Sunucu yönetim işinin en zor taraflarından biridir siteleri ve dosyaları taşımak. Küçük siteler için ftp programları ile taşıma işlemi yapılabilse de büyük siteler ve dosyalar için taşıma işi tam bir eziyettir. Saatler hatta günler bile sürebilir.

İşte bu sıkıntının önüne ssh komutlarından birkaçını kullanarak bir nebze geçebilirsiniz. Dosya ve dizinleri sıkıştırarak sunucudan sunucuya direk gönderebilirsiniz. 100 mbits lik bir hat üzerinden saniye 12 MB dosya transferi yapmak mümkün. Bu da 2 GB’lık bir dosyanın bu yolla 2-3 dakika içinde gönderilmesi demek. Bu saatten sonra tek yapmanız gerek sıkıştırarak gönderdiğiniz bu dosyayı doğru dizinin içinde açmaktır. 

Bu işlemler için ssh’da iki adet komut kullanmanız gerekiyor. Bu komutlar scp ve tar komutlarıdır. Tar komutu ile dosya ve dizinleri sıkıştıracağız, scp komutu ile diğer sunucuya göndereceğiz. Tabii ki bu işlemleri yapmadan önce göndereceğiniz dosyaların sunucunuzun neresinde ve diğer diğer sunucuda nereye göndereceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Bunun için ssh’da cd komutunu kullanarak dosyalarınızın bulunduğu klasörlere giriş yapmanız gerekmektedir.

Örnek olarak bir sitenin public_html klasörünü sıkıştıralım ve diğer sunucuya gönderelim.

Bu örnekte public_html klasörünün yeri home/web/delinetciler/public_html. 

İlk olarak ssh’dan bağlantı yaptıktan sonra cd /home/web/delinetciler yazalım ve public_html’nin olduğu kök klasöre giriş yapalım.

Daha sonra

tar -zcvf yedek.tar.gz public_html

komutu ile public_html klasörünü yedek.tar.gz adı altından sıkıştıralım. Bu arada merak edenler söyleyeyim public_html klasörünüze bir şey olmuyor.  Sadece aynı klasörün içine yedek.tar.gz adı altında bir dosya oluşuyor. İlla yedek isminde olmasına gerek yok. İstediğiniz isimde yapabilirsiniz. 

Daha sonra bu dosyayı scp komutu ile diğer sunucuya gönderelim.

scp yedek.tar.gz root@85.210.213.110:/home/delinetciler/public_html/

Komutta dikkat etmeniz kısım yer root kısmından sonraki kısımdır. root@85.210.213.110:/home/delinetciler/public_html/ komutunda bu kısmında dosyayı göndereceğimiz sunucunun bilgileridir.

root : sunucu kullanıcı adı

@85.210.213.110: sunucumuzun ip adresi

:/home/delinetciler/public_html/ : dosyayı göndereceğimiz klasör.

Bu komutu uyguladıktan sonra sizden (yes/no) onayı isteyecektir. yes yazarak enter tuşuna basın. Yükleme işlemini ekranda anlık olarak görebilirsiniz. Yükleme bittikten sonra yeni sunucumuza ssh ile bağlanalım ve cp /home/delinetciler/public_html komutu ile public_html klasörüne girelim. 

dir komutu ile dosyaları listeleyim ve yedek.tar.gz dosyasının olduğunu teyit edelim. Şimdi gelelim bu dosyayı açmaya.

tar -zxvf yedek.tar.gz

Bu komut ile dosyayı açalım. Şimdi public_html klasörünün içine yedek adında bir klasör olacak. Bu klasörün içinde de public_html klasörü ve içinde de dosyalarımız olacak. Bir ftp programı ile dosyaların tümünü seçerek bir üst klasöre sürükleyelim. Taşıma işlemi bu kadar. 2 GB bir klasör için 5 – 10 dakika yeterli olacaktır.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/ssh-dosya-transferi.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/ssh-dosya-transferi-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriSunucu yönetim işinin en zor taraflarından biridir siteleri ve dosyaları taşımak. Küçük siteler için ftp programları ile taşıma işlemi yapılabilse de büyük siteler ve dosyalar için taşıma işi tam bir eziyettir. Saatler hatta günler bile sürebilir. İşte bu sıkıntının önüne ssh komutlarından birkaçını kullanarak bir nebze geçebilirsiniz. Dosya ve dizinleri...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...