Windows 8.1 Başlat MenüsüWindows 8’in kullanıma sunulmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen başlat menüsü tartışmaları sona ermedi.

Gördüğümüz kadarıyla Windows kullanıcılarının büyük kısmı başlat menüsünde ısrarlı. Windows 8’e geçenlerin ilk işleri başlat menüsü geri getirmek için program aramak oluyor. Bu kadar ısrar olmasına rağmen Microsoft bu konuda adım atmıyor. Anlaşılan Microsoft başlat menüsünü tamamen gözden çıkardı. Kullanıcılarının, daha kaba tabirlerle müşterilerinin bu kadar üzülmesini nasıl göze alıyorlar anlamıyorum doğrusu. Daha geçen gün bir arkadaşım Windows 8’den Windows 7’ye geçmek için benden destek istedi. Ki, bu arkadaşım yıllardır Windows’u kullanıyor.

Tabi ki durum böyle olunca programcılar da boş durmuyorlar. Ivo Beltchev adında bir programcı tarafından kodlanan bir yazılım daha doğrusu bir eklenti sayesinde Windows 8.1’nize harika bir başlat menüsü ekleyebiliyorsunuz. Hem de öyle böyle bir başlat menüsü değil. Bu eklenti sadece başlat menüsü eklemekle kalmıyor, başlat menüsü istediğiniz gibi değiştirebilme özgürlüğü de veriyor size.

Dil ayarlarından tutun, bir çok farklı görünüşe, başlat menüsünde neler olacağına, ses atamalarına kadar her türlü ayarı bu program sayesinde yapabiliyorsunuz. Ve bu sağ program ekstra bir program olarak yüklenmiyor, direk Windows’un kendisine adapte oluyor.

Gelelim programı yüklemeye…

Programın adı Classic Shell. Programı şu adresten indirebilirsiniz. Yaklaşık 5 MB’lık bir kurulum dosyası var. Bir kaç saniye içinde bilgisayarınıza iniyor ve bir iki dakika içinde kurulum bitiyor ve direk aktif oluyor.

Yükleme bittiğinde sağ köşede bulunan başlat tuşuna bastığınızda şu ekranla karşılaşıyorsunuz.

Windows 8.1 Başlat Menüsü

Bu ekran programın ayar ekranı. İlk kurduğunuzda bu ekrandan size seçim yaptırıyor ve bir daha karşınıza çıkmıyor. Tekrar ayar yapmak istediğiniz zaman bu ekranı çalıştırıp ayarlarınızı yapıyorsunuz. Bu ekrandan başlat menünüzün stilini seçiyorsunuz. İsterseniz başlat menüsü tuşunu da değiştirebiliyorsunuz. 

Advanced button options linkine tıklayarak daha fazla ayara ulaşabiliyorsunuz. Ayarları yapıp Ok tuşuna bastığınızda başlat menünüz aktif hale geliyor ve şu şekilde oluyor;

Windows 8.1 Başlat Menüsü 2

Bundan iyi can sağlığı diyorum. Bence harikulade…

Gelelim ayarlar penceresine tekrar nasıl ulaşacağımıza.

Başlat düğmesine sağ tuş yaptığınızda açılan menüden “Ayarlar” sekmesine tıklarsanız programın ayarlar penceresine tekrar ulaşabilir, ayarları değiştirebilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/37104d1380660165-windows-8-1-baslat-menusu-2.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/37104d1380660165-windows-8-1-baslat-menusu-2-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiWindows 8'in kullanıma sunulmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen başlat menüsü tartışmaları sona ermedi. Gördüğümüz kadarıyla Windows kullanıcılarının büyük kısmı başlat menüsünde ısrarlı. Windows 8'e geçenlerin ilk işleri başlat menüsü geri getirmek için program aramak oluyor. Bu kadar ısrar olmasına rağmen Microsoft bu konuda adım atmıyor. Anlaşılan Microsoft başlat menüsünü...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...