Bir programın birçok penceresini açtığınızda ve görev çubuğunda o simgenin üstüne gelince gördüğünüz ayrı ayrı pencereler bazen sizi rahatsız debilir. Çünkü bu bir pencereye daha tıklayıp zaman kaybetmek demektir. Bir kayıt defteri girişi ile bunu pas geçebilirsiniz. 

Windows 7 ile İlgili Bilmedikleriniz! 1

Komut satırını açtıktan sonra “regedit” yazıyor »HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/Advanced« dizinine girip sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayıp yeni bir “DWORD (32 bit)” oluşturuyoruz. Bu girişi “LastActiveClick” olarak adlandırıp, sağ tıklayarak değiştire tıklıyoruz ve değer 1 diyoruz. Bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Görev çubuğundaki pencerelerini büyüklüğünü ayarlamak
Bir başka sır da bu pencerelerin büyüklüğünü ayarlayabilmeniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için »HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/Taskband« dizinini izleyip yeni bir DWORD 32 bit girişi açıyoruz. Bu girişi »MinThumbSizePx« olarak adlandırıyoruz. Bu dosyaya çift tıkladığımızda ise büyüklüğü ayarlayabiliriz. 

Windows 7 ile İlgili Bilmedikleriniz! 2

Daha önceden tanımlanmamış türde bir formatı açtığınızda Windows’un klasik penceresi çıkıyor. Bu pencere ya internet üzerinden uygun programı bulmak için bir arama yapmanızı sağlıyor ya da bilgisayarınızda bulunan programlardan bir program seçmenize olanak sağlıyor. Buradaki internette arama fonksiyonu çok seyrek olarak gereken programları bulabiliyor. Bu işi daha hızlandırmak için direkt olarak listeden program seçmeye geçebilirsiniz.

Bunun için komut işlemine “regedit” yazıp, açılan pencereden »HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows
CurrentVersionPoliciesExplorer« yolunu izlemelisiniz. Son olarak sağ taraftaki boş kısma sağ tıklayarak DWORD 32 bit oluşturup adını “NoInternetOpenWith” yapıp, 1 değeri vererek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Gereksiz aramaları önlemek
Bir program çalışmayı sonlandırdığında bu sizi rahatsız eder. Bir de üstüne Windows’un internette çözüm arama penceresi geldiğinde bu daha da sinir bozucu oluyor. Tabii ki bu sinir bozucu durumu bizim verdiğimiz yöntemlerle yok etmek mümkün. Bunun için denetim masasında Sistem ve Güvenlik > İşlem Merkezi yolunu izleyin. Burada sorun raporlama ayarlarından hiç çözüm aramama seçeneğini seçin. Tüm kullanıcılar için uygulamak içinse gerekli ayarı aynı yerden yapabilirsiniz.

Windows 7 ile İlgili Bilmedikleriniz! 3

Tabii ki tüm önemli programlar için masaüstünüzde bir kısayol vardır. Buna bir alternatif ise çok kullandığınız önemli programları sağ tık menüsüne yerleştirmek. Bu sadece yerden kazandırmıyor, aynı zamanda programlara daha hızlı ulaşmanıza olanak sağlıyor.

Bunu da bir kayıt defteri hilesi ile yapabiliyoruz. Regedit ile kayıt defterini açıyoruz. Burada »HKEY_CLASSES_ROOTDesktopBackgroundShell« yolunu izliyoruz. “Shell” girişine sağ tıklayarak yeni bir anahtar oluşturuyoruz ve bunu adlandırıyoruz. Dört girişi daha ayarlamanız gerekiyor. “MUIVerb”, “SubCommands, “Icon” ve “Position”.

“MUIVerb”i açıyoruz ve sağ tık menüsünde gözükecek adları yazıyoruz. Diğer 3 girişe ise menüde gözükecek dosyaların exe dosyalarını gösteriyoruz. 

Windows 7 ile İlgili Bilmedikleriniz! 4

İzinlerin alınmasından sonra, örneğin Windows Media Player’ın kurulu olduğu dizine(C:Program Files Windows Media Player) gidin ve buradaki “wmplayer.exe” dosyasını, masaüstüne kopyalayın. Adını “Utilman” olarak değiştirin ve yine “C:WindowsSystem32” klasörünün içerisine taşıyın. Artık tüm pencereleri kapatabilirsiniz.

Şimdi bilgisayarı yeniden başlatın. Giriş ekranında parolanızı yazmadan sol alttaki minik simgeye tıklarsanız, Media Player’ın açıldığını göreceksiniz…

Aynı işlemi dilerseniz Firefox’un taşınabilir sürümü, Chrome, Thunderbird ve VLC Media Player için de yapmanız mümkün. Ama unutmayın, diğer programları bu şekilde çalıştırmanız mümkün olmayabilir…

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/22548d1316092991-20110725210958.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/22548d1316092991-20110725210958-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiWindows 7Bir programın birçok penceresini açtığınızda ve görev çubuğunda o simgenin üstüne gelince gördüğünüz ayrı ayrı pencereler bazen sizi rahatsız debilir. Çünkü bu bir pencereye daha tıklayıp zaman kaybetmek demektir. Bir kayıt defteri girişi ile bunu pas geçebilirsiniz.  Komut satırını açtıktan sonra 'regedit' yazıyor »HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/Advanced« dizinine girip sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayıp yeni bir 'DWORD...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...