Webmasterların bilmesi gereken şeylerin başında sitemap dosyası oluşturma ve arama motorlarına bu sitemap dosyalarını göndermek gelmektedir.

Sitelerin daha hızlı ve düzenli indexlenebilmesi için sitemap dosyaları hayati önem taşımaktadırlar. Bundan dolayı bu konuyu iyice öğrenmek ve uygulayabilmek gerekmektedir. 

Sitemap Dosyası Nedir?

Sitemap dosyası sitenin linklerinin ve bu linklerin güncellenme sıklığının belirtildiği ve genellikle xml formatında olan dosyalardır. Bu dosyalar eskiden elle oluşturulurken artık birçok webscripti bı dosyaları kendileri oluşturuyorlar. Örneğin dünyada en fazla kullanılan WordPress, Vbulletin, Joomla ve Xenforo gibi web scriptleri kendi sitemap dosyalarını kendileri oluştururlar. Size sadece bu dosyaları arama botlarına göstermek kalır.

Sitemap Nasıl Yapılır ve Eklenir? 1

Yukarıda gördüğünüz sitemap dosyası 3 linkten oluşan örnek bir dosyadır. Kodları incelediğinizde her link için üç değer belirtildiğini fark edersiniz. 

Her link için lastmod, chanefreg ve priority değerleri sitemap dosyalarında tanımlanır. Lastmod içeriğin oluşturulma tarihi, changefreg güncelleme aralığı ve priority ise linkin öncelik değeri. Göründüğünü gibi sitemap dosyalarını elle oluşturmak zordur. Bunda dolayı kullandığınız webscriptinin bu dosyaları oluşturması en makul olanıdır. 

Bu dosyalar oluşturulduktan sonra Google için Google Webmaster Panelinden, Yandex için Yandex Webmaster Panelinden, Bing için Bing Webmaster panelinden sitemap dosyası gönderme işlemi yapmanız gerekmektedir.

Google Webmaster Panelinde Tarama Bölümünün altında “Sitemap” sekmesi bulunmaktadır. Buraya girerek sitemap dosyasının linkini Google’a gönderebilirsiniz. 

Sitemap Nasıl Yapılır ve Eklenir? 2

Bu şekilde bütün webmaster panellerini kullanarak sitemap dosyalarını arama motorlarına gösterebilirsiniz.

Bu yönetim dışında ftp ana dizininizde bulunan robots.txt dosyasının içine

Sitemap : Sitemap1.xml

Sitemap : Sitemap2.xml

şeklinde sitemap dosyalarınızı arama motorlarına gösterebilirsiniz. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/Google-sitemap-gonderme.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/Google-sitemap-gonderme-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriWebmasterların bilmesi gereken şeylerin başında sitemap dosyası oluşturma ve arama motorlarına bu sitemap dosyalarını göndermek gelmektedir. Sitelerin daha hızlı ve düzenli indexlenebilmesi için sitemap dosyaları hayati önem taşımaktadırlar. Bundan dolayı bu konuyu iyice öğrenmek ve uygulayabilmek gerekmektedir.  Sitemap Dosyası Nedir? Sitemap dosyası sitenin linklerinin ve bu linklerin güncellenme sıklığının belirtildiği ve genellikle...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...