Web dünyasının tartışmasız en iyi ve en yararlı uygulaması olan Google Earth ile daha önce tanışmadıysanız çok şey kaçırdınız demektir. Daha fazla geç kalmadan mutlaka ama mutlaka Google Earth’ü denemeli ve masa başından dünyayı gezmenin ne kadar eğlenceli olduğunu sizde görmelisiniz.

Google Earth uygulaması Google şirketi tarafından üretilmiş, hemen hemen hepimizin kullandığı Google Haritalar uygulamasının daha gelişmiş halidir. Daha gelişmiş derken yanlış anlamayın Google Haritalar uygulması Google Earth’ün yanında çocuk oyuncağı gibi kalıyor.

Google Earth hem masaüstü hem de telefon uygulaması olan çok gelişmiş bir harita motorudur. Bu uygulama ile dünyanın her yerini 2D, birçok bölgesini de 3D olarak gezebiliyorsunuz. Bu gezinti işleminin ne kadar güzel olduğunu yazıyla anlatmak oldukça zor. Bunu mutlaka kendiniz denemeli ve görmelisiniz.

Yalnız Google Earth’le ilgili ülkemizi ilgilendiren bir kötü haber vereceğim. Google bu uygulama için Türkiye desteği vermiyor. Yani uygulama storeden Google Earth’ü yükleyip kullanamazsınız. Bu durum ne zaman düzelir bilmiyorum ama şuan için yok. Piyasada android telefonlar için apk dosyaları paylaşılıyor fakat ben güvenip yükleyemedim. O yüzden şimdilik sadece bilgisayar üzerinden Google Earth kullanabilirsiniz.

Google Earth Nasıl Kullanılır? 1
Google Earth New York Turu

Bilgisayar için de iki seçeneğiniz mevcut. İster programı indirip program üzerinden gezinti yapabilirsiniz isterseniz de direk Google Chrome bağlantı yapabilirsiniz. Sürekli kullanacak kişilerin programı indirip kurması daha iyi çünkü programda web sürümünden olmayan özellikler mevcut.

Google Earth İndir

Google Earth Web

İki seçeneği de kullanarak deneyimleyebilirsiniz. Google Earth Web seçeneği benim için oldukça doyurucu oldu. Fakat tür kaydetme, ölçüm yapma ve daha fazla katman ayarı için programa ihtiyaç duydum. Fakat sadece gezinti için web seçeneği yeterlidir.

Google Earth programını kullanacaklar için uyarımdır program ekran kartınızı epey zorluyor. Özellikle laptop kullanıcılarının programı harici ekran kartı üzerinden çalıştırmalarını tavsiye ediyorum.

Tüm bunların dışında kullanım kolaylığı bakımından hem web arayüzü hem de program arayüzü oldukça kolay.

Gezinti işlemi için mouse ve tuşlarını kullanıyorsunuz. Yakınlaştırma için mousela çift tık yapabilir veya ekrandan büyüteci kullanabilirsiniz. Sokak görünümüne geçmek için yeteri kadar yakınlaştırma yapmanız gerekiyor. Daha sonra zemine çift tık yaparak veya ekran üzerindeki sarı insan figürünü ekrana bırakarak sokak görünümüne geçebilirsiniz.

Google Earth Nasıl Kullanılır? 2
Google Earth Paris Turu

Özellikle büyük şehirler, önemli tarihi ve turistlik yerler için 3D modelleme yapılmış. Buraları 3 boyutlu gezip dolaşabiliyorsunuz. Türkiye’de 3D modelleme yapılan yer görmedim. Fakat yurtdışı için birçok yerde 3D özelliği mevcut.

Gezmeyi yeni yerleri görmeyi seviyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Google-Earth-Paris-Turu.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Google-Earth-Paris-Turu-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamWeb dünyasının tartışmasız en iyi ve en yararlı uygulaması olan Google Earth ile daha önce tanışmadıysanız çok şey kaçırdınız demektir. Daha fazla geç kalmadan mutlaka ama mutlaka Google Earth'ü denemeli ve masa başından dünyayı gezmenin ne kadar eğlenceli olduğunu sizde görmelisiniz. Google Earth uygulaması Google şirketi tarafından üretilmiş, hemen hemen...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...