Didyma Antik Kenti - DidimAydın‘ın en güzel ilçelerinden biri olan Didim, hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginliğiyle muhteşem bir yerdir.

Masmavi denizi, eşsiz güzellikteki plajları, birbirinden güzel eğlence yerleri ve piknik alanları ile gezginlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir.

Didim‘e yolunuz düştüğünde Altınkum plajında güneşin ve denizin tadına ziyadesiyle varabilir, denize sıfır mesafede bulunan otel ve pansiyonlarda çok makul fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Didim’de, tatilin yanı sıra tarihi yerleri de gezme fırsatı bulabilirsiniz. Didim’e 4-100 km uzaklıkta bir çok tarihi yer bulunmaktadır. Bunlardan en yakını Didyma Antik Kenti‘dir. Didim merkeze 4 km uzaklıkta bulunanDidyma Antik Kenti‘ni ziyaret ederek, Apollon Tapınağı‘nı görebilirsiniz. Didyma Antik Kenti, Didim’in girişinde bulunan Yenihisar köyünün sınırları içinde yer almaktadır..

Didim Altınkum

Didim ismi, DIDYMAION kelimesinden türetilmiştir.

M.Ö 560 yıllarında yapıldığı düşünlen bu antik kent, dünyaca ünlüdür ve kehanet tapınağı olarak bilinir. İlk çağlarda, kehanet yani önceden bilme yetisinin insanlara Zeus‘un oğlu Apollon tarafından verildiğine inanılırdı.

Didyma Antik Kenti

Efsaneye göre, Didim’de yaşayan Brankhos adında bir çobanla karşılaşan Apollon, bu çobandan çok hoşlanır ve biliciliğin (kehanetin) sırlarını bu çobana öğretir.

Daha sonra 
Brankhos tarafından Apollon adına ilk tapınak kurulur.

Zaman içerisinde Brankhos soyundan gelenlere Brankhidler denilmeye başlanırBrankhidler uzun yıllar tapınağın yöneticiliğini yaparlar.

Didyma Antik Kenti - Didim 1

Eşsiz güzellikte bu tapınağı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyorum.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34446d1367487977-didim-apollon-tapinagi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/34446d1367487977-didim-apollon-tapinagi-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamAydın'ın en güzel ilçelerinden biri olan Didim, hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginliğiyle muhteşem bir yerdir. Masmavi denizi, eşsiz güzellikteki plajları, birbirinden güzel eğlence yerleri ve piknik alanları ile gezginlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Didim'e yolunuz düştüğünde Altınkum plajında güneşin ve denizin tadına ziyadesiyle varabilir, denize sıfır mesafede bulunan otel...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...