Ana Menü

Bilgisayar Windows 7 için Ücretsiz Programlar

Windows 7’nin bir yaşını doldurmasına çok az bir zaman kaldı. Kullanıcılar ve teknoloji dünyası tarafından büyük övgü alan işletim sistemi, oldukça görkemli bir ilk yıl geçirdi.Bununla birlikte, Windows 7 şimdiye kadarki en zarif, güvenli ve uyumlu işletim sistemi olsa bile, geliştirmeler için her zaman yer mevcut.

Bu yazımızda sizinle Windows 7 PC’nizi güçlendirmenizi sağlayacak ücretsiz uygulamarla tanıştıracağız. Bu uygulamaları kullanarak Windows 7 deneyiminizi daha da keyifli bir hale getirirken verimliliğinizi artırabilirsiniz.

BatteryBar


Windows’un her yeni sürümüyle laptop’lardaki pil yönetimi daha iyi hale getirilse de,Windows 7 pil ile ilgili çok fazla bilgi sunmuyor. BatteryBar ise bunu değiştiriyor. Görev çubuğuna kalan zamanı tam olarak gösteren bir güç göstergesi yerleştiren program, kalan pili size yüzde olarak veya kalan zaman olarak gösteriyor. Tek bir tıklamayla bu iki bilgi arasında geçiş yapmanız mümkün.

Laptop’unuzu şebeke elektriğine bağlandığınızda, BatteryBar yeşil renkten maviye geçiyor ve pilinizin ne kadar sürede şarj olacağını gösteriyor. Fareyi simgenin üzerine sürüklediğinizde ise, toplam pil kapasitesi, şarj/boşalma oranı, AC durumu ve hatta pil ömrü tahmini gibi bilgiler de görmeniz mümkün.

Sanal masaüstü yazılımları, size ikinci veya daha fazla bir monitörün işlevini sunarak verimliliğinizi artıran etkili ve düşük maliyetli bir çözüm. Dexpot da böyle bir yazılım ve Windows 7 için güncellenmiş özelliklere sahip.

SevenDex adlı eklentiyi kullanarak, görev çubuğundaki simgesinin üzerine gittiğinizde sanal masaüstüne ait küçük resimleri görmeniz de mümkün. Bu sayede, sanal masaüstü programlarında sıkça meydana gelen neyin nerde olduğunu hatırlama sorunu ortadan kalkıyor.

İkinci bir monitör almaya durumunuz el vermiyorsa veya masanızda yer yoksa, Dexpot’u faydalı bulacaksınız.

Dexpot’u buradan indirebilirsiniz!

Windows 7 görev çubuğuna programlardan farklı şeyler de eklemek istiyorsanız Taskbat Items Pinner ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Programı kullanarak görev çubuğuna Resimler klasörünüz, Yazıcılar menüsü, dosyalar, klasörler, web sitelerigibi bir çok öğeyi eklemeniz mümkün.

Bu uygulamayı bir klasöre açtıktan sonra Yönetici haklarıyla çalıştırdığınızdan emin olun (simgesine sağ tıklayın ve ‘Yönetici olarak çalıştır’ı seçin). Görev çubuğuna hangi öğeyi eklemek istiyorsanız öğenin yanındaki kutucuğa tıklayın. Bir klasör veya dosya eklemek istiyorsanız ‘Path’in yanında bulunan düğmeye tıklayın, bir dosya veya klasör seçin, ve istediğiniz öğeye göz atın. Simge alanında,%SystemRoot%system32SHELL32.dll, girin ve yanında bulunan alana bir sayı girin (klasörler için 3 ve web siteleri için 13. Simgeleri deneyerek bulmanız gerekiyor). Son olarak ‘Add Item’ düğmesine tıklayın. 

Taskbar Items Pinner’ı buradan indirin!

Güvenlik ve çevre-birim uygulamaları

Microsoft Security Essentials

Windows 7’de firewall, Windows Defender ile spyware koruması, Internet Explorer 8’e entegre güvenlik özelliklerigibi güvenlik önemleri var ancak bir eksik mevcut. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi bir anti-virüs yazılımı.Microsoft Security Essentials, bu açığı kapatıyor.

Program virüs, casus yazılım ve diğer tehditlere karşı gerçek zamanlı bir koruma sağlıyor. Arka planda oldukça sessiz çalışan program, ancak bir sorunla karşılaştığınız zaman görünür hale geliyor.

Microsoft Security Essentials’ı indirin!

Yorum Yap