Yandex İle İnternetten Arazi ÖlçümüGoogle’a her konuda rakip olmak amacıyla yola çıkan Yandex, kısa süre geçmesine rağmen Google’ın kullanıcılarına sunduğu hemen hemen bütün hizmetleri kullanıcılarına sunmaya başladı.

Ki bana sorarsanız Yandex sunduğu bir çok hizmetle Google’u geride bırakmayı da başardı. Fakat bir çok kullanıcı Google alışkanlığından vazgeçemediği için Yandex’in bu eşsiz güzellikte ki hizmetlerinden habersiz bir şekilde yaşıyorlar.

Bu yazımda Yandex’in çok faydalı bir hizmetinden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi Yandex haritası hizmeti geçen yıldan yıldan beri çok geliştirdi. Türkiye’nin bir çok yerinde meşhur çekim yapan araçlarını dolaştırarak özellikle büyük şehirleri sokak sokak ayağımıza kadar getirdi. Google’un da sahip olduğu bu harita hizmetleri sayesinde bir kaç saniye içinde istediğiniz yerin yol tarifini alabiliyor, yerini bilmediğimiz firma ve benzeri yapıların yerlerini öğrenebiliyoruz.

Yandex bu yararlı harita hizmetlerinin yanına bir de ölçüm hizmeti eklemiş. Bir çok kişinin farkına bile varamadığı bu ölçüm hizmeti özellikle arazi alım satımı gibi işlerle uğraşan meslek dallarının inanılmaz çok işine yarayacaktır. Yandex Haritalarına giriş yaparak bir kaç tıklama ile istediğiniz yeri cm boyutunda ölçebiliyorsunuz. Düşünsenize, alacağınız veya merak ettiğiniz arazinin boyutlarını yerinizden bile kımıldamadan bir kaç saniye içinde öğrenebiliyorsunuz. Tek kelime ile müthiş.

Peki, Yandex Haritaları kullanarak arazi ölçümü nasıl yapılıyor?

Bu işlem oldukça kolay. Yapmanız gerekenler http://harita.yandex.com.tr/ adresine girmek, ölçmek istediğiniz alanı bulmak ve ölçüm aracına tıklayarak ölçmek isteğiniz alanı seçmek. İşte bu kadar kolay…

Hemen bir tane örnek yapalım;

İnternetten Arazi Ölçümü 1

Diyelim ki ben yukarıda gördüğünüz araziyi almak istiyorum. Bu araziyi ölçebilmek için Yandex Haritalar servisine girdim, arazinin yerini buldum ve ekrana getirdim.

Şimdi, ekranın sol üst köşesinden bulunan araç çubuğundaki “cetvel” simgesine tıklıyorum.

İnternetten Arazi Ölçümü 2

Daha sonra ölçmek istediğim uzunluğun başına ve sonuna birer kere tıklıyorum.

İnternetten Arazi Ölçümü 3

Evet gördüğünüz gibi arazimin en ölçüsü öğrendim. 99.5 metre.

Sonra “çarpı” işaretine tıklayarak bu ölçüyü kaldırıyorum ve tekrar cetvel simgesine tıklıyorum.

İnternetten Arazi Ölçümü 4

İkinci ölçümde arazinin boyunu da ölçtüm. Arazimin boyu 149 metre.

Gördüğünüz gibi Yandex Haritaları kullanarak arazi ölçümü bu kadar kolay. Umarım bu hizmet işinizi kolaylaştırır.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40271d1387032749-olcum.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/40271d1387032749-olcum-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiArazi ÖlçümüGoogle'a her konuda rakip olmak amacıyla yola çıkan Yandex, kısa süre geçmesine rağmen Google'ın kullanıcılarına sunduğu hemen hemen bütün hizmetleri kullanıcılarına sunmaya başladı. Ki bana sorarsanız Yandex sunduğu bir çok hizmetle Google'u geride bırakmayı da başardı. Fakat bir çok kullanıcı Google alışkanlığından vazgeçemediği için Yandex'in bu eşsiz güzellikte ki hizmetlerinden habersiz...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...