Web sitesi ile ilgilenen kişiler bu kavramla kısa sürede tanışırlar. Web ortamının en büyük ve önemli arama motoru olan Google, web site sahipleri için geliştirdiği webmaster araçları içerisine tarama hızı denen bir ayar çubuğu yerleştirmiştir. Bu ayarın bilinmesi web site sahipleri için önemlidir…

Önemlidir çünkü yeni eklediğiniz web sayfalarının Google tarafından arama sonuçlarına eklenmesi ve yine güncellediğiniz sayfaların arama sonuçlarına yansıma hızı direk bu ayarla ilgidir. 

Bu değer istek/saniye cinsinden belirlenen bir değerdir ve şu anlama gelmektedir: 1 saniye içinde en fazla kaç iste gönderilebilir. Google’un sitenize gönderdiği botlar her ne kadar gerçek kişiler olmasa da, bu botlar aynı gerçek kişiler gibi sitenizi dolaşırlar. Her girdikleri sayfada bulunan yazıları ve dosyaları ziyaret ederek siteniz ve sayfalarınız hakkında bilgi toplarlar. Bu botların her işlemi bir istek olarak adlandırılır. Bundan dolayı Google tarama hızı değerinizi ne kadar yüksekse Google botları o kadar hızlı ve çok tarama yaparlar. 

Bu değerin çok yüksek olması da çok düşük olması da tehlikelidir. Çok yüksek olursa sunucunuz google botlarının isteklerini karşılayamayabilir. Bu durum server load değerini yükseltir. Tam tersi bir durumda, yani tarama hızınız düşükse bu seferde içerikleriniz arama sonuçlarını geç yansır. O yüzden en optimum değeri saptamak gerekiyor.

İşte bu durum webmasterler için bir sorun olabileceğini düşünen Google, bu ayarın kendisine bırakılması seçeneğini kullanıcılara sunmuştur.

Google Tarama Hızı Ne Demek? 1

Google Webmaster araçlarına girdiğinizde sağ tarafta bulunan menüden “Site Ayarları” sekmesine tıklayarak Google Tarama Hızı ayarlarına ulaşabilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz ekranı kullanarak tarama hızını Google’da bırakabilir kendiniz de ayarlayabilirsiniz.

Hız sınırı skalası her site içi aynı değildir. Bir siteniz için maksimum hız 10/saniye olabilirken başka bir sitenizde maksimum hız 3/saniye olabilir. Bu tamamen Google’ın sitenizi değerlendirip verdiği bir değerdir. Bu ayarı maksimum değere getirerek deneme yapabilir ve sonuçları gözlemleyebilirsiniz. Bu işlemden kısa süre sonra siteniz server load sorunları çıkmaya başlarsa bilin ki bu Google botları yüzünden oluyor. Böyle bir durum yaşarsanız hızı yine bu ekrandan düşürün.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/Google-Tarama-Hizi-Nedir.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/Google-Tarama-Hizi-Nedir-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriWeb sitesi ile ilgilenen kişiler bu kavramla kısa sürede tanışırlar. Web ortamının en büyük ve önemli arama motoru olan Google, web site sahipleri için geliştirdiği webmaster araçları içerisine tarama hızı denen bir ayar çubuğu yerleştirmiştir. Bu ayarın bilinmesi web site sahipleri için önemlidir... Önemlidir çünkü yeni eklediğiniz web sayfalarının Google...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...