Bu yazıda webmasterların belki de her gün gördükleri ve çoğu zaman da canlarını sıkan bir kavram olan “Bir sayfayı indirmek için harcanan zaman” kavramı nedir, önemli midir? sorularının cevabını vermeye çalışalım.

Bir Sayfayı İndirmek İçin Harcanan Zaman Nedir, Önemli midir? 1

Google Search Console panelinde karşımıza çıkan bu değer kimileri için önemsiz kimileri içinde önemli sayılan değerlerden biridir. Bu zamana kadar önemli şahsiyetler tarafından bu değerle ilgili bir çok açıklama yapıldı. Açıklamaların hemen hepsi yuvarlak cümlelerle yapıldı. Hiç kimse bu değerle ilgili kesin kati bir bir şey söylemedi. Bu değer seo açısından önemli mi değil mi tam olarak belli değil. Fakat Webmaster Search Concole’da anlık olarak gösterilmektedir. Yani Google bu değeri web sitesi sahipleri için sürekli güncellemekte ve sanki “bak, bir sayfanı tarayabilmek için bu kadar zaman harcıyorum” dermiş gibi…

Bu değerle ilgili kesin olarak bilinen iki şey var. Birincisi bu değer Google botlarının bir sayfayı tarayabilmek için ihtiyaç duyduğu zamanı göstermesi, ikincisi ise bu değerin milisaniye üzerinden verildiği ve 70-1000 milisaniye aralığında olduğudur. Bunun dışında pek bir şey bilinmiyor. Aslına bakarsanız bu değerle ilgili çok fazla şey bilinmesine de gerek yok. Merak edilen şey bu değerin düşük olmasının seoya katkısı var mı, yüksek olmasının seoya zararı var mı?

Tabi ki ilk başta şunu açıklayayım. Bu değer sayfanızın ne kadar zamanda açıldığını göstermiyor. Sayfanın tarayıcıda komple açılması başka bir şey, Google botları tarafından taranması başka bir şeydir. Google botları bu değeri şuna göre vermektedir. Google botu sayfanıza giriş yaptığında sayfanızın header bilgisini göndermesi ve botun header bilgisini almasıyla sayfanın son koduna erişmesi için geçen süredir. Yani kısaca, Google botunun sayfanın kaynak kodlarına kadar zamanda erişebildiği bilgisidir.

Peki bu değer önemli midir?

Bence önemlidir. Hatta çok önemlidir. Bu değerin düşük olması botların sayfalarınızı daha hızlı gezebilmesini sağlar. Sonuç olarak kapı sayfanın hızı ile ilgilidir ki Google bu konuya önem vermektedir.

Fakat bu değerin düşük veya yüksek olması sadece hız ile ilgili değildir. Diğer etken ise Google botlarının sitenizde ne kadar ve ne sıklıkla bulunduğudur. Web siteniz sürekli içerik girilen ve kullanıcıların tercih ettiği bir site ise Google botları sürekli sitenizde bulunur. Bu da botun sayfaya erişim ve indirme süresini azaltır. Google Search Console’de bulunan “google gibi getir” fonksiyonunu kullanırsanız aynı kavramın orada da olduğunu görürsünüz. Bir sayfanızı bu panelden getirttiğinizde o sayfanın ne kadar zamana google bot tarafından indirebildiği bilgisi size verilir. Botların yoğun tarama yaptığı bir zamanda bu işlemi yaptığınızda bu değer düşmekte, botların az olduğu bir zamanda yükselmektedir. Bu da bu değerin sadece hıza değil Google botlarının aktivite sıklığına da bağlı olduğunu gösteriyor. 

Ben bu değerin yeterli ve gerekli çalışmalar yapılarak 100 milisaniye civarına düşürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Sonuç olarak ne kadar çok sayfanız ne kadar kısa süreye taranırsa o kadar iyidir. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/google-bir-sayfayi-indirmek-icin-harcanan-zaman.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/10/google-bir-sayfayi-indirmek-icin-harcanan-zaman-150x150.jpgFatih ELTUNWeb TeknolojileriBu yazıda webmasterların belki de her gün gördükleri ve çoğu zaman da canlarını sıkan bir kavram olan 'Bir sayfayı indirmek için harcanan zaman' kavramı nedir, önemli midir? sorularının cevabını vermeye çalışalım. Google Search Console panelinde karşımıza çıkan bu değer kimileri için önemsiz kimileri içinde önemli sayılan değerlerden biridir. Bu zamana...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...