Bu yazımdan sizlere piyasanın en iyi sunucu işletim sistemlerinden biri olan Centos Web Panel’in kurulumu anlatacağım. Centos Web Panel tamamen ücretsiz olan Linüx tabanlı bir kontrol panelidir. Kurulumu da kullanımı  da oldukça basittir. Dedicate veya vps sunucunuzu bu panel ile çok kolay bir şekikde yönetebilirsiniz.

Cpanel, Vesta gibi güçlü rakipleri ile korkusuzca boy ölçüşen bu kontrol paneli birçok yönü ile rakiplerinden çok daha iyi durumda. Sunucunuzla ilgili hemen hemen tüm ayarları başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan Centos Web Panel üzerinden yapabilirsiniz. Birçok kişinin favorisi hala Cpanel olmasına rağmen Centos Web Panel kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. O kadar ki bence ileride Cpanel’i bile geride bırakabilecek bir potansiyele sahip bir kontrol panelidir.

Centos Web Panel Kurulumu 1

Dizayn ve kullanım kolaylığı bakımından bence yüksek not alabildi. Cpanel kadar süslü olmamasına rağmen kullanımı çok ama çok basittir. Bazı kullanıcılar yine ücretiz olan Vesta’yı tercih etmektedir. Konntrol panel piyasasının diğer yükselen değeri olan Vesta’da iyi bir kontrol panelidir. Fakat benim tercihim Centos Web Paneldir. Daha esnek, kullanımı daha kolay ve sunduğu hizmetler daha fazladır. Başka bir yazımda Centos Web Panel’in özelliklerinden ve kullanımdan detaylıca bahsedeceğim. Şimdi ilk olarak nasıl kurulucağını anlatayım.

Sunucunuz fiziksel olarak hazırsa ve işletim sistemi yüklendiyse ki ben işletim sistemi olarak Centos 7.4 seçtim, Centos Web Panel kurulumuna başlayabiliriz. Bu arada işletim sistemi Centos ile kontrol paneli Centos Web Paneli birbirine karıştırmayın.

Centos Web Panel için gereksinimleriniz şunlarıdır:

[quote]1. Kulumun için hostname

Kurulumu hangi doamin için yapacaksanız hostname için bu domaini kullanınız.

Örnek hostname isimleri: srv1.domainsiminiz.com, server.srv1.domainsiminiz.com, sunucu.srv1.domainsiminiz.com gibi.

Bunun için ekstra birşey yapmanıza gerek yok. Kurulumda tanımlaycağız.

2. İp adresiniz

Sunucuyu kiraladığınız firmanın sizin için temin ettiği ip adresini kullanacağız.

3. İşletim sistemi

Sunucunuzda Centos 7.x işletim sistemi olması tavsiye ediliyor.

4. Donanım ihtiyacınız

32 bit işletim sistemi için en az 512 MB RAM

64 bit işletim sistemi için en az 1024 MB RAM

Tavsiye edilen sistem : 4 GB+ RAM olmalıdır. Centos Web Panel’in antivirüs, antispam, Firewall gibi fonksiyonlarının düzgün çalışması için donanımızın 4 GB ve üzeri olması önemlidir.[/quote]

Centos Web Panel Kurulumu

İlk olarak Putty programı ile sunucuza bağlanın

Centos Web Panel Kurulumu 2

İlk komut olarak hostname server.domain.com yazıp enter tuşuna basın. Burada domain.com yazan yere kendi domain isminizi yazın.

Daha sonra Centos 6 işletim sistemi için

[quote]

cd /usr/local/src

wget http://centos-webpanel.com/cwp-latest

sh cwp-latest[/quote] bu üç komutu sırasıyla girin.

Centos 7 işletim sistemi için

[quote]

cd /usr/local/src

wget http://centos-webpanel.com/cwp-el7-latest

sh cwp-el7-latest[/quote]

 

Şu şekilde

  1. Centos Web Panel Kurulumu 3
  2. Centos Web Panel Kurulumu 4
  3. Centos Web Panel Kurulumu 5

Son komuttan sonra kurulum başlayacak ve yaklaşık 10-15 dakika sürecek. Bu süre zarfında birşey yapmayacaksın ve kurumun bitmesini bekleyeceksiniz. Kurulum bittiğinde şu ekranla karşılaşacaksınız.

Centos Web Panel Kurulumu 6

Bu ekranı printscreen ile kaydetmenizi öneriyorum. Daha sonra enter tuşuna basarak sistemi yeniden başlatın. 

Bu ekranda şu bilgiler yazmaktadır.

Centos Web Panel bağlantı linki : http://ip – adresiniz : 2030

Centos Web Panel kullanıcı isminiz : root

Centos Web Panel şifresinz : Sunucu root şifreniz ile aynı. Yani putty de kullandığınız şifre

Önemli ve gerekli bilgiler bunlar. Sunucunuz yeniden başladığında web tarayıcınız üzerinden http://ip-adresiniz:2030 adresini kullanarak Centos Web Panelinizin yönetim ekranına giriş yapabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Centos Web Panel Kurulumu 7

Diğer yazımda Centos Web Panel ekranını nasıl kullanacağınızı ve ayarlarınızı nasıl yapacağınızı anlatacağım.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/08/centos-web-panel-ana-ekran.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/08/centos-web-panel-ana-ekran-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriBu yazımdan sizlere piyasanın en iyi sunucu işletim sistemlerinden biri olan Centos Web Panel'in kurulumu anlatacağım. Centos Web Panel tamamen ücretsiz olan Linüx tabanlı bir kontrol panelidir. Kurulumu da kullanımı  da oldukça basittir. Dedicate veya vps sunucunuzu bu panel ile çok kolay bir şekikde yönetebilirsiniz. Cpanel, Vesta gibi güçlü rakipleri ile korkusuzca...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...