Orta Doğu yakın bir zamanda büyük bir yüzleşme yaşamak zorunda kalacak. Fırat’ın doğusu dediğimiz ve birçoğumuzun yanlış anladığı bu bölge Orta Doğu’nun kaderini belirleyecek. Bölgede bulunan bütün güçler bu işin içine girmek zorunda kalacak. Hesabını doğru yapamayanların sonlarının hiç iyi olmayacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Fırat'ın Doğusu Neresi ve Neden Önemli? 1
Fırat’ın Doğusu Neresi?

Uzun zamandır Türkiye, Amerika, Arap Aşiretler ve pydnin içinde olduğu ve gün geçtikçe daha da çözülmez bir hale gelen Fırat’ın doğusu meselesi artık patlamaya hazır bir bomba haline dönüştü. Konunun baş aktörleri bizimde içinde bulunduğumuz 4’lü grup. Fakat işin içine girecek diğer başka aktörler de var. Bunlarında başında Rusya, İran, Irak ve Suriye rejimi var. Mevzu olabildiğince karışık ve sonuçları herkes için çok kötü olabilir.

Türkiye’de sorunun tam olarak ne olduğu doğru bilinmiyor. En azından halk bilmiyor. Ama gördüğüm kadarıyla devlet herşeyin farkında. Halk olarak biz olayın ciddiyetinin farkında olmasak da, Fırat’ın Doğusu şuan dünyanın en önemli sorunlarından biri. Mevzu o kadar büyük ki, Amerika Birleşik Devletleri uzun süre savaşabilecek mühimmatı bu böyleye yığdı. Kamuoyu Amerikanın buraya bu kadar silah yığmasını, Amerikanın işite karşı pydeye olan yardımı olarak lanse ediyoru ya da lanse etmek zorunda kalıyor. Fakat mevzu çok ama çok derin. Bu silah sevkiyatının işitle yakından uzaktan bir ilgisi yok. Amaç çok ama çok farklı. Konuyu iyi anlayabilmek için Fıratın Doğusu denen bölgeyi anlamak gerekiyor. Basında bu bölgede Menbiç olarak gösteriliyor fakat Menbiç değil.

Bahsedilen bölge Fırat Nehrinden başlayan, Suriye toprakları üzerinden devam ederen ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimine uzanan bölgedir. Bu hat Fırat’ın Batısını da içine alarak Antakya’nın altında bulunan Lazkiye’ye uzanır. Yıllardır bahsi geçen Kürt hattı tam olarak burasıdır. Bu hat aşağı yukarı 1000 km’dir. Bu hat Akdeniz’de bulunan doğal gaz kaynakları ile birlikte dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz hattıdır. Tabii ki bu hat kurulabilirse…

İşte bahsedilen Kürt koridoru tam olarak bu hat. Yani mevzu Kürt koridoru oluşturmak değil, enerji koridorunu oluşturmaktır. Bu koridorun başı da Musul ve Kerkük petrollerinin vanalarıdır. Musul ve Kerkük’te 145 milyar metreküp petrol rezervi bulunmaktadır. Dünya petrol rezervinin %10’u buradadır. Bu da yaklaşık 1,5 trilyon dolara denk gelen bir mebladır. Bu petrolü bu bölgelerden almanın tek yolu da Akdenize açılan bir hat kurmaktır. Ve ne yazık ki bu hattın üzerinde Arap, Kürt ve Türkmenler bulunmaktadır. Bu halkların hepsi de bizim akrabalarımızdır. Bizi yani Türkiye’yi sıkıntıya sokan en önemli mesele de budur. Dünya petrol piyasasını elinde tutan güçler bu hattı kurup, koruma işini de burada yaşan Kürt gruplara vermeyi planlıyorlar. Ve işin daha da kötüsü tek amaçları bu değil. Diğer amaçları da bu hattı çevre ülkeleri tehdit edebilmek için üst bölgesi yapmak istiyorlar. Daha şimdiden Suriye toprakları üzerinde kurulan askeri üst sayısı 20 geçmiş durumda. Tehdit edilecek ülkelerin başında da Türkiye ve İran gelmektedir. Bu iki sebep bu hattı çok değerli kılmaktadır. Fakat bu iki sebepten daha önemli bir sebepleri daha var. Bu üçüncü sebep Amerikanın olmazsa olması. Ne mi peki? Hemen söylüyeyim. Olası bir durumda İsrail’e kalkan olabilecek füze üssü. Yani eğer engel olunmazsa dünyanın en tehlikeli silah sistemlerini bu bölgeye yerleştirilmeye başlanacak. Bundan emin olabilirsiniz.

Konunun direk muhataplarından olan Kürtler için bu olmazsa olmaz bir fırsat. Yıllardır özlemini çektikleri ülke hayallerinin kapısını bu proje açabilir. Yani Kürt halkı için bu koridor çok önemli. Irak Bölgesel Yönetimini ve Suriye’de ki Kürt oluşumunu bu hat birbirine bağlayacak. Hem büyük bir ülke kurulmuş hem de gelir kaynağı sağlanmış olacak.
Konunun diğer muhatabı olan İranlılar için bu hat büyük bir kabul olabilir. İran’ın en büyük gelir kaynağı petrol. İran Musul ve Kerküğün petrollerini alıp Dünya piyasalarına satıyor. Bu gelir kapısının kapanması demek İran’ın ekonomik olarak çökmesi anlamına geliyor. Yani İran bu koridor projesinin karşında olan en büyük aktörlerden.

Diğer aktör Rusya ve Suriye rejimi. Bu konunun en büyük bilinmezi bu ikinin bu hatta nasıl yaklaşacakları. Bu hattın karşısında da olabilirler, yanında da. Bu hattan ne kadar pay alacakları onların duruşuna belirleyecektir. Fakat Rusya için şöyle bir durum da var. Bu enerji hattı bu bölgeye Rusya’nın istemediği güçleri çekiyor. Ve böyle bir hat Rusya’nın enerji piyasasındaki rolünün zayıflatabilir. Bundan dolayı Rusya’nın duruşunun nasıl olacağı çok belli değil.

Konunun en büyük aktörü olan Türkiye için işler çok karışık. Bu hat üzerinde olan baskın güç ypg, Türkiye’nin en büyük düşmanlarından biri. Zira ypg ve pkk isimleri faklı olsa da aynı güçler. Pkknın yıllardır Türkiye’den toprak koparmak gibi büyük bir planı var. Durum böyleyken bu hatta Türkiye’nin sıcak bakmak gibi bir durumu olamaz. Şuan Musul ve Kerkük Irak Devletinin elinde. Bu hattın işlevsellik kazanması için Musul ve Kerküğün Irak’tan koparılması gerekiyor. Böyle bir durumda Türkiye’nin Musul ve Kerkük üzerinde hak talep etme durumu ortaya çıkıyor. Bu bölgeler Irağın elinden alınmadan bu iş olmaz. Çünkü Irak, İran ile birlikte hareket eden bir ülke. Yani İran her türlü tehdit altında. Tehdidin adı parçalanmak…

Görünen o ki, kısa bir süre içinde Türkiye bu hattın Suriye kısmını bir kaç parçaya bölecek. Ve bunu Amerika’ya rağmen yapacak, yapmak zorunda. Bu yapılmazsa 10 seneye kalmadan burnumuzun dibine çok tehlikeli silah sistemlerini yerleştirecekler. Bana sorarsanız Türkiye’nin şuan da ki en önemli sorunu bu. Bu konu çözülmez ise her geçen gün daha tehlikeli ve çözülmez bir hal alacaktır.

3. Dünya Savaşı mı? Eğer dünya 3. Dünya Savaşını görecekse, emin olun sebep bu hat olacaktır. Umarım ne Türkiye ne de bölge halkları zarar görmeden bu sorunu çözebiliriz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/12/firatin-dogusu-neden-onemli.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/12/firatin-dogusu-neden-onemli-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamOrta Doğu yakın bir zamanda büyük bir yüzleşme yaşamak zorunda kalacak. Fırat'ın doğusu dediğimiz ve birçoğumuzun yanlış anladığı bu bölge Orta Doğu'nun kaderini belirleyecek. Bölgede bulunan bütün güçler bu işin içine girmek zorunda kalacak. Hesabını doğru yapamayanların sonlarının hiç iyi olmayacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Fırat'ın Doğusu Neresi? Uzun zamandır Türkiye, Amerika,...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...