Allah’ın Yok Ettiği Şehirler, Halklar ve İnsanlar

Kur’an’da Yüce Allah’ın Lut kavmi üzerine göklerden ateş yağdırdığını, o şehirleri ve orada yaşayanların hepsini yok ettiğini yazar.
(Araf Suresi)

O şehirler Sodom ve Gomorra şehirleridir. Peki bu şehirler Allah’ın gazabına neden uğramışlardır?

Lut, kavmine dedi ki:
” Alemlerde, sizden önce hiç kimsenin yapmadığı ‘fahşayı’ (hayasızlığı) mı yapıyorsunuz? Gerçekten siz, kadınları bırakıp, şehvetle erkeklere mi yaklaşıyorsunuz? Doğrusu siz, ‘müsrif’(haddi aşan) bir kavimsiniz.”
Lut Kavmi’nin cevabı:
“Bunları, yurdunuzdan sürüp çıkarın, muhakkak bunlar, çokça temizlenen insanlardır.” demekten başkası olmadı.

Bunun üzerine Biz, karısı dışında, (Lut’u) ve ailesini kurtardık; (karısı) ise, helake uğrayanlardan oldu. Ve onların üzerine, bir (azap) sağanağı yağdırdık. Bak! Mücrimlerin(suçluların) akıbeti nasılmış?

[ARAF(7)/80-84]
Kur’an’a göre ahlaksızlık içindeki bu şehirler yerle bir edilmiş, yerin altına gömülmüştür.

ARAF

Kuran’a göre ahlaksızlık içindeki bu şehirler yerle bir edilmiş, yerin altına gömülmüştür.

İsrail'de, Lut Gölü

Bu günahkar kentlerin İsrail’de, Lut Gölü’nün güneydoğusundaki el-Lisan Yarımadasının güneyinde sığ suların altında kaldıkları tahmin edilmektedir. Kuran’da anlatılan olayın başlıca karakterleri Hz. İbrahim ile yeğeni Lût’tur.

Lut Peygamber

Lut Peygamber, İbrahim Peygamberle aynı dönemde yaşadı. Hz. Lut, Hz. İbrahim’e komşu kavimlerden birine elçi olarak gönderilmişti. Bu kavim, Kuran’da belirtildiğine göre o güne kadar dünya üzerinde görülmemiş bir sapıklığı, eşcinselliği uyguluyordu.

Hz. Lut, onlara bu sapıklıktan vazgeçmelerini söyledi.

Hz. Lut, onlara bu sapıklıktan vazgeçmelerini söyledi. Hz. Lut, onlara bu sapıklıktan vazgeçmelerini söyledi.

Allah hepinizi yok edecek

Eğer pişmanlık getirmedikleri takdirde “Allah hepinizi yok edecek” dedi.

Hz. Lût

Yüce Allah (c.c) bu kesin kararını bildirmek ve kendisine inanmış birkaç yakını ile birlikte, son günlerini yaşayan günahkar şehirden ayrılmasını söylemek üzere Hz. Lût’a günün birinde üç tane melek gönderir. Melekler; genç ve yakışıklı erkek kılığına girerek yeryüzüne inmişlerdi.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/15769d1316092333-al7.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/15769d1316092333-al7-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamKur’an’da Yüce Allah’ın Lut kavmi üzerine göklerden ateş yağdırdığını, o şehirleri ve orada yaşayanların hepsini yok ettiğini yazar. (Araf Suresi) O şehirler Sodom ve Gomorra şehirleridir. Peki bu şehirler Allah’ın gazabına neden uğramışlardır? Lut, kavmine dedi ki: ” Alemlerde, sizden önce hiç kimsenin yapmadığı ‘fahşayı’ (hayasızlığı) mı yapıyorsunuz? Gerçekten siz, kadınları bırakıp, şehvetle...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...