Windows 8'e Yükseltme RehberiWindows 8’in piyasaya çıkmasıyla birlikte, yeni işletim sistemini satın alanların yanı sıra, Windows XP, Vista, Windows 7 gibi eski Windows işletim sistemlerini kullananlarda sürümlerini yükseltmek için merakla Windows 8’in özelliklerini bekledi.

Daha önce Windows 8’in tüm özellikleri hakkındaki yazımızı bu linkte açıklamıştır.

Bu yazımızda ise, eski Windows işletim sistemine sahip kişilerin Windows 8’e yükseltmek istersen dikkat etmesi gereken bazı hususlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle, Windows 8’e her işletim sistemi yükseltme gerçekleştiremiyor. Özellikle Windows XP ve Windows Vista’nızda SP olmadan Windows 8’e yükseltme şansınız yok. Bu yüzden Windows XP için en az SP3’e sahip olmanız gerekmekte. Windows Vista içinse, en az SP1’e sahip olmalısınız. Size hemen aşağıda bir tablo hazırladık. Bu tabloda, hangi işletim sisteminden, Windows 8’in hangi sürümüne geçebileceğiniz dair bir liste bulunmakta. EVET yazan kısımlarda direk olarak kayıpsız bir şekilde geçiş sağlayabiliyorsunuz. HAYIR yazan yerlerde ise, Windows 8’i yüklemeniz olanaksız durumda. KISITLI olarak belirtilen bölümler ise, veri kaybı yaşayacağınıza dair uyarı vermekte.

Eğer yüklü önceki sürümünüzde yüklü uygulamalarınız varsa, bu verileri kaybedeceğiniz anlama geliyor. Bu yüzden bu bölümleri gördüğünüz işletim sistemine sahipseniz mutlaka verilerinizin bir yedeğini alın. Ayrıca 32bit işletim sistemlerinin hiç birisini 64 bit sürümlere yükseltemiyorsunuz. Ayrıca 64 bitlik bir sürümüde Windows 8’in 32 bitlik sürümüne yükseltme olanağınız maalesef yok.

 
Bu işletim sisteminden… Windows 8’e Windows 8 Pro’ya Windows 8 Enterprise’a
Windows 7 Starter Evet Evet Hayır
Windows 7 Home Basic Evet Evet Hayır
Windows 7 Home Premium Evet Evet Hayır
Windows 7 Professional Hayır Evet Evet
Windows 7 Ultimate Hayır Evet Hayır
Windows 7 Enterprise Hayır Hayır Evet
Windows Vista Hayır Hayır Hayır
Windows Vista + SP1 Kısıtlı Hayır Hayır
Windows Vista + SP2 Kısıtlı Hayır Hayır
Windows XP Hayır Hayır Hayır
Windows XP + SP1 Hayır Hayır Hayır
Windows XP + SP2 Hayır Hayır Hayır
Windows XP + SP3 Kısıtlı Hayır Hayır

 

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/32862d1352631174-windows-8-yukseltme.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/32862d1352631174-windows-8-yukseltme-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiWindows 8Windows 8'in piyasaya çıkmasıyla birlikte, yeni işletim sistemini satın alanların yanı sıra, Windows XP, Vista, Windows 7 gibi eski Windows işletim sistemlerini kullananlarda sürümlerini yükseltmek için merakla Windows 8’in özelliklerini bekledi. Daha önce Windows 8’in tüm özellikleri hakkındaki yazımızı bu linkte açıklamıştır. Bu yazımızda ise, eski Windows işletim sistemine sahip kişilerin Windows 8’e yükseltmek istersen...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...