İnsanların en yakın dostu hayatımızın ayrılmaz bir parçası hayvanlar. Hayvan sevgisi ile ilgili her yazı böyle klasik bir cümle ile başlar değil mi?

Sokağa çıkıp kime ”hayvanları seviyor musunuz?” diye sorsanız emininki ”tabi ki seviyorum” cümlesini duyarsınız. Herkes hayvanları seviyordur, kimse hayvanlara zarar vermemiştir , hepimiz hayvanlar konusunda duyarlıyız dır. Maalesef bu büyük bir yalan. İnsanların büyük bir çoğunluğu hayvanları görmezden geliyor.  Bazı insanlar ise kişisel hayatlarında yaşadıkları sorunların acısını hayvanlardan çıkartıyor. Çok az bir kısım ise gerçekten hayvanları seviyor ve onlarla ilgileniyor.  

Biz insanlar kendimizi Dünya’nın sahibi sanıyoruz ve bizden başka canlıların yaşam haklarına saygı duymuyoruz. Dünya’da yaşanan hayvan katliamlarını, kaçak avcılığı, kürkü için vahşice öldürülen hayvanları veya biz insanlar yüzünden soyları tükenen hayvanları bir kenara koyalım ve bir öz eleştiri yapalım. Evet büyük bir çoğunluğumuz hiç hayvan öldürmedi , hiçbir hayvanın soyunun tükenmesine neden olmadı ama bir sokak hayvanına bir kap su bile vermedi.  

Su vermemek yaptığımız kötülüklerin en basiti. Kimisi sokakta gördüğü hiçbir hayvana tahammül edemiyor. Kimisi arabası ile çarpıp yaraladığı hayvana bakma gereği bile duymuyor.  Hayvanlara bilerek eziyet edenlerden hiç bahsetmiyorum bile. Kısacası sevdiğimizi söylesek de  hayvanları sevmiyoruz , acımıyoruz onlara tahammül edemiyoruz.

Sevdiğimizi söylediğimiz hayvanları ise doğal yaşamlarından uzaklaştırıyoruz , onları kendi beğenilerimiz doğrultusunda şekilden şekle sokuyoruz. 

İnsanlara en yakın olduğu söylenen ve en çok  beslenen hayvan türü kedi ve köpeklerdir. Bu iki hayvanı ailesinin bir bireyi hatta kendinden bir parça gibi gören gerçek hayvan severler de var. Sokakta gördüğü her hayvanla ilgilenen elinden geleni yapan insanlarda var.  Bu tür insanların olduğunu bilmek içimizi rahatlatıyor fakat bildiğimiz bir gerçek var ki evde hayvan beslemek çok zor ve maliyeti olan zaman gerektiren bir sevgi türü. Bunu evde yapmak bu kadar zorken birde sokakta yaşadığınızı ve bir köpeğiniz olduğunu düşünün.

Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (3)

Sokakta yaşayan yatacak yeri bile olmayan insanların köpekleri ile olan resimlerini gördüğümde çok etkilendim.  Resimlere baktığınızda bu insanlar ile köpekleri arasında ki bağ ve sevgi ilk göze çarpan şey oluyor.  Hayvan sevsin yada sevmesin her insanın bu resimleri görmesini isterdim.

Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (5)

Dünyadaki her insanın gerçek hayvan sevgisini öğrenmesi ve onlara merhamet etmesi dileğiyle evsiz insanlar ve köpekleri karşınızda. 

Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (1) Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (2) Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (4) Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (6) Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (7) Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (8) Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (9) Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (10) Hayvanları Gerçekten Seviyor musunuz (11)

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/08/Hayvanları-Gerçekten-Seviyor-musunuz-3.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/08/Hayvanları-Gerçekten-Seviyor-musunuz-3-150x150.jpgEbru ELTUNYaşamEvsiz İnsanlar,Hayvan Sevgisiİnsanların en yakın dostu hayatımızın ayrılmaz bir parçası hayvanlar. Hayvan sevgisi ile ilgili her yazı böyle klasik bir cümle ile başlar değil mi? Sokağa çıkıp kime ''hayvanları seviyor musunuz?'' diye sorsanız emininki ''tabi ki seviyorum'' cümlesini duyarsınız. Herkes hayvanları seviyordur, kimse hayvanlara zarar vermemiştir , hepimiz hayvanlar konusunda duyarlıyız dır....Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...