USB'den Windows Kurma SorunlarıSon yıllarda netbook ve ultrabook türü bilgisayarların kullanımlarının artması kaçınılmaz olarak Windows kurulumu sorununu yanında getirdi.Bu bilgisayarlar boyut olarak küçük olmalarından dolayı bir çoğunda cd-rom veya dvd-rom bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu tür bilgisayara yeni Windows kurulumu yapılmak istendiğinde mecburen harici usb cd-rom kullanılması gerekmektedir. Bir çoğumuz bu duruma alışkın olmadığından netbook veya ultrabookumuza yeni Windows kurulumu yapmaktan korkmaktayız.

Bir diğer sorunda kurmak istediğimiz Windows versiyonun eski olmasından dolayı kurulum sırasında Windows’un harddiski görmemesidir. Bu sorunu bir çok kişi usb cd-rom kaynaklandığını düşünmektedir. Fakat bu sorun Windows’un yeni donanımınızı tanımamasından kaynaklanmaktadır.

Bu sorun ilk olarak sata hardiskler çıktığında ortaya çıkmıştır. Sata harddiskler çıktığında Windows XP çok popüler olarak kullanılmaktaydı. Windows XP sata teknolojini barındırmadığından sata harddiskli bir bilgisayara XP kurmak istediğimizde harddisk bulunmadı hatası alınıyordu. Bu sorunu gidermek için Windows XP kurulum CD’inin içine sata driverlarını yükleyip yeni bir kurulum cdsi oluşturuyorduk.

Daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz.

Bu sorunun aynısı şuan Windows 7 Kurulum CD’lerinde de yaşanmaktadır. İlk piyasaya sürülen Windows 7’ler, şuan hali hazırda satılan bazı notebook, netbook ve ultrabook bilgisayarlarda bulunan sata-harddiskleri görmüyorlar. Bundan dolayı, Windows kurulumu sırasında gelen bu ekranda

Windows 7 format ekranı

harddiskiniz görünmüyorsa, büyük ihtimalle Windows sata harddiskinizi tanıyamıyor dur. Bu durumda yapacağınız en mantık şey daha yeni bir Windows versiyonu kullanmaktır.

Sıra geldi yazı başında bahsettiğimiz usb cd-rom kullanma işine. Cd-rom’a sahip bir bilgisayara format atıp Windows yüklemek istediğinizde nasıl ki bios ayarlarına girip boot kısmında first device ayarını CD-ROM yapıyoruz, usb cd-rom’dan kurulum yapmak istediğimizde de first device ayarını USB CD-ROM yapmamız gerekmektedir.

İlla usb cd-rom kullanmanıza gerek yoktur. Kurulumu flash bellek üzerinden de yapabilirsiniz. Bilgi için bu sayfayı ziyaret ediniz.

 İşinizi kolaylaştırmak adına farklı bir kaç bios markası için bu ayarın nasıl yapıldığını gösteren resimler hazırladım.

Usb cd-rom ayarı bios 1
Usb cd-rom ayarı bios 1

Usb cd-rom ayarı bios 2
Usb cd-rom ayarı bios 2

Usb cd-rom ayarı bios 3
Usb cd-rom ayarı bios 3

Usb cd-rom ayarı bios 4
Usb cd-rom ayarı bios 4

Bu ayarları doğru yaptıktan sonra yapmamız gereken tek şey kurulumu başlatmak ve her gelen pencereyi onaylayarak kurulumu devam ettirmektir. Yaşadığınız sorunları bu yazının altına yorum yaparak bize bildirebilirsiniz. Herkese kolay gelsin.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36005d1376608009-usb-cd-rom-windows-kurulumu.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/36005d1376608009-usb-cd-rom-windows-kurulumu-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiWindowsSon yıllarda netbook ve ultrabook türü bilgisayarların kullanımlarının artması kaçınılmaz olarak Windows kurulumu sorununu yanında getirdi.Bu bilgisayarlar boyut olarak küçük olmalarından dolayı bir çoğunda cd-rom veya dvd-rom bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu tür bilgisayara yeni Windows kurulumu yapılmak istendiğinde mecburen harici usb cd-rom kullanılması gerekmektedir. Bir çoğumuz bu duruma alışkın...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...