Gönderdiğiniz veya size gelen e-maillerin spama düşmesi özellikle iş hayatında oldukça tehlikelidir. Beklediğiniz veya gönderdiğiniz önemli bir e-mailin spama düşmesi ve sizin bu durumu fark edemememiz başınızı büyük bir belaya sokabilir…

Son 5 yıldır e-mail servis sağlayıcıları mail güvenliğini iyice artırdılar. E-mail üzerinden yapılan spam saldırılar ve dolandırıcılık faaliyetlerinin iyice artması, servis sağlayıcılarının da daha sıkı önlemler almasına neden oldu. Ne yazık ki bu durum yine suçu olmayan masun kullanıcıları zora soktu. Özellikle iş hayatında kullanılan kişisel ve firma domainlerini e-mail servisi olarak kullanabilmek iyiden iyiyi de riskli olmaya başladı. Çünkü gönderdiğiniz veya size maillerin yerine ulaşmasının artık garantisi yok. Gmail, Hotmail gibi büyük servis sağlayıcıları kişisel mail servislerinden gelen mailleri bir çırpıda spam olarak olarak işaretleyebiliyor. Kişisel kullanım için bir nebze gözardı edilebilecek bu durum firmalar için ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Durum böyle olmasına rağmen bu servis sağlayıcılarının bu kadar kati kurallar uygulaması oldukça ilginç.

Büyük servis sağlayıcılarına göre spam mailler oldukça tehlikeli ve çok fazla kaynak tüketiyorlar. Güvenlik önemlerinin bu kadar sıkı olmasının neden bu. Yani bu güvenlik önlemlerini almak zorunda kalıyorlar ama işin tek sebebi güvenlik endişeleri değil. Ben bu kadar masum olduklarını düşünmüyorum. Gmail ve Hotmail gibi servisler özellikle firmaların email trafiklerine göz dikmiş durumdalar. Firmaların email servisi olarak kendi servislerini kullanmalarını pek istemiyorlar. Onun yerine firmaların cüzi ücretler karşılığında kendilerini tercih etmelerini istiyorlar. Bu konuda ciddi ciddi servis sunuyorlar. Mesela Gsuite servisini kullanırsanız mailleriniz spama düşmez. Email servisi olarak Gmail’in alt yapısını kullanırken isim olarak kendi kişisel domain isminizi kullanabilirsiniz. Aslına bakarsanız büyük firmaları için çok yararlı bir hizmet. Email trafiğiniz çok yoğunsa bu işten ciddi anlamda karlı çıkabilirsiniz. Peki küçük firmalar ne yapacaklar?

Günlük 20-30 email alan ve gönderen kişiler veya firmalar kendi email servislerini nasıl kullanacaklar? İlla ücret mi ödemek zorundalar?

Ne yazık ki mevcut düzen herkesi buna mecbur kılıyor. Gönderdiğiniz veya beklediğiniz emaillerin sürekli spama düşmesi çok can sıkıcı bir durum. Hostunuz tüm hiçbir black liste olmasa bile gönderdiğiniz mailler spama düşebiliyor. Ve işin kötüsü bu kendi imkanlarınız ile yüzde yüz çözebilme şansınız yok. Önüne geçebilmek için bir şeyler yapabilirsiniz ama kesin sonuç alamayabilirsiniz. Ücretli email servisine geçmeden önce son bir şeyler yapabilir miyim diye düşünenlerdenseniz yazıyı okumaya devam edin. 

Maillerin spama veya gereksiz postaya düşmesi sorununu iki kısımda inceleyeceğiz. 

  1. Size gelen maillerin spama düşmesi
  2.  Kişisel domaninizden gönderdiğiniz mailerin spama düşmesi

Eğer sorununuz size gelen mailler spama düşüyorsa bunu çözmek diğer seçeneğe göre daha kolay. Bu sorunu yaşıyorsanız büyük ihtimalle Gmail ve Hotmail e-posta hizmetini kullanıyorsunuz ve müşterilerinizin size gönderdiklerini mailler spam klasörüne düşüyor. 

Bu soruna kısmen çözüm bulabilirsiniz. Kısmen diyorum çünkü bu sorun aslında sizin değil size mail atan müşterinizin sorunu. Ama doğal olarak sizi de etkiliyor. Bunun için yapabileceğiniz tek şey spama veya gereksize düşen mail adreslerine filtre uygulayarak bu adreslerden gelen mailleri gelen kutusuna yönlendirmek.

Bu işlemi Gmail’de de Hotmail’de de uygulayabilirsiniz. 

Gmail’de spama düşen e-mailleri gelen kutusuna yönlendirmek

Eğer bir mail adresinden gelen maillerin spama düşmesini istemiyorsanız o kullanıcıdan gelen herhangi bir maili açın ve sağ üst köşede bulunan menüye (üç nokta) tıklayın ve açılan menüden “Bunun gibi iletilere filtre uygula” sekmesine giriş yapın.

E-mailler Spama Düşüyor 1

Açılan pencereden 

E-mailler Spama Düşüyor 2

Filtre oluştur linkine tıklayın. Son işlem olarak açılan sayfada

E-mailler Spama Düşüyor 3

“Asla Spam’a gönderme” seçeneğini seçin ve “Filtre oluştur” tuşuna basın. Artık bu mail adresinden gelen mailler gelen kutunuza düşecektir.

Hotmail’de spama düşen e-mailleri gelen kutusuna yönlendirmek

Hotmail’de bu işlemi yapmak daha kolay olsa da aynı işlemi yapmanız gerekiyor. Spama düşmüş herhangi bir emaili açın ve sağ üst köşede bulunan menü tuşuna basın.

E-mailler Spama Düşüyor 4

Açılan menüden “Güvenilir gönderenlere ekle” sekmesine tıklayın. Artık bu adresten gelen mailler gelen kutusuna düşecektir.

Hatırlatma: Eğer outlook kullanıyorsanız yeni bir kural tanımlayarak istediğiniz kişinin email adresinden gelen mailleri istediğiniz klasöre yönlendirebilirsiniz.

Gelen mailler için yapabilecekleriniz bu kadar. Sizin sıkıntınız gelen maillerde değil de gönderdiğiniz maillerde ise o zaman bu konuya göz atmanız gerekmek

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/spam-email-sorunu-e1540728459741.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/spam-email-sorunu-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriGönderdiğiniz veya size gelen e-maillerin spama düşmesi özellikle iş hayatında oldukça tehlikelidir. Beklediğiniz veya gönderdiğiniz önemli bir e-mailin spama düşmesi ve sizin bu durumu fark edemememiz başınızı büyük bir belaya sokabilir... Son 5 yıldır e-mail servis sağlayıcıları mail güvenliğini iyice artırdılar. E-mail üzerinden yapılan spam saldırılar ve dolandırıcılık faaliyetlerinin iyice...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...