Afrika da kadınların sünnet edildiğini birçoğunuz duymuşsunuzdur ama duymayanların şaşırdığına eminim. ”Kadınlar sünnet olur mu hiç” dediğinizi duyar gibiyim.

Aslında bu olaya kadın sünneti demek doğru olmaz. Sünnet olan kadınlar değil 4 ile 14 yaş arasındaki kız çocuklarıdır. İslam dininde yani dinimizde erkek çocukları doğdukları zaman yada belirli bir yaşa geldiğinde sünnet edilirler.  Erkek çocuklarını sünnet etmenin nedeni  penis ucunu ve idrar deliğini örten derinin alınması içindir. Bu deri alınarak  altında kalan alanda idrar pislik gibi sağlığa zararlı şeylerin birikmesi önlenir. Ayrıca bu deri parçası cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha kolay bulaşmasına neden olur.  Bu derinin alınması tüm bu sağlık sorunlarını ortadan kaldırır. Ayrıca sünnet müslümanlar için bir şenliktir,düğünler yapılır, kutlamalar yapılır yani gurur verici bir olaydır. 

Afrika’daki çocuk ve genç kızların sünnet edilmesinin ise dinimizdeki sünnet geleneğiyle hiçbir alakası yoktur ve tam bir vahşettir. Kadın sünneti klitorisin kesilmesidir ve erkekte penisin kesilmesi ile eşdeğerdir. 4 yaşına gelen kız çocuğu annesi veya bir aile büyüğü tarafından çevrelerinde yaşayan yaşlı kadın sünnetçilere götürülür.  Hiçte steril olmayan şartlarda bu çocuklar sünnetçi kadınlar tarafından uyuşturulmadan sünnet edilirler. Çok acılı bir işlemdir ve ne yazık ki sünnet edilen kız çocuklarının büyük bir çoğunluğu bu işlemden sonra ölür.

Kadin Sunneti (2) 

Bu sünnet işleminin amacı nedir peki? Afrika’daki kadınlar için bu ritüel kızlıktan kadınlığa geçmek için şarttır ne yazık ki. Bu sünnet olayı erkeklerin bir dayatmasıdır ve kadınlar arasında sessizce yapılır. Bir anne büyük ihtimalle öleceğini bile bile kızını yada kızlarını kendi elleriyle sünnetçiye götürür. Kadın sünnetinin amacı nedir demiştik? Kadın sünnetinin amacı kadının cinsel ilişkiden zevk almaması içindir .

Kadin Sunneti (1)

Sünnet olmayan kadınlara ne oluyor peki? Bir kadın sünnet olmamışsa o kadın iffetsizdir, namussuzdur . Kabilesine ve soyadına ihanet etmiştir ve fahişe olarak kabul edilir. Asla evlenemez ve sosyal bir statüye sahip olamaz. İşte anneler kızları bu duruma düşmesin diye kendi elleriyle sünnet ettirmeye götürürler. 

Kadin Sunneti (3)

Kadın sünnetine izin veren dinler Afrika kabile dinleri , Müslümanlık ve Yahudiliktir. Afrika ve Ortadoğu’da olmak üzere 3 milyon kadının sünnet edildiği bilinmektedir. Kadın sünnetinin en yaygın olduğu yer Somalidir. Somali’deki kadınların %98’i sünnet edilmiştir. Müslümanlıkta dahil hiçbir dinde kadın sünneti ile ilgili bir zorunluluk veya hüküm bulunmamasına rağmen dini liderler ve erkekler tarafından kadınlar bu vahşete mahkum edilmişlerdir. 

Waris Dirie

Waris Dirie  adındaki genç kadında kız kardeşi ile birlikte sünnet edilen kız çocuklarından biri idi. Kız kardeşi öldü kendisi hayatta kadı.12 yaşına geldiğinde babası onu 3 deve karşılığında 65 yaşındaki bir adama gelin olarak vermek istedi.  Bu duruma razı gelmeyen annesi onun kaçmasına yardım etti. Akrabalarının yanına sığındı. Somali Büyükelçiliği’nde temizlikçi olarak çalışmak için İngiltere’ye gitti. Başından geçenler bir gazetede yayınlandı ve bütün Dünya bu kadının yaşadıklarını öğrenmiş oldu.  1997 yılında BM tarafından Kadın Sünneti Özel Elçisi seçildi. 2002 yılında Desert Flower Foundation’ı (Çöl Çiçeği Vakfını) kurdu.

Kadın sünneti hiçbir ülkenin geleneği değildir ,dini vecibesi değildir ve olmamalıdır. Bu zulmü yaşayan tüm kadınların kurtulması dileğiyle size kadın sünnetinin ne olduğunu anlatmaya çalıştım. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/08/Waris-Dirie.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/08/Waris-Dirie-150x150.jpgEbru ELTUNYaşamAfrikadaki kadın sünneti,Kadınlar Sünnet Olur mu?Afrika da kadınların sünnet edildiğini birçoğunuz duymuşsunuzdur ama duymayanların şaşırdığına eminim. ''Kadınlar sünnet olur mu hiç'' dediğinizi duyar gibiyim. Aslında bu olaya kadın sünneti demek doğru olmaz. Sünnet olan kadınlar değil 4 ile 14 yaş arasındaki kız çocuklarıdır. İslam dininde yani dinimizde erkek çocukları doğdukları zaman yada belirli bir yaşa...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...