Bazı nedenlerden dolayı ana dizin yerine alt klasöre kurduğunuz wordpress sitenizi tekrar ana dizine taşımak istiyorsanız ilk olarak bu yazıyı okuyun. Belki de taşımak zorunda kalmazsınız.

WordPress scripti yetenekleri ve portal tarzıyla her zaman ana sayfa olarak tercih edilmiştir. Ama bazen çalışmalardan dolayı ana dizin yerine bir alt dizine kurmayı tercih ederiz. Bu sağlıklı bir yol olsa da psikolojik olarak her zaman webmasterları rahatsız eder. Linklerin içinde bulunan o alt klasör adı öyle takılır durur insanın gözüne.

Bu sıkıntıdan wordpresi direk ana klasöre taşımakla kurtulabilirsiniz. Bu işlem için wordpress genel ayarlar kısmından site adresini değiştirmeniz gerekiyor. Daha sonra FTP ye girip alt klasördeki dosyaları ana dizine taşımalısınız.

Son olarak MySQL panel üzerinden database dosyanızın options tablosu içinde hatta tüm tablolar içinde sitenizin eski linki aratıp yeni link ile değiştirmelisiniz. Taşıma işlemi bu kadar. Ya da bu kadar işlemi yapmadan aşağıdaki yolu tercih edeceksiniz. 

WordPress alt klasörde olmaya devam edecek ama yapacağız ayarlarla ana dizindeymiş gibi çalışacak.

Bunun site wordpress genel ayarlar kısmında site adresinizi ana dizin olarak değiştirin.

Wordpress Ana Dizine Taşımak 1

Ve kaydedin. Daha sonra alt dizininizde bulunan index.php ve htaccess dosyalarının kopyalarını ana dizine atın. Ana dizininizde htaccess dosyası varsa içeriğini olan dosyaya kopyalayın.

Ana dizine attığınız index.php dosyasının içinde su satırı değiştirin.

require( dirname( __FILE__ ) . '/altdizin/wp-blog-header.php' );

Burada altdizin yazan yere kendi alt klasör isminiz neyse onu yazın.

Son olarak eğer SSL den dolayı really simple SSL veya benzeri bir eklenti kullanıyorsanız yine ayarlar kısmından 301 redirection ve 301 htaccess yeniden yönlendirmeyi aktif hale getirin.

Wordpress Ana Dizine Taşımak 2

İşlemler bu kadar. Artık linklerinizin içinde alt klasör ismi olmayacak ve eski linkler otomatik yönlenecektir. 

Uyarı: Bu islemlerden önce eğer cache eklentisi kullanıyorsanız kapatın ve cache silin.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/20180919_232751.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/20180919_232751-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriBazı nedenlerden dolayı ana dizin yerine alt klasöre kurduğunuz wordpress sitenizi tekrar ana dizine taşımak istiyorsanız ilk olarak bu yazıyı okuyun. Belki de taşımak zorunda kalmazsınız. Wordpress scripti yetenekleri ve portal tarzıyla her zaman ana sayfa olarak tercih edilmiştir. Ama bazen çalışmalardan dolayı ana dizin yerine bir alt dizine kurmayı...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...