Bu yazımda bilgisayar kullanıcılarının baş belası olan virüslerden kurtarabilmek için yapılacak virüs temizleme prosedürlerinden bahsedeceğim…

Hemen hemen tüm bilgisayar kullanıcıları bir seferde olsa virüs tehdidi ile karşı karşıya gelmiştirler. Ne yazık ki, bilgisayarların hayatın en önemli araçlarından biri olduğu ne kadar gerçekse, virüslerin varlığı ve tehditleri de o kadar gerçektir. Hiç beklenmedik anda bulaşan ve ortaya çıkan virüsler telafisi mümkün olmayan zararlara neden olabiliyorlar.

Bazen yılların anılarını, bazen en önemli iş dosyalarını bazen de kart ve hesap bilgilerimizi kaybetmemize neden olan bu kötü niyetli yazımlara karşı her zaman hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu konuda yapacağımız en doğru şey iyi bir antivirüs programı ile bilgisayarımızı korumaktır. Fakat alacağımız bu tedbir bile bazen işe yaramaya biliyor.

Son yıllarda ki programcılık sektöründeki gelişmeler bilgisayarların kabiliyetlerini çok ama çok arttırmış durumda. Yazılım dillerindeki gelişmeler çok yetenekli programların üretilmesine olanak sağlıyor. Fakat gelin görün ki program sektöründe ki bu olumlu gelişmeler virüslerin de kabiliyetlerini arttırıyor. Sonuç olarak virüs diye adlandırdığımız şeyler kötü amaçlı yazılmış programlardır.

Virüsler Nasıl Bulaşıyor?

Bunlardan dolayı kabiliyetleri artan bu kötü niyetli programları bilgisayarımızdan uzak tutmak her geçen zorlaşmaktadır. Özellikle internet ve usb bellekler virüslerin yayılmaları için biçilmiş kaftanlardır. İnternet ortamı öyle bir hale gelmiş durumda ki, dünyanın en ünlü antivirüs programlarını bire bir taklit eden virüs programları vardır.

Yani bu demek oluyor ki, internet üzerinden kurduğunuz bir antivirüs programı virüs yazılımı olabilir. Kendi elinizle bile bile bilgisayarınıza baş belası olan bir virüs programını yükleyebilirsiniz. Virüs yazılımcıları artık sadece virüs yazmıyorlar. Artık antivirüs şirketlerinin web sitelerini de taklit ediyorlar. Tüm bu sebeplerden dolayı bilgisayarınıza bir program indirmeden önce programı nereden indirdiğinize çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Virüslerden Nasıl Korunurum?

Şunu hiçbir zaman unutmayın! Virüsler her ne kadar temizlene biliniyor olsalar da zarar veriyorlar. Kimi çok fazla zarar veriyor kimi daha az. Ama mutlaka dosya yapınıza yani işletim sisteminize zarar veriyorlar. Bundan dolayı temizlemekten daha çok virüsü uzak tutmaya önem vermeliyiz. Bunun için şunlara her zaman dikkat etmelisiniz.

 • Bilgisayarınızda mutlaka tam sürüm ve düzenli güncellenen bir antivirüs yazılımı olmalı.
 • Windows işletim sisteminin güncellemelerini düzenli olarak yapıldığından emin olmalısınız.
 • Bilmediğiniz bir web sitelerinden dosya indirmemelisiniz.
 • Sık sık usb kullanıyorsanız çok ama çok dikkatli olmalısınız. Güvenliğinden emin olmadığınız hiçbir bilgisayarda usbnizi kullanmamalısınız. Kullandığınız usb size özel olmalı.
 • Bütçeniz uygunsa bilinen ve güvenilen bir markanın usb belleğini kullanmalısınız. Piyasa 3 5 liraya satılan usb belleklere güvenmemek gerekiyor.
 • Oyunları ve yazılımları tam sürüm yapabilmek için internette yayınlanan illegal yazılımları hiçbir şekilde kullanmamalısınız.

Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Aldığınız her tedbire rağmen bilgisayarınıza virüs bulaştıysa yapacağınız en kestirme çözüm bilgisayarı formatlamaktır. Çünkü virüs temizleme işi bazen çok zahmetli olabiliyor ve bazen de verdiğiniz emeğe değmeyecek sonuçlar ortaya çıkıyor. Birçok durumda virüs temizlenmiş bile olsa işletim sistemi ya bozuluyor ya da çok sağlıksız çalışıyor. Bilgisayarınızı yeniden kurmak istemiyor illa virüsü temizlemek istiyorsanız size adım adım virüs temizliği nasıl yapılır anlatmaya çalışayım.

İlk olarak şunu bilmeniz gerekmektedir. Yüzlerce virüs çeşidi olmakla birlikte yapılarına göre 15-20 tür vardır. Zira her virüs aynı amaçlar güdülerek yazılmamaktadır. Worms, trojen horses, makro virüsleri, logic bomb, trap doors, exploit, spyware, adware vs. amaçları birbirinden farklı virüs türleri vardır. Kiminin amacı hesap bilgilerini çalmaktır, kiminin amacı casusluk yapmaktır, kiminin amacı reklam yapmaktır, kiminin amacı bulaşıp bilgisayarı kullanılmaz hale getirmektir.

Bunu bilmek önemlidir çünkü virüsü temizlemenin ne kadar zor veya ne kadar kolay olacağı buna bağlıdır. Kimi virüs vardır ki bulaştığında bilgisayarı formatlamaktan başka çaresi yoktur. Kimisi de vardır antivirüse bile ihtiyaç duymadan temizlene bilmektedir. O yüzden virüs bulaşma durumunu seviyelendirerek çözüm yolları sunalım.

Birinci Seviye Virüs Bulaşma Vakası ve Virüs Temizleme İşlemi

Eğer bilgisayarınıza basit bir virüs bulaştıysa mesela adware gibi reklam amaçlı bir virüsse yapacağınız iş tam sürüm bir antivirüs programı indirip bilgisayarınıza kurmaktır. Eğer lisans satın alabilecek durumdaysanız size önerebileceğim yazılımlar şunlar:

 • Kaspersky Internet Security
 • NORTON SECURITY STANDARD
 • McAfee Internet Security
 • AVG Internet Security

Bu yazılımlardan birine sahip olarak virüs tehdidinden kurtulabilirsiniz. Eğer lisans alacak bütçeniz yoksa bedava tam sürüm kullanabileceğiniz antivirüs programı olarak size Kingsoft Antivirüs 2012’yi öneriyorum. 2012 yazdığına bakmayın düzenli güncellenen ve birçok fonksiyonu olan kullanışlı bir yazılımdır.

Virüs Temizleme 1
Virüs Temizleme – Kingsoft Antivitüs 2012

Aşağıdaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kingsoft Antivirüs Programı

İkinci Seviye Virüs Bulaşma Vakası ve Virüs Temizleme İşlemi

Bu vakalarda genellikle bulaşma vakasından sonra antivirüs programı yüklenemez yüklense de düzgün çalışamaz. Bilgisayarınız problemsiz çalışsa da virüs sizin tedbir almanıza izin vermez. Antivirüs yükleme çalıştığınızda ya virüs engel olur ya da antivirüs programı kendini yükleyemez. İşletim sistemi çalışıyorken virüs temizlemek çok zordur.

Virüs aktif bir virüsse yani belirli dosyalarda durmak yerine sisteme bulaşıp yayılmak istiyorsa, yapacağınız en mantıklı şey önemli dosyalarınızı açmamaktır. Zira bazı virüsler belirli dosya türlerini tarayarak otomatik bulaşırken bazıları açtığınız dosyalara bulaşmaktadır. Böyle bir durumda kaldıysanız yapacağınız ilk iş bilgisayarınızı combofix yazılımı ile taramaktır. Combofix dünyaca ünlü bir antivirüs yazılımıdır ve ücretsiz. Anlık çalışarak bilgisayarınızı koruyamaz fakat çalıştırıldığında çok başarılıdır.

Combofix 5 MB büyüklüğünden ve ücretsiz bir antivirüs olmasına rağmen çok güçlüdür. Hemen hemen söküp atamayacağı virüs yoktur. Yapmanız gereken şey bilgisayarınıza indirip yönetici olarak çalıştırmaktır. 5-10 dakikalık tarama ve temizleme işleminden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatır ve size rapor sunar.

Uyarı: Combofix çalışırken başka işlem yapmanıza izin vermez ve çalışan uygulamaları kapatır. Bundan dolayı açık ve kaydetmediğiniz dosyalarınız varsa combofixi çalıştırmadan önce kapatınız.

Virüs Temizleme 2
Virüs Temizleme – Combofix Antivirüs

Combofix hakkında detaylı bilgi almak için şu adresi ziyaret ediniz.

Combofix Nedir, Nasıl Kullanılır?

Üçüncü Seviye Virüs Bulaşma Vakası ve Virüs Temizleme İşlemi

Bu vakada virüs çok bulaşıcıdır ve bilgisayarda işlem yapmanıza izin vermez. Böyle bir durumla karşılaştığınızda virüsü ancak işletim sisteminiz devrede değil iken temizleyebilirsiniz. Yani Windows İşletim Sistemini çalıştırmadan virüsü temizlemeniz gerekmektedir. Çoğu virüs bulaşma vakalarında işletim sisteminiz açıldığı an virüste aktif hale geldiği için gereken temizleme işlemi bir türlü yapılamaz. Bu tür durumlarda boot yapılabilen bir antivirüs yazılımı kullanmalısınız.

Boot özelliği her antivirüs programında yoktur ve olanların birçoğu ücretlidir. Boot fonksiyonu antivirüsün kurtarma cdsi veya belleği oluşturabilme özelliğinin olmasıdır. Temiz bilgisayarda boot antivirüs belleği oluşturup virüs bulaşmış bilgisayarınızı bu bellekten açarsanız, işletim sisteminiz devreye girmeden bilgisayarınız bu boot antivirüs üzerinden açılır ve temizleme işlemi virüs pasif durumda iken yapılır.

Bu işlemi yapabilmeniz için ilk olarak boş bir cd veya belleğe ihtiyacınız olacak. Tabii ki bir de boot özelliği olan bir antivirüs programına.

Bootable Özelliği Olan Antivirüs Programları

 • Anvi Rescue Disk
 • AVG Rescue CD
 • Avira Rescue System
 • Comodo Rescue Disk
 • Bitdefender Rescue CD
 • Dr.Web LiveDisk
 • F-Secure Rescue CD
 • Kaspersky Rescue Disk
 • Panda Cloud Cleaner Rescue ISO
 • Sophos Bootable Anti-Virus
 • Trend Micro Rescue Disk
 • VBA32 Rescue
 • Windows Defender Offline
 • Zillya! LiveCD
 • PC Tools’ Alternate Operating System Scanner

Benim size tavsiyem Anvi Rescue Disk’dir. Bu antivirüs programının hem boyutu küçük hem görsel arayüze sahip hem de güçlü bir temizleme motoruna sahiptir. Kullanımı da oldukça basittir. Aşağıdaki linkten yaklaşık 110 MB büyüklüğündeki kurulum dosyalarını indirebilirsiniz.

Anvi Rescue Disk İndir

İndirdiğiniz rar dosyasından aşağı gördüğünüz iki dosya çıkacaktır.

Virüs Temizleme 3
Virüs Temizleme – Anvi Rescue Disk Boot Yapma

Bu dosyalardan BootUsb yazılımı Rescue image (iso) dosyasını belleğe yazmaya yaramaktadır. Yani ilk olarak BootUsb programını çalıştırıp iso dosyasını yazdırmanız gerekmektedir. Daha önce yapmadıysanız bilgi almak için aşağıda linkini verdiğim sayfayı ziyaret ediniz.

İso Dosyasını Flash Belleğe Yazdırma

Yazdırma işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı bu bellek üzerinden başlatmanız gerekecek. Bilgisayarınızı bellek üzerinden başlatabilmek için ya bios ayarlarına girerek First Boot Device olarak belleğinizi ayarlamanız gerekecek ya da bilgisayarınız başlarken F2 veya F12 tuşlarını kullanarak boot menüye giriş yapmanız gerekecek. Basit bir işlemdir biraz araştırma yaparak nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Virüs Temizleme 4
Virüs Temizleme – Anvi Rescue Disk

Artık yapmanız gereken tek şey Anvi Rescue Antivirüs programı ile bilgisayarınızı taratmak ve temizlenmesini beklemektir.

Tabii ki illa benim tavsiye ettiğim bootable antivirüs programını kullanmak zorunda değilsiniz. Yukarıda listesini verdiğim yazılımlardan herhangi birini kullanabilirsiniz. İnternet hızınız iyiyse F-Secure Rescue CD, Kaspersky Rescue Disk, Bitdefender Rescue CD gibi güçlü antivirüs programlarını da deneyebilirsiniz.

Uyarı: Bu işlemlerden önce önemli gördüğünüz kişisel dosyalarınızı alabiliyorsanız mutlaka alın. Çünkü temizlik işi virüs bulaşmış kişisel dosyalarınız bozabilir.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/04/Virüs-Temizleme-Anvi-Rescue-Disk.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2019/04/Virüs-Temizleme-Anvi-Rescue-Disk-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojianti virus programı,anti virüs temizleme,virüs programı,virus programı ücretsiz,virüs temizleme programı,virüs temizleyiciBu yazımda bilgisayar kullanıcılarının baş belası olan virüslerden kurtarabilmek için yapılacak virüs temizleme prosedürlerinden bahsedeceğim... Hemen hemen tüm bilgisayar kullanıcıları bir seferde olsa virüs tehdidi ile karşı karşıya gelmiştirler. Ne yazık ki, bilgisayarların hayatın en önemli araçlarından biri olduğu ne kadar gerçekse, virüslerin varlığı ve tehditleri de o kadar gerçektir....Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz. Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...