Dünya’nın en iyi ve en çok bilinen sunucu cache sistemlerinden vanish cache’i daha verimli kullanabilmek için bilmeniz gereken birkaç komut gerekiyor. Bu yazımda varnish cache için çok yararlı 4 komut paylaşacağım.

Bu komutlar ile varnish cache hatta sunucunuz trafiği konusunda detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

varnishtop -i BereqURL

Bu komut ile en fazla istek gelen linkleri liste halinde görebilirsiniz.

varnishtop -i ReqStart

Bu komut ile en fazla istek gönderen ip adresini liste halinde görebilirsiniz.

varnishtop -C -I ReqHeader:User-Agent

Bu komut ile en fazla istek gönderen botların listesini görebilirsiniz.

varnishstat -1 | grep -i cache 

Bu komut cache istatistiklerinizi görebilirsiniz.

Yukarıda dediğim gibi bu her ne kadar varnish komutları olsalar da sunucunuzun trafiği hakkında da yararlı bilgiler vermektedirler.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/varnish-cache-komutlari-1024x374.pnghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/varnish-cache-komutlari-150x150.pngFatih ELTUNWeb TeknolojileriDünya'nın en iyi ve en çok bilinen sunucu cache sistemlerinden vanish cache'i daha verimli kullanabilmek için bilmeniz gereken birkaç komut gerekiyor. Bu yazımda varnish cache için çok yararlı 4 komut paylaşacağım. Bu komutlar ile varnish cache hatta sunucunuz trafiği konusunda detaylı bilgiler edinebilirsiniz. varnishtop -i BereqURL Bu komut ile en fazla istek...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...