu ilişkiler ne yazık ki bitiyorlar. Çünkü görüntü kısa sürede alışabildiğimiz bir kavramdır. Bir simayı veya bir vücudu görmeye kısa sürede alışırız ve kısa bir  sürede beynimiz bu görüntüyü sıradanlaştırır. Yani o güzellik artık çok dikkatimizi çekmemeye ve hatta bir süre sonra kusurları görmeye başlarız. Yani görüntüler ilişkilerinizi kurtaramazlar. Daha güçlü araçlara ihtiyaç duyarsınız. İşte bu araçlarda sevgi, bağlılık, vefa, karakter gibi araçlardır. 

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişki için yukarıda saydığım değerlerin ilişkinizde olduğundan veya olabileceğinden emin olmalısınız.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/Saglikli-uzun-omurlu-iliski.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/Saglikli-uzun-omurlu-iliski-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamilişkilerim başlamadan bitiyor,ilişkilerim neden uzun sürmüyorKimseler farkında değil ama toplumsal olarak büyük bir felakete doğru hızla ilerliyoruz. Toplumu toplum yapan ve yeni hayatların başlamasını sağlayan kadın erkek ilişkileri büyük bir hızla banelleşiyor ve basitleşiyor. Sonuç olarak geleceğimizi şekillendirecek kocaman mutsuz bir oluşuyor. Bir zamanlar çok ciddiye alınan ve uğrunda çok çileler çekilen bazı duygularımız popüler...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...