WordPress kullanım kolaylığı açısından web sitesi scriptleri içerisinde en iyi olandır. Öyle ki dünyanın en çok kullanılan web tasarım scriptidir. Birkaç tıkla istediğiniz eklentiyi ve temayı kurabilir ve istediğiniz siteyi oluşturabilirsiniz. Fakat gelin görün ki böyle bir scriptin dilini değiştirmek bazen gerçekten de büyük bir sorun olabiliyor…

WordPress Türkçe dil ile birlikte onlarca dili destekleyen bir sistemdir. Fakat kullandığınız tema veya eklentilerden dolayı sitenin tümünde veya belirli kısımlarında çeviri sorunu yaşayabilirsiniz. Türkçeye çevrilmemiş bölümler oluşabilir ve tadınızı kaçılarabilir. Böyle bir durumda Türkçe olmayan kelime ve cümleleri kendinizin çevirmesi gerekmektedir. Bunun için ihtiyacınız olan şeylerden biri Poedit programı ve diğer ihtiyacınız olan şey dil dosyalarının ftpdeki yerleridir.

WordPressin dil dosyaları ftpde şu klasörlerde bulunmaktadır.

wp-content/languages
/wp-content/languages/plugins
/wp-content/languages/themes
/wp-content/themes/tema ismi/languages
/wp-content/plugins/eklenti ismi/languages

Her dil iki dosyadan oluşmaktadır. Dosyanın biri .po diğer .mo uzantılıdır. Asıl dil dosyası mo uzantılı dosyalardır. Po uzantılı dosyalar düzenleme dosyalarıdır. Bu dosyalar açılır değişiklikler yapılır ve mo uzantılı hale dönüştürülerek ftpye atılır.

Yaşayacağınız çeviri problemi büyük ihtimalle şu klasörlerde olan dil dosyalarından kaynaklanacaktır.

/wp-content/languages/plugins
/wp-content/languages/themes

Kullandığınız temanın Türkçe dil dosyası yok ise “/wp-content/languages/themes ” klasörünün içinde büyük ihtimalle tek bir dil dosyası olacaktır ki o da yine büyük ihtimalle İngilizce olacaktır.

Yapacağınız şey klasörün içinde po dosyasını açıp Poedit programı ile çevirisini yapıp yine Poedit programı ile kaydetmek olacaktır. Kayıt işlemi yaptığınızda mo dosyası kendiliğinden oluşacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey isimdir. Türkçe dil dosyasını oluştururken orjinal dosya isminin sonundaki ülke kodunu değiştirmelisiniz.

Örnek olarak “mesocolumn-en_EN.po” dosyası İngilizcedir. Bu dosyayı açıp Türkçeleştirdiğimde kaydederken dosyanın ismini “mesocolumn-tr_TR.po” olarak değiştirmeliyim. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey budur.

“/wp-content/themes/tema ismi/languages” burada bulunan dil dosyasını Türkçeleştirdiğiniz halde siteniz Türkçeleşmiyorsa, oluşturduğunuz Türkçe dil dosyalarını “/wp-content/languages/themes” buraya atınız.

Şimdi “/wp-content/themes/tema ismi/languages” klasöründeki İngilizce dil dosyasını olan “mesocolumn-en_EN.po” dosyasını ftpden indirdim ve Poedit programı ile açtım.

Wordpress Tema Türkçeleştirme 1
Poedit ile WordPress Tema Türkçeleştirme

Gördüğünüz gibi sağa üst köşede “Dili Düzelt” seçeneği çıktı. Buraya tıklayarak dilimi Türkçe olarak seçiyorum.

Daha sonra listede gördüğünüz her kelime ve cümlenin ekranın altında “Çeviri” kısmı bulunmaktadır. Tek tek de tüm cümleleri çevirebilirsiniz, programa otomatik olarak da çevirtebilirsiniz de. Tabii ki program çok iyi çeviremiyor ama yinede onun çevirilerini düzeltmek daha kolay oluyor.

Şimdi üst menüde bulunan “Ön Çevir” tuşuna basarak tüm cümleleri çevirtin.

Wordpress Tema Türkçeleştirme 2

Çeviri işlemi bitince yukarıda ki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Siyah yazılı cümleler doğru ya da değil çevrilmiş. Turuncu olanlar program tarafından emin olunmadığı için çeviriye katılmamış. Turuncu olanları girip düzeltebilir veya “Çalışma gerekli” sekmesini her turuncu cümle için devre dışı bırakabilirsiniz.

Wordpress Tema Türkçeleştirme 3
Turuncu cümleleri düzeltin.

Çeviri işi bu kadar. Son olarak kaydet tuşuna basarak kaydedebilirsiniz. Dediğim gibi program mo dosyasını kendi oluşturacaktır. Daha sonra bu iki dosyayı yukarıda belirttiğim ftp içindeki klasörlere atınız.

Dosya isminin sonundaki ülke kodunuz değiştirmeyi unutmayın. Her iki dosya içinde aynı isim değişikliğini yapacaksınız. Türkçe “-tr_TR” kodunu ekliyorsunuz.

Dil sorunu eklentiden dolayı oluşuyorsa “/wp-content/languages/plugins” buradaki dil dosyalarında çeviri yapın.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Wordpress-Tema-Türkçeleştirme.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/02/Wordpress-Tema-Türkçeleştirme-150x150.jpgFatih ELTUNWeb Teknolojileripoedit kullanımı,wordpress read more türkçeleştirme,wordpress tema nasıl türkçeleştirilir,wordpress tema türkçeleştirme resimli anlatım,wordpress türkçe dil sorunuWordPress kullanım kolaylığı açısından web sitesi scriptleri içerisinde en iyi olandır. Öyle ki dünyanın en çok kullanılan web tasarım scriptidir. Birkaç tıkla istediğiniz eklentiyi ve temayı kurabilir ve istediğiniz siteyi oluşturabilirsiniz. Fakat gelin görün ki böyle bir scriptin dilini değiştirmek bazen gerçekten de büyük bir sorun olabiliyor... Wordpress Türkçe dil...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...