Microsoft Azure, Microsoft firmasının sunucu ihtiyacı olan müşteri için bulut sunucu hizmeti verdiği bir alt firmasıdır. Microsoft Azure Portal’ı kullanarak tamamen kendi ihtiyaçlarınıza göre belirlediğiniz bulut sunucunuzu birkaç dakika içinde oluşturabilirsiniz. 

E-mail adresiniz ile Azure Portal’a anında üye olup bulut sunucu hizmetinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik yeni kullanıcılar için 1 ay ücretsiz kullanım hakkı verilmektedir. 

Microsoft Azure Nedir? 1

Sanal makinenizi oluştururken yüklenmesini istediğiniz işletim sistemini belirleyebiliyorsunuz. Bunun yanında donanımı tamamen bütçenize göre ayarlayabiliyorsunuz. Fakat hemen söyleyeyim kişisel kullanım için oldukça pahalı..

Microsoft Azure Nedir? 2

Listede bazı makinelerin özelliklerini ve aylık ödemelerini verdim. Bilmiyorum kişisel kullanım için bu fiyatları uygun bulanlar olabilir ama bana pahalı geldi. Sanki bu hizmet daha çok şirketler için verilen bir hizmetmiş gibi.

Sanal makinanızın donanımını da belirledikten sonra bölge ve ssh parolası belirliyorsunuz. Bu işlemlerden sonra sanal makinanız oluşturulmaya hazır hale geliyor.

Microsoft Azure Nedir? 3

Ücretsiz kullanımda cpu sayısını 4’ten fazla seçemiyorsunuz.

Microsoft Azure Portal ile 128 çekirdekli bir sanal makina oluşturabilirsiniz. Merak edenler için söyleyeyim;

  • 128 cpu işlemci
  • 2048 GB ram
  • 4096 GB ssd disk

bir sanal makinanın aylık ödemesi 48 milyar. Evet pahalı ama gerçekten denemeyi çok isterdim. 

Microsoft Azure Nedir? 4
Microsoft Azure Portal Yönetim Paneli

Yukarıda gördüğünüz gibi Azure Portal yönetim paneli gerçekten çok kapsamlı. Sunucunuzla ilgili tüm ayarları buradan yapabilirsiniz. Size ssh bağlantısı veriyor ama gerçekten ssh’a gerek kalmıyor. Sunucunuzla ilgili iğneden ipliğe ne varsa bu panele eklemişler.

 

Microsoft Azure Nedir? 5
Microsoft Azure Güvenlik Ayarları

Yukarıda gördüğünüz gibi giden gelen veri ve tüm portlara kadar kuralları siz belirleyebiliyorsunuz. Pahalı ama inanılmaz kalitede bir hizmet veriyorlar. Ben Microsoft Azure Portal’ı çok beğendim. Eğer bütçemi zorlamayacak olsa hemen kullanmaya başlardım. Benim şimdilik söyleyebileceklerim bunlar. Umarım bir gün kullanma fırsatı bulabilirim.

Sözleri direk onların ağzından bir açıklama ile bitirmek istiyorum.

Microsoft Azure, kuruluşunuzun iş zorluklarını aşmasına yardımcı olacak şekilde tasarlanmış, sayısı her geçen gün artan bulut hizmetlerinden oluşur. En sevdiğiniz araçları ve çerçeveleri kullanarak çok büyük, küresel bir ağda uygulama oluşturma, yönetme ve dağıtma özgürlüğü sunar.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/azure-portal.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/09/azure-portal-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriMicrosoft Azure, Microsoft firmasının sunucu ihtiyacı olan müşteri için bulut sunucu hizmeti verdiği bir alt firmasıdır. Microsoft Azure Portal'ı kullanarak tamamen kendi ihtiyaçlarınıza göre belirlediğiniz bulut sunucunuzu birkaç dakika içinde oluşturabilirsiniz.  E-mail adresiniz ile Azure Portal'a anında üye olup bulut sunucu hizmetinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Üstelik yeni kullanıcılar için 1 ay...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...