Bir önceki yazımda sayfa optimizasyonunun ne kadar önemli olduğunu anlatmıştım. Yazımı okuyanlar sayfa optimizasyonu için zengin içerik kadar önemli diğer bir konunun sayfanın teknik olarak optimize edilmesi gerektiğini hatırlar. İsteklerin azaltılması, cache sistemi, sayfaların boyutlarının küçültülmesi, oluşturmayı engelleyen dosyaların sayfanın en altına itilmesi gibi birçok teknik konunun başarı için ne kadar önemli olduğunu artık sizde biliyorsunuz.

Fakat bu işler uygulanması oldukça zor işlerdir. Sayfanın sağlıklı çalışmasını engellemeden kodlarla oynarak bu işi yapmak çok üst düzeyde bilgi gerektirir. Tabii ki wordpress kullanıcısı değilseniz. WordPress scriptinin bu kadar çok tutulmasının en büyük sebebi hemen hemen her konuyla ilgili sağlıklı çalışan bir eklentisinin olmasıdır. Ne mutlu ki sayfa içi optimizasyon içinde birbirinden yetenekli eklentileri bulunmakta. Ben bir kısmını denedim ve içlerinden en iyisini bu yazıda size tanıtacağım.

Eklentinin adı Wp Fastest Cache. Eklentinin hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları var. Ben de herkes gibi ücretsiz sürümü ile başladım. Kısa sürede eklentinin çok iyi iş yaptığını fark ettim ve hemen lisansını satın aldım. Zaten kabiliyetli olan bu eklenti ücretli sürümü ile tam bir optimizasyon aracı haline dönüştü. İhtiyacımız olabilecek her işi kendi başına ve otomatik bir şekilde yapan bu eklenti beni büyük bir dertten kurtartı. Ve üstelik kullanımı da çok kolay. Menülerini şöyle bir göz atarsak kaliyetleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi eklenti bir sayfa için yapılması gereken herşeyi yapabiliyor. Eklentiyi satın aldığınızda resim optimizasonu için size kredi veriyor. Krediniz biterse ve optimize edilecek resimler kalırsa kredi satın alabilirsiniz. 

Özellikle büyük js ve css dosyaları için cdn kullanabilirsiniz. Program kendi bünyesinde bu işlerin hepsini yapabiliyor.

Programın ayarları kısmında ayaları şu şekilde. Bu ayarların hangilerinin uygulanacağını siz belirliyorsunuz.

Wp Fastest Cache Ayarları

Mysql sorgularını azalt

Tüm sitenin cache’ini otomatik oluştur

Giriş yapan kullanıcılara önbelleği devre dışı bırak

Mobil kullanıcılara masaüstü için oluşturulan önbelleği devre dışı bırak

Mobil tema için önbellek oluştur

Yeni bir yazı veya sayfa eklenirse önbelleği temizle

Yazı güncellenince cache sil ve yeniden oluştur

Sayfanın html boyutunu küçültebilirsiniz

Daha güçlü sıkıştırma ile html boyutunu daha da küçült

CSS dosyalarının boyununu küçültebilirsiniz

Daha güçlü sıkıştırma ile css dosyalarını daha fazla küçült

CSS dosyalarını birleştirerek HTTP isteklerini azaltın

JS dosyalarının boyununu küçültebilirsiniz

JS dosyalarını birleştirerek HTTP isteklerini azaltın (header)

 JS dosyalarını birleştirerek HTTP isteklerini azaltın (footer)

Gzip ile serverdan gönderilen dosyaların boyutunu küçült

Tarayıcı Önbellekleme ile sürekli gelen kullanıcılar için sayfa yüklenme hızını azalt

İfadeler için yüklenen wp-emoji dosyasını sil

Oluşturma engelleyici javascript dosyalarını kaldır

Lazy LoadLoad ile resimler scrollbarın konumuna göre yüklensin

Bu ayarların hangilerini kullanacağınızı deneme yanılma yolu ile bulabilirsiniz. Özellikle sıkıştırma ve birleştirme fonksiyonları temanızın görüntüsünü bozabilir. Veya yüklenme süresini yükseltebilir. Bir önceki yazımda bunu belirtmiştim. Dosyaları combine etmek yani birleştirme her zaman işe yaramıyor. Bu seçeneklerin hepsini seçerek işe başlabilir ve sitenizin hızını test edebilirsiniz. En iyi sonuçları yakalayana kadar denemelere devam edin. Tabii her ayar değişikliğinden sonra cachinizi silmeyi unutmayın.

JS dosyalarını birleştirerek HTTP isteklerini azaltın (footer) 

fonksiyonunun açık ve kapalı hali yukarıda ki gibidir. Hangisi sitenizin performansını arttırıyorsa onu tercih edin.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/wp-fastest-cache-ayalari-3.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/wp-fastest-cache-ayalari-3-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriBir önceki yazımda sayfa optimizasyonunun ne kadar önemli olduğunu anlatmıştım. Yazımı okuyanlar sayfa optimizasyonu için zengin içerik kadar önemli diğer bir konunun sayfanın teknik olarak optimize edilmesi gerektiğini hatırlar. İsteklerin azaltılması, cache sistemi, sayfaların boyutlarının küçültülmesi, oluşturmayı engelleyen dosyaların sayfanın en altına itilmesi gibi birçok teknik konunun başarı için...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...