Yavaş Bilgisayarlar İçin Pratik ÇözümlerHerkesin takdiridir ki, işlemleri ağır ağır yapan bir bilgisayarda zaman geçirmek kadar sıkıcı bir durum yoktur. İşlemlerin uzaması, kilitlenmeler, mavi ekran hataları bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyalarıdır. Ama ne yazık ki, bilgisayarınızı ne kadar korursanız koruyun, bir süre sonra bütün bilgisayarlar performanslarını kaybederler. İşte bu durumlarda, formatatmadan önce aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz. Bu şekilde büyük zaman kayıplarından kurtulabilirsiniz.

İnternette gezinirken, klasörlere veya dosyalara çift tıkladığınızda,bilgisayarınız açılırken ve kapanırken, ve hatta bir şeyler yazarken yavaşlıyorsa, yalnız değilsiniz. Masaüstü PC’lerin ve laptop‘ların yavaşlaması için birçok neden var ve genellikle bu sorunu çözmeniz mümkün. Aşağıdaki listemiz, bilgisayarınızın neden yavaş çalıştığını bulmanızı sağlayacak:

1. Sistem başlangıcı: PC’niz yavaş başlıyorsa, bunun bir numaralı sorumlusu genellikle başlangıçtayüklenen uygulamalardır. Başlangıçta yüklenen uygulamaları Windows’un msconfig aracı ile değiştirebilir, veya Autoruns gibi daha gelişmiş bir yazılıma başvurabilirsiniz.

2. Parçalanmış sabit disk (SSD’ler hariç): Sabit diskinizdeki dosyaların parçalarının diskin farklı bölgelerine yayılması, onların okunmasını veya üzerine yazılmasını önemli ölçüde yavaşlatır. Diskinizin ne kadar parçalandığını görmek için Windows’ta C sürücünüze sağ tıklayın, Özellikler > Araçlar > Şimdi Birleştir’i seçin ve ekrandaki yönergeleri izleyin.

3. Çok fazla geçici dosya birikintisi: Sabit diskiniz yüzde 90 oranında veya daha fazla dolduğundaperformansınız düşecektir. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey, Windows’un geçici dosyalarını silmek ve web tarayıcınızın ön belleğini temizlemektir. Windows’un geçici klasörlerini temizlemek içinCCleaner‘dan faydalanabilirsiniz.

4. Yanlış ayarlanmış bir takas dosyası: Hata mesajlar ve kötü performans, bazen belleğiniz tükendiğinde sabit diskinizi bellek olarak kullanmaya izin veren takas dosyasından kaynaklanabilir.

Takas dosyanızın boyutunu masaüstünde veya Windows Gezgini’nde Bilgisayar‘a sağ tıklayıp Özellikler’e, ardından Gelişmiş > Ayarlar > Performans > Gelişmiş’e tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Buradaki minimum ve makisumum boyutları artırın veya boyutları sistemin yönetmesine izin verin.

5. Kaldırılan programlar ve kayıt defteri: Bir programı kaldırmanız, onun tüm öğelerini tamamen PC’nizden silmeniz anlamına gelmeyebiliyor. Yazılımı CCleaner gibi bir araçla tamamen kaldırabilirsiniz, ancak daha önceki kaldırmalarınız kayıt defterinizde artıklar bırakmış olabilir.

Bu artıkları temizlemek de CCleaner ile mümkün, ancak Windows kayıt defterini temizlemek için başka birçok araç da bulabilirsiniz. Kayıt defteriyle ilgili herhangi bir şey yapmadan önce PC’nizin yedeğini almanız yerinde olacaktır.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/32767d1352129313-yavaslayan-bilgisayar.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/32767d1352129313-yavaslayan-bilgisayar-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiBilgisayar,mavi ekranHerkesin takdiridir ki, işlemleri ağır ağır yapan bir bilgisayarda zaman geçirmek kadar sıkıcı bir durum yoktur. İşlemlerin uzaması, kilitlenmeler, mavi ekran hataları bilgisayar kullanıcılarının korkulu rüyalarıdır. Ama ne yazık ki, bilgisayarınızı ne kadar korursanız koruyun, bir süre sonra bütün bilgisayarlar performanslarını kaybederler. İşte bu durumlarda, formatatmadan önce aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz. Bu...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...