E-mail sağlayıcı olarak kendi sunucunuzu kullanıyorsanız spam mail sorunu yaşama olasılığınız çok yüksek. Gönderdiğiniz e-mailler özellikle Gmail ve Hotmail kullanıcılarının spam klasörlerine düşüyor olabilir…

Daha önceki yazımızda bu konu ile ilgili detaylı bir açıklama yaptık ve çözüm önerileri getirdik. Fakat getirdiğimiz çözümler gelen mailler ile ilgiliydi. Yani sorununuz gelen değil de gönderdiğiniz maillerle ilgili ise bu yazıda önereceğim çözüm yollarını uygulamanız gerekmektedir. Kendi email servisi kullanan kişiler ve firmalar sürekli olarak spam mail tehdidi altındalardır. Bu tehlikenin iki boyutu vardır.

1. sorun e-mail servisiniz üzerinden birilerinin yaptığını spam saldırılar. Bu durumda email servisiniz dünya çapında geçerli black listelerine girebilir. Bu başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir. Ip adreslerinizin bu black listelerine girmesi demek e-mail servisinizden gönderilen e-maillerin büyük ihtimalle kullanıcılarınıza ulaşamaması demektir. Bundan dolayı e-servisinizde tanımla tüm maillerin güvenliklerinin üst düzeyde olmasına dikkat etmeniz ve sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir.
Email Sunucunuza Dmarc ve Spf Kayıtlarını Tanımlama 1

Zaman zaman bu adresi kullanarak domain adresinizin herhangi black liste olup olmadığına bakabilirsiniz.

2. sorun ise elinizde olmayan nedenlerden dolayı büyük e-mail servis sağlayıcıları tarafından maillerinizin tehlikeli görülüp spama gönderilmesidir.

Bu sorunun kesin çözümü ücreti mukabilinde profesyonel bir e-mail servis sağlayıcı ile çalışmaktır. Gmail, Hotmail ve Yandex gibi firmaların bu hizmeti bulunmaktadır. Ücreti karşılığında bu firmaların e-mail servislerini kullanarak maillerin spama düşmesi sorunundan kurtulabilirsiniz. Büyük bir firmaysanız bu servisi kullanmak size avantaj sağlayabilir. Eğer e-mail trafiğiniz az ve bütçeniz yok ise spam sorununu kendi başınıza çözmeniz gerekmektedir. Bunu nasıl başarabileceğiniz hakkında bilginiz yok ise ben size gerekli bilgileri vermek istiyorum. Kesin bir çözüm olmasa da denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

E-maillerin spama düşmesinin birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunların başında alan adlarının güvenlik doğrulama kayıtlarının olmaması ve mail içerikleri gelmektedir.

Sizin için çok önemsiz gibi görünen nedenlerden dolayı mailleriniz spama düşebilir. Örnek vermek gerekirse maillerin sonuna eklediğiniz imza kısımları. İmza kısımlarının içerinde bulunan linkler ve resimler maillerinizin spam klasörüne düşmesine neden olabilmektedir.

Diğer bir sorun ise alan adlarının doğrulanma kayıtlarının olmamasıdır. Bu doğrulama protokollerinin başında dmarc ve spf kayıtları gelmektedir. Alan adınızın dmarc ve spf kayıtları yapılmamış ise büyük ihtimalle bu alan adından gönderilen mailler spama düşecektir. Bu iki kaydı host yönetim panelinden tanımlayarak en azından bu ihtimali ortadan kaldırabilirsiniz.

Dmarc vs spf kayıtlarınızı hosting alanınızdan dns kaydı açarak girebilirsiniz. Dns kayıt girme işlemi her yönetim panelinde mantık olarak aynıdır fakat arayüzler farklılık gösterdiği için yöntem olarak farklıdır.

Ben popüler birkaç yönetim paneli için dns kaydı nasıl girilir göstereceğim. Örneklere bakarak kendi yönetim panelinizde dmarc ve spf kayıtlarınızı oluşturabilirsiniz.

Dmarc kaydı için değerler:

Name: _dmarc

Type: Txt

Değer: v=DMARC1; p=none; sp=none; rua=mailto:iletisim@domain.ismi; ruf=mailto:iletisim@domain.ismi; rf=afrf; pct=100; ri=86400

Spf kaydı için

Name: Boş

Type: Txt

Değer: v=spf1 ip4:ipadresiniz a mx ptr include:domain.com ~all

Not: Kalın punto ile yazdığım yerleri değiştirin.

Plesk yönetim panelini kullananlar şu şekilde dns kaydı açabilirler.

Cpanel kullananlar dns kayıtlarını şu şekilde açabilirler.

Diğer yönetim panelleri için internette gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Kayıt işlemi bittikten sonra şu adresi kullanarak dmarc kaydınızın olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Email Sunucunuza Dmarc ve Spf Kayıtlarını Tanımlama 2

Şu adres üzerinden de spf kaydınızı kontrol edebilirsiniz.

Email Sunucunuza Dmarc ve Spf Kayıtlarını Tanımlama 3

Girdiğiniz kayıtlarda sorun yok ise yukarıda gördüğünüz gibi yeşil renkte gösterim olacaktır.

E-maillerin spam klasörüne düşmesini engellemek için yapmanız gereken şeylerden en önemlisi olan dmarc ve spf kaydınız bu şekilde tanımlamış oldunuz. Birkaç içinde gönderdiğiniz mailler gelen klasörüne düşmeye başlarsa ne mutlu size. Bir değişiklik olmazsa açık söylemek gerekirse yapacak çok fazla şeyiniz yok.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/dmarc-spf-record-add.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/dmarc-spf-record-add-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriE-mail sağlayıcı olarak kendi sunucunuzu kullanıyorsanız spam mail sorunu yaşama olasılığınız çok yüksek. Gönderdiğiniz e-mailler özellikle Gmail ve Hotmail kullanıcılarının spam klasörlerine düşüyor olabilir... Daha önceki yazımızda bu konu ile ilgili detaylı bir açıklama yaptık ve çözüm önerileri getirdik. Fakat getirdiğimiz çözümler gelen mailler ile ilgiliydi. Yani sorununuz gelen değil...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...