2001 yılında teknolojik hayatımıza büyük bir sükse ile giriş yapan ve adını efsaneler arasına yazdırmaya başaran Windows XP’nin 13 yıllık serüveni bugün sona erdi. Microsoft firması, işletim sistemleri arasındaki en popüler ve en büyük başarıyı yakalamış olan Windows XP’ye olan desteğini tamamen çekti. İnanın, Microsoft’un bu kararı bütün dünyayı çalkaladı desek abartmış olmayız. Çünkü Windows XP, Windows 7 ile birlikte en fazla kullanılan işletim sistemi olma unvanını hala taşımaya devam ediyor.

Peki Microsoft, bilgisayar işletim sistemi kullanımı oranında %40’lık gibi büyük bir paya sahip olan işletim sistemini neden yok etmeye çalışıyor?

Bu sorunun tek bir cevabı olamamakla birlikte en büyük sebebi, diğer işletim sistemlerinin yeterli kullanım oranlarına ulaşamamasıdır. Microsoft’un büyük beklentilerle kullanıma sunduğu Windows 8’in, 13 senelik çok eski bir işletim sisteminin gerisi kalması bile bu kararı almalarında büyük etkisi olmuştur.

windows-xpMerak edenler için “Microsoft’un XP’ye olan desteği kesmesinin” ne anlama geldiğin açıklayayım.

Herhangi bir yazılım firmasının kendilerine ait bir yazılıma olan desteklerini kesmeleri, o yazılımın yeni versiyonlarının ve güncellemelerinin artık olmayacağı anlamına gelmektedir. Yani, bahsedilen yazılımın artık başı boş kalacağını anlıyoruz.

Peki, Windows XP kullanan kullanıcılar artık kullanamayacaklar mı?

Hayır, kullanmaya devam edebilirler. Hatta, sonsuza kadar bile kullanabilirler. Fakat şu gerçeği bilerek kullanmaları gerekmektedir. Windows XP için artık güncelleme olmayacağı için, ileri ki zamanlarda ortaya çıkan güvenlik açıkları çok büyük riskler teşkil edecektir. Bu riskleri bir nebzede olsa antivirüs programları ile kapatabilseniz de, bu tarihten sonra üretilecek donanım ve yazılımları da bir süre sonra kullanamamaya başlayacaksınız. Yani ister istemez Windows XP’den vazgeçmek zorunda kalacaksınız. Bu süreci çok uzatmadan biran önce Windows XP’den vazgeçmek bence en iyisi…

Windows XP kullanıcılarını hangi işletim sistemine geçmeleri daha uygundur?

Şuan aktif olarak kullanılan iki adet işletim sistemi bulunmaktadır. Bunlar, Windows XP’nin küçük torunları Windows 7 ve Windows 8’dir. Windows 8, Windows 7’ye göre daha ileri bir işletim sistemi olmasına rağmen, Windows 7 kadar başarı olamamıştır. Windows 8 ile hayatımıza giren metro arayüzü ve başlat menüsünün olmaması bu işletim sistemine olan ilgiyi çok düşürmüştür. Aslına bakarsanız tek sorunda bunlar değildir. Garip bir şekilde ilk defa gördüğüm bir durum da Windows 8’in ilerleyişi durdurmaktadır. İlk defa işletim sistemi teknolojisi ile donanım teknolojisi paralel bir şekilde hareket etmemişlerdir. Bu zamana kadar her defasında donanım teknolojisi işletim sistemi teknolojisi takip etmiş birbirlerini tamamlamışlardı. Şuan, donanım teknolojisi bütün dünyada yaşanan maddi krizlerden dolayı işletim sistemi teknolojisinin gerisinde kalmıştır. Durum o kadar garip bir hal aldı ki, Windows 8 işletim sistemi ile birlikte satılan masaüstü ve laptop bilgisayarların birçoğunda uyumsuzluk sorunları ortaya çıkmaya başladı. Donanımlar eski olduğu için Windows 8 birçok donanımı ya tanıyamıyor ve çalışmıyor yada sorunlu çalışıyor. “Mavi ekran hatalarına son” sloganı ile yola çıkan Windows 8, şuan mavi ekran hataları yüzünden acil bir çıkış kapası arıyor. Bundan dolayı şuan Windows 7 kullanıcıların çoğuna daha sevimli geliyor. 

Aldığımız duyumlar önümüzdeki günlerde Windows 9 ile ilgili adımların atılacağını gösteriyor. Microsoft Windows XP’yi biran önce yok etmezse, yakın zaman içinde piyasada aktif olarak kullanılan 4-5 tane farklı işletim sistemi ile uğraşmak zorunda kalacak. 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/windows-xp.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/04/windows-xp-150x150.jpgFatih ELTUNTeknoloji2001 yılında teknolojik hayatımıza büyük bir sükse ile giriş yapan ve adını efsaneler arasına yazdırmaya başaran Windows XP'nin 13 yıllık serüveni bugün sona erdi. Microsoft firması, işletim sistemleri arasındaki en popüler ve en büyük başarıyı yakalamış olan Windows XP'ye olan desteğini tamamen çekti. İnanın, Microsoft'un bu kararı bütün dünyayı...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...