Gün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir teknolojik hizmet girmesin. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, teknolojiyi takip etmek hemen hemen imkânsız bir hal aldı. Elbette ki kimse bu durumdan şikâyet etmiyordur fakat sonu gelmez bu teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte birtakım zorluklar da getirmeye başladı. Bu duruma en güzel örnek olarak akıllı telefon, laptop ve ipadleri verebiliriz.

2000 yılların en yararlı ve popüler teknoloji ürünleri olan bu aletler, yaşantımızı oldukça kolaylaştırdılar. Herhangi bir zamanda herhangi bir yerde istediğiniz kişiye ulaşabilir ve zahmetli birçok işi yerinizden hiç kalmadan tek tuşla yapabiliyorsunuz. Herhalde bir alet en fazla bu yararlı olabilirdi.

Fakat bu olağanüstü teknolojik gelişme bazı ihtiyaçları da yanında getirdi. Artık nereye gidersek gidelim ilk olarak şarjımızı kontrol etmeye başladık. Telefonlar akıllandıkça daha fazla enerji ihtiyacı duymaya başladılar. Ne gariptir ki teknoloji bu kadar hızlı ilerlerken batarya teknolojisinin bu ilerlemeye ayak uyduramaması, insanların uçsuz bucaksız ufaklarını biranda burun uçlarına kadar düşürmeye başladı. Hayatın içinde olup olmadığınızı şarjınız belirmesi hem komik hem de düşündürücü…

Son birkaç yıldır bu sorunu çözmek merkezi yerlere ücretli şarj istasyona kurulmaya başlandı. Fakat gördüğüm kadarıyla insanlar tarafından pek sıcak karşılanmadı. Şu zamana kadar bu şarj istasyonlarını kullanan tek bir kişi bile görmedim. Çok akıllıca ve yararlı olan bu hizmet, herhalde güvenlik kaygısından dolayı pek rağbet görmedi. Bu da şunu gösteriyor ki, bu hizmetin daha da geliştirilmesi ve insanların kolaylıkla kullanabilecekleri bir hale dönüştürülmesi gerekiyor. İşte, dün gece gördüğüm manzara da bu dönüşümün başladığını gösteriyor.

sarj-noktasi-2

Dün gece bir alışveriş merkezinde bir telefon kulübesi gördüm. Merak ettim yanına gittim. Ne göreyim, telefon kulübesi görünümünde bir şarj noktası. Fakat diğer şarj noktaları gibi değil. Bankalarda ki şifreli kasalara benzeyen bir sürü kasası var. Tabii ki hemen içine daldım ve kurcalamaya başladım. Adamlar müthiş bir iş çıkarmışlar. Üstelikte ücretsiz. Boş olan kasalardan birine telefonunuzu koyuyorsunuz ve kasayı şifreleyerek kitliyorsunuz. Sonra işinizi görmeye gidiyorsunuz veyahut bir kafede oturup bir çay kahve molası veriyorsunuz. Şarjınızın doluluk durumuna göre istediğiniz bir vakit gelip şifreli kasanızı açık telefonunuzu alıyorsunuz. Kasaların güvenliğini el yordamı ile denetledim. Oldukça sağlamlar. Öyle zorlama ile filan açamazsınız. Hadi bir deneyelim dedik ve telefonumuzu kasalardan birine yerleştirdik. Yarım saat sonra gelip şifremizi girerek kasayı açtık ve telefonumuzu aldık. İlkin birazcık tedirgin olsak da o ortamda güvenlik probleminin oluşmayacağı kanaatine vardık. Elbette ki her yere bu akıllı ve güvenlikli şarj noktalarını kuramazsınız. Kasayı açamasalar da, kulübeyi kökünden söküp götürürler. Ama benim bulunduğum gibi güvenlikli alışveriş merkezi ve benzeri yerlerde bu hizmet kolaylıkla verilebilir.

Bizim çok hoşumuza giden bu hizmeti sizlere duyurmak istediğim için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Artık aklınızın bir ucunda olsun. Akıllı şarj noktası bulunan yerlerde şarj korkusu yaşamadan rahat rahat zaman geçirebilirsiniz.

sarj-noktasi-4

sarj-noktasi-1

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/sarj-noktasi-4.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/sarj-noktasi-4-150x150.jpgFatih ELTUNYaşamGün geçmiyor ki hayatımıza yeni bir teknolojik hizmet girmesin. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, teknolojiyi takip etmek hemen hemen imkânsız bir hal aldı. Elbette ki kimse bu durumdan şikâyet etmiyordur fakat sonu gelmez bu teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte birtakım zorluklar da getirmeye başladı. Bu duruma en güzel örnek...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...