Amerika Birleşik Devletleri ne yapmaya çalışıyor demek yerine Amerika ne yapmıyor ki demek aslında daha kolay… Amerika Birleşik Devletlerini bir şeye benzetmek gerekirse 1000 bacaklı büyük bir ahtapota benzetebiliriz. Çünkü hemen hemen dünyanın her yerlerindeler.

Direnen Kazanacaktır…

Amerika Nasıl Bir Ülke?

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ve en güçlü ülkesidir. Dünyanın tek ve benzersiz süper gücüdür Amerika Birleşik Devletleri. En büyük ekonomi, en büyük askeri güç ve en büyük teknoloji üssüdür. Bu gerçeği görmeden ve kabul etmeden Amerikayı anlamanın yolu yoktur. İkinci Dünya Savaşının tek kazananı olan Amerika, savaş ve savaş sonrasını çok iyi değerlendirip süper güç olma yolunu açmış ve sonrasında devam ettirebilmiştir. Sonuç olarak bu zamana kadar büyüyerek gelmiştir ve konumunu devam ettirebilmiştir. Bu ülke her ne kadar demokratik ve özgürlükçü gibi görünse de dünyada ki konumunu koruyabilmek için hiç alışkın olmadığımız bir yapıya bürünmüştür. Başkanı, asker yapısı, istihbarat örgütleri, basın ve halk arasında çok garip bir ilişki vardır. Bu yapılar birçoğu yazılı olmayan bir kurallar bütünü çerçevesinde gördüğümüz Amerika Birleşik Devletlerini oluştururlar.

Amerika halkı bu özgürlük, teknoloji ve maddi imkanlar içerisinde dünyadan bihaber yaşarlar. Ne ülkelerinin başka ülkelerde yaptıklarını bilirler ne de Amerika’nın dünyada ki misyonunu. Hatta belirli birkaç ülke dışında diğer ülkelerin nerede olduklarını bilmezler, bilemezler. Bilemezler çünkü ülkelerinin yapısı buna izin vermez, veremez. Dünyayı yöneten bir süper güç olmak istiyorsanız yaptıklarınızı halkınızın bilmemesi veya yanlış bilmesi gerekmektedir. Halk bilirse karşı çıkar, muhalefet oluşur ve planlar aksar ve sona erer. O yüzden halkı çalıştırır,  bol bol yedirir ve doğru işleri yaptıklarına inandırırlar. Böyle mi olmalı, evet süper güç olmak için böyle olmalı…

Amerika’nın yaptıklarının bir kısmını bilirken bir kısmını bilemiyoruz. Ne kadar bir kısmını bildiğimiz de bilmiyoruz. Ama bildiklerimizi yani anladıklarımızı yazmaya çalışsak sayfalar tutar. O yüzden kısa kısa önemli noktalara değinmek en iyisi.

Amerika Nasıl Süper Güç Olmayı Devam Ettirebiliyor?

Dünya’nın en büyüğü ve en güçlüsü olmaya devam edebilmek için dünyada ki her ülkeyi ve yapıyı kontrol altında tutmanız gerekiyor. Sizin kontrolünüz dışında ortaya çıkan ve gelişmeye devam eden her yapı bir gün sizi tehdit edebilir. Bunu çok iyi bilen Amerika dünyanın her köşesine yayılıp dünyayı kontrol etmeye çalışıyor. Bu işi 10-15 yıl öncesine kadar çok rahat yapabilen Amerika teknolojinin gelişmesiyle zorlanmaya başlamıştır. Teknolojik gelişme hem insanları bilinçlendirmiş hem de  başka üretim odaklarının oluşmasını sağlamıştır, Çin gibi. Artık olaylar çok çabuk yayılmakta ve önüne geçmek hemen hemen imkansız bile hale gelmiştir. Bu durum amerikayı çok rahatsız etse de  uzun vadeli planlarından vazgeçemeyeceğinden dolayı politikalarını değiştirme ihtiyacı duymaya başlamıştır. İşte bugün “Amerika ne yapmaya çalışıyor” sorusunun sorulması  bu politika değişikliği neden olmuştur. 

Daha önceleri sessiz sedasız işleri yürüten Amerika artık işlerini bu kadar sessiz sedasız yapamıyor. Halklar ve devletler neler olduğunu ve başlarına ne geleceklerini kısa sürede anlayabildiklerinden dolayı birçok konuda Amerika’nın yaptıklarına karşı çıkıyorlar. Bu olayların sıklaşması barışçıl olan ve insanlara sıkça özgürlük götüren Amerika’yı dünyanın jandarması konumuna getirmiştir. Gerçekten de durum böyledir. Artık Amerika ülkeleri açıktan açığa tehdit ederek işlerini yaptırmaya çalışmaktadır. Aslına bakarsanız er ya da geç bu noktaya gelinecekti. Tarihe bakarsak bütün süper güçlerinin sonlarının böyle olduğunu görebilirsiniz. Tarih bize bu politikaların bir çöküş belirtisi olarak ortaya çıktığı göstermektedir. Zira bütün dünyayı karşınıza alamazsınız. Alırsanız ki Amerika şuan alacağını gösteriyor, çok geçmeden çökersiniz. 

Amerikanın en güçlü tarafı da en güçsüz tarafı da büyüklüğüdür. Bu kadar büyük bir yapıyı idare etmek ve bu yapıyı düşmanlarınızdan korumak imkansızdır. Şuan bunun sancıları açıkça başlamıştır. Amerika hakkında herhangi bir konuda Amerika’dan gelen açıklamalara bakın. Aynı konu hakkında 3-5 tane farklı açıklamanın farklı yapılar tarafından yapıldığını görürsünüz. Görüş birliğinin ne kadar azaldığını ve içerinden başka güçler tarafından Amerikan yapılarının nasıl yönlendirildiği gözlerimiz önünde acıkça yaşanmaktadır.   

Amerika’nın Türkiye ile Yaşadığı Sorun Ne?

Amerika ile Türkiye arasındaki sorunların bu kadar açığı vurmasının tek sebebi Türkiye’nin kendi politikalarını oluşturup uygulamaya çalışmasıdır. Konu aslında çok derindir fakat ben kısaca açıklamaya çalışacağım. Türkiye 1950’den sonra Amerikanın uluslar arası politikalarının devam ettire bilinmesi misyonunda görev almıştır. Türkiye, Amerikanın yardımları karşılığında Amerika’nın çıkarlarını koruyarak bu zamana kadar gelmiştir. Bu politika doğru muydu yanlış mıydı bilinmez. Belki de zorunluluk vardı ama artık işler çok değişti. Artık Amerika’nın çıkarları Türkiye’nin zararlarına dönüştü. Aslında çoğunlukla böyleydi ama artık kaldırılamaz hale geldi. Amerika gibi garip bir ülkeyle yola çıkmak iki ucu keskin ustura ile tıraş olmak gibidir. Tehlikelidir çünkü Amerika dünya üzerinde kendi halkı da dahil  hemen hemen hiçbirşeyi önemsemez ve değer vermez. Ülke olarak başınızın belaya girmesi, sınırlarınızda oluşacak tehlike ve ekonomik krizler onlar için önemsizdir. Kendi çıkarı söz konusu olunca herşeyi bir lokmada yutabilir. Türkiye artık bu sınıra gelmiştir. O yüzden çatışmalar başlamıştır.

Türkiye ile Amerikayı Karşı Karşıya Getiren Konular

  • Çin ve Rusya’ya karşı tavır almamızı istiyorlar
  • Amerikanın ambargolarına eşlik etmemizi istiyorlar
  • İsraili koruma amaçlı oluşturulan tampon bölgeye (Suriye ve Irak’ta) müdahale etmememizi istiyorlar
  • Kısıtlı teknoloji üretmemizi teknolojik ihtiyaçlarımızı onlardan yine kısıklı olarak temin etmemizi istiyorlar
  • Dünya’nın en büyük ekonomik projesi olarak İpek Yoluna mesafeli olmamızı istiyorlar
  • Ülke yapımıza gerektiğinde müdahele edebilecek bir yapının ülkede barınmasını istiyorlar

Bu liste biraz daha uzardı ama ana konular bunlar. Bu konularında daha detaylı açıklaması lazım ama başka yazılarda açıklamak istiyorum. Amerika bu isteklerinde haklı mı, kendilerince haklı. Biz bunlara karşı çıkmakla haklı mıyız, sonuna kadar. Bu olaylar nereye varır diye bir soru soruyorsanız hemen açıklayayım. Bu olayların sonu her noktaya varabilir. Bu ucu açık bir savaştır. Her sonuç beklenmedilir. Bu kadar büyük bir ekonomik ve askeri gücü bir kenara atıp onlarız bir politaka üretmek imkansızdır. En azından şuan. Ama onları işin içine katmakta bu kadar büyük tavizler vermek anlamı gelmiyor. İşin aslı dünya üzerinde hemen hemen bütün ülkeler aynı sorunlarla kaşı karşıya. Kimi bizim gibi direniyor ki mi herşeyi kabul edip Amerika’nın politikalarına uyum sağlıyor.

Biz direnmeyi seçtik en azından öyle görünüyor. Tabii ki bu kararın sonuçları olacaktır. Ekonomik baskılar, askeri darbeler, ambargolar vs. Bunların hepsi ile karşı karşıya kalabiliriz. Amerika’nın bunları yapabilecek gücü bulunmakta. Bizim de direnecek gücümüz. Bekleyip göreceğiz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/amerikada-neler-oluyor.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/amerikada-neler-oluyor-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamAmerika Birleşik Devletleri ne yapmaya çalışıyor demek yerine Amerika ne yapmıyor ki demek aslında daha kolay... Amerika Birleşik Devletlerini bir şeye benzetmek gerekirse 1000 bacaklı büyük bir ahtapota benzetebiliriz. Çünkü hemen hemen dünyanın her yerlerindeler. Direnen Kazanacaktır... Amerika Nasıl Bir Ülke? Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ve en güçlü ülkesidir. Dünyanın...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...