Bilgisayar ve telefon kullanıcılarının sayısı hızla artmaya başladı. Artık internet ile işi olmayan bir kişi bulmak imkansız bir hale geldi. Bu sevindirici gelişme ne yazık ki yanında büyük bir sorunu da getirdi. Bu büyük sorunun adı “virüs”. Herkesin az yada çok bilgisi bulunan bu büyük problem her gün binlerce kişinin dolandırılmasına neden olmaktadır. İnternet kullanıcılarının büyük bir kesiminin yeterli bilgiye ve eğitime sahip olmamaları bu sorunun bu denli büyümesinin en büyük kaynağıdır. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz; Yüzme bilmeyen birinin derin sularda yüzmeye çalışması ile internet hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan birinin internete giriş yapması arasında pek bir fark yoktur.

Virüslere DikkatVirüsler, bilgisayarın gelişmesi ve popüler bir iletişim aracı olmaya başlaması ile hayatımıza giriş yapmışlar. Ve işin en kötü tarafı, bilgisayar sistemlerinin gelişiminden daha hızlı bir gelişim göstermişlerdir. İşin daha da kötü tarafı, kullanıcılar bu konuda hemen hemen hiç gelişim gösterememişlerdir. Hala bir çok kişi bilgisayar virüsünün böcek gibi bir şey olduğunu düşünmektedirler. Yani bilgisayar virüsleri hakkında çoğumuzun hiçbir bilgisi bulunmamaktadır. Bu durumda virüs yazarlarının sayısını inanılmaz boyutta arttırmıştır. Şuan 10 yaşındaki çocuklar bile bu işle uğraşarak internet üzerinden insanları dolandırmaktadırlar.

Peki virüs nedir, ne iş yapar?

Virüs dediğimiz ve bir çok insanın böcek zannettiği bu şeyler aslında küçük bilgisayar uygulamalarıdır. Yani bilgisayarda kullandığınız herhangi bir uygulamadan hiçbir fakları yoktur. Normal bir uygulama gibi bilgisayarınıza veya telefonunuza yüklenirler ve çalışırlar. Boyutları oldukça küçüktür.

Virüsler ilk zamanlarda bu denli zararlı değillerdi. Bundan 10 yıl öncesine kadar virüslerin büyük kısmının tek amacı işletim sistemini bozmaktı. Yani bir çok virüsten bilgisayarınıza format atarak kurtulabiliyordunuz. Fakat internetin gelişmesi, internet üzerinden alışverişin artması vb. sebeplerden dolayı virüslerin de görevleri değişti. Artık virüslerin büyük bir kısmının tek amacı bilgisayarınızdaki hesapları çalmaktır. Bu hesapların içindeki en popüler olanları banka hesapları, e-mail ve sosyal medya sitelerinin hesaplarıdır. Bunların yanında online oyun hesaplarını çalmakta çok popülerdir.

Önceleri bilgisayarları bozmak isteyenler virüsler artık sağlıklı çalışan bilgisayarlar ve telefonlar istiyorlar. Çünkü sağlıklı çalışan bir telefon veya bilgisayarda virüste sağlıklı çalışabilecektir.

Virüsler bulaştıkları cihazlarda yapılan tüm işlemleri takip ederler be belirli aralıklarla yaptığınız işlemleri ve klavyeden giriş yaptığınız verileri belirli adreslere gönderirler. Birkaç saniye içinde kullanıcı adlarınız ve şifreleriniz yine sizin bilgisayarınız üzerinden başka birinin mail hesabına gönderilebilirler. 

Nasıl bulaşıyorlar?

 Bir virüsün cihazınıza bulaşması için bir kaç saniye yeterlidir. İnternetten indirdiğiniz bir resim, bir müzik dosyası veya bir uygulamayı açmanız bile virüsün bulaşması için yeterlidir. Hatta açtığınız bir internet sayfasından bile bilgisayarınıza birkaç saniye içinde virüs bulaşabilir. Görüntülediğiniz bir resmin içinde bir virüs olabileceğini hiçbir zaman unutmayınız. Bundan dolayı bilmediğiniz kişilerin gönderdikleri içerikleri açarken dikkatli olmalısınız.

Yazının başında dediğim gibi virüsler küçük boyutlu uygulamalardır. Bir kaç saniye için cihazınız işletim sistemine yüklenebilir ve çalışmaya başlayabilirler. Virüs uygulamalarının diğer uygulamalardan en büyük farklı, arkaplanda çalışmalarıdır. Yani siz çalıştıklarını göremezsiniz. 

Peki bu virüslerden nasıl korunabiliriz?

Virüslerden korunmak için virüslerin yapılarını teknik olarak çok iyi bilmenize gerek yoktur. İnterneti biraz bilinçli kullanarak bu virüs tehlikesinden kendini koruyabilirsiniz. Bunun için şu kurallara uymanız gerekmektedir.

İster bilgisayar olsun ister telefon veya tablet, internete bağlantı yaptığınız cihazda mutlaka ama mutlaka sağlam ve güvenilir bir anti-virüs programının olması gerekiyor.

Kullandığınız anti-virüs programının kendini güncellendiğinden emin olmalısınız.

Bilmediğiniz bir bilgisayarda hesaplarınızı açmamanızı, açmak zorundaysanız şifrelerinizi ekran klavyesi ile girmenizi tavsiye ediyorum. 

Ekran klavyesi

Hesaplarınıza ait şifrelerde “*, _, ?, ^, !” gibi karakterler kullanmalısınız. 

Kullandığınız sistemlerin “cep telefonu doğrulama” sistemleri var ise mutlaka kullanmalısınız.

E-mail hesaplarınıza kimin gönderdiği belli olmayan fakat ilgi çeken e-mailleri kesinlikle açmamalısınız.

İhtiyacınız olan programları güvendiğiniz web sitelerinden indiriniz.

Programları lisanslarını devre dışı bırakmak için “crack” ve “ilaç” adıyla yayınlanmış araçları kesinlikle kullanmamalısınız.

Usb belleklerin %90’nın da çeşitli virüslerin olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. 

Bu yazdıklarımın tümü hem bilgisayar ve akıllı telefonlar için geçerlidir.

Eğer bu yazdıklarıma dikkat ederseniz virüslerden maksimum derecede korunabilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/06/virus.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/06/virus-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiBilgisayar ve telefon kullanıcılarının sayısı hızla artmaya başladı. Artık internet ile işi olmayan bir kişi bulmak imkansız bir hale geldi. Bu sevindirici gelişme ne yazık ki yanında büyük bir sorunu da getirdi. Bu büyük sorunun adı 'virüs'. Herkesin az yada çok bilgisi bulunan bu büyük problem her gün binlerce...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...