my.cnf dosyası sunucunuzda bulunan veri tabanı yönetim sisteminin ayar dosyasıdır ve oldukça önemlidir. Sunucunuzun sağlıklı ve performanslı çalışabilmesini birebir etkilemektedir. O yüzden bu dosya üzerinde işlem yapmadan önce mutlaka yedek almalı ve bu konuda bilgi sahibi olunmalıdır.

my.cnf dosyası nerede?

Kullandığınız işletim sistemine göre dosyanın yeri değişmektedir. 

Linüx sunucular için my.cnf dosyasının yeri

/etc/my.cnf
/etc/mysql/my.cnf
/usr/etc/my.cnf
~/.my.cnf

Windows sunucular için my.cnf dosyasının yeri

C:\Windows\my.ini
C:\Windows\my.cnf
C:\my.ini
C:\my.cnf
C:\Program Files\MySQL\MySQL Server 5.5\my.ini
C:\Program Files\MySQL\MySQL Server 5.5\my.cnf

Linüx sunucu kullanıcıları ssh’tan sunucularına bağlanarak “find / -name my.cnf” komutuyla my.cnf dosyasının yerini öğrenebilirler.

my.cnf Nedir, Nerede ve Nasıl Değiştirilir? 1

Gördüğünüz gibi benim my.cnf dosyam /etc klasörünün içindeymiş. 

my.cnf dosyası nasıl değiştirilir?

Dosyanınız içini cat /etc/my.cnf komutuyla görebilirsiniz. Aynı şekilde nano /etc/my.cnf komutuyla dosyanızı düzenleyebilirsiniz.

my.cnf Nedir, Nerede ve Nasıl Değiştirilir? 2

Control + X tuşu ile dosyanızı kaydedebilirsiniz.

Fatih ELTUN
Takip Et

Fatih ELTUN

Yönetici 'da Delinetciler Portal
İş hayatına bilgisayar programcısı olarak başlayan fatih, kısa sürede internet dünyası ile tanıştı ve yaklaşık 15 yıllık bu serüvenini yazarlıkla devam ettirmeye karar verdi.

İletişim: [email protected]
Fatih ELTUN
Takip Et
https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/my-cnf-dosyasi-nasil-degistirilir.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/my-cnf-dosyasi-nasil-degistirilir-150x150.jpgFatih ELTUNWeb Teknolojilerimy.cnf dosyası sunucunuzda bulunan veri tabanı yönetim sisteminin ayar dosyasıdır ve oldukça önemlidir. Sunucunuzun sağlıklı ve performanslı çalışabilmesini birebir etkilemektedir. O yüzden bu dosya üzerinde işlem yapmadan önce mutlaka yedek almalı ve bu konuda bilgi sahibi olunmalıdır. my.cnf dosyası nerede? Kullandığınız işletim sistemine göre dosyanın yeri değişmektedir.  Linüx sunucular için my.cnf dosyasının yeri /etc/my.cnf /etc/mysql/my.cnf /usr/etc/my.cnf ~/.my.cnf Windows sunucular için my.cnf...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...