Tüm Yönleriyle Windows 8Sabırsızlıkla beklediğimiz Windows 8, yakın zaman önce piyasaya sürüldü. Uzun süredir gündemi meşgul eden Windows 8 haberleri, zaten merak içinde olan kullanıcıların telaşlanmalarına neden oldu.

Zira bu haberlerde, Windows kullanıcılarını telaşlandıracak gelişmelerden sıkça bahsedildi.

Telaşın nedeni ise, şuan ki yapının kullanım kolaylığı ve milyonlarca insanın bu yapıya alışmış olmasıdır.

Windows yıllardır yapısını koruyan bir işletim sistemidir. Çok az değişiklik geçirerek günümüze kadar gelmiştir.

Microsoft’un en büyük yeniliği olarak duyurduğu Metro arayüzü, herkesin yabancı olduğunu bir konuydu. “Windows 8’de masaüstü olmayacak” ve “Windows 8 çok karmaşık” söylentileri telaşı iyice arttırdı.

Gerçekten de, Windows 7’den Windows 8’e geçen kişilerde bir bocalama oldu. Bilgisayar açıldığında masaüstü yerine Metro arayüzünün gelmesi ve başlat menüsünün olmaması, en iyi Windows kullanıcılarını bile şaşırtmayı başardı.

Peki, gerçekten de Windows’un kullanımı zorlaştı mı?

Kesinlikle hayır. Microsoft, bu hamlesi ile bilgisayar dünyasına yeni soluk getirmiştir. Windows, Metro arayüzü sayesinde klasik bir bilgisayarı, multimedia merkezi haline getirmeyi başarmış.

Windows 8, geliştirilmiş Windows 7 ve Metro arayüzünün bileşimidir. Metro ara yüzünün arkasında Windows 7’nin geliştirilmiş hali bulunmaktadır. Windows 7 bulunan tüm menüler ve pencereler Windows 8’de bulumaktadır. Windows 8’de herhangi bir disk sürücüsüne anında şifre verebiliyorsunuz. Görev yöneticisi daha hoş ve kullanımı kolay bir hale getirilmiş.

Windows 8’in asıl büyük yeniliği ise klavye ve fareye ihtiyaç duymadan dokunmatik bir ekranla kullanılabilmesidir. Hemen hem her şey dokunmatik bir ekrana göre dizayn edilmiştir. İleriki zamanlarda bunu daha göreceğiz.

Daha sonra ki yazımda değişiklikleri daha detaylı anlatacağım. Şimdi Metro ara yüzünün kabiliyetlerine bakalım.

Metro arayüzü aşağıda gördüğünüz gibi sekme ve simgelerden oluşmaktadır.

Windows 8 Metro Arayüzü

Bilgisayar açıldığında ilk bu ekran gelmektedir. Bu ekranda posta, kişiler, video, masaüstü, resimler, haberler, müzik, hava durumu, mesajlaşma, Explorer adında sekmeler bulunmaktadır. Bu sekmeleri girip hesap internet ortamında kullandığınız hesapları tanımlayabiliyorsunuz.

Windows 8 Posta Hesapları

Posta sekmesine e-posta hesaplarınızı, kişiler sekmesine facebook hesabınızı, mesajlaşma sekmesine msn hesabınızı ekliyorsunuz. Bu sayede bilgisayar açıldığı an bütün hesaplarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Bunların yanın haberleri okuyabiliyor, hava durumunu kontrol edebiliyorsunuz.
Bilgisayarınıza yüklediğiniz programların simgeleri yine bu ekrana yerleşiyor. Ekranın dolunca ikinci sayfaya geçiyor. Farenizi orta tuşuyla sayfalar arasında istediğiniz gibi geçiş yapabiliyorsunuz.

En çok kullandığınız programları ilk sayfalara diğer programları son sayfalara taşıyabiliyorsunuz. Metro ekranınızı her şeyin yerine değiştirebiliyorsunuz.

Windows 8 Metro Uygulamlar Pencerisi

Posta sekmesini sürükleyip sayfanın sağına çekebiliyor, programları istediğiniz sayfalara sabitleyebiliyorsunuz.

Tüm Yönleriyle Windows 8 1

Metro arayüzünün diğer bir yeniliği ise, ilk olarak android ve iphone telefonlarda gördüğümüz uygulama mağazası.

Metro arayüzünde bulunan Mağazaya girerek çok hızlı bir şekilde uygulama yükleyebiliyorsunuz.

İpucu: Mağazada bulunan uygulamaların bir kısmı ücretsiz.

Metro ekranın üzerindeyken klavyeden herhangi bir tuşa bastığınızda, anında arama işlemi başlıyor. Ve çok hızlı bir şekilde aradığınız uygulamayı bulabiliyorsunuz.

Hesap makinesi açmak için Metro ekranı üzerinde “he” yazıp enter tuşuna basmanız yeterli oluyor. Masaüstüne geçmek istediğiniz de “Masaüstü” sekmesine tıklamanız yeterli oluyor. Masaüstüden Metro ekranına geçmek için yapmanız gereken tek şey, klavye üzerinde bulunan başlat tuşuna basmaktır. Fare yardımı ile de Metro ekranına geçiş yapabiliyorsunuz. Windows 8’in yeni özelliklerinden biri de, ekranın köşelerinde hızlı işlem araçlarının olmasıdır. Ekranınızın sol üst köşesine fare imlecinizi getirdiğinizde küçük bir pencere açılmaktadır.

Aşağıda gördüğünüz gibi.

Metro Geçiş Pencereleri

Bu pencere tıklayarak açık sayfalar içinde hızlı bir şekilde dolaşabilirsiniz.

Yine aynı şekilde sol alt köşeye geldiğiniz Metro ara yüzü geçiş tuşu çıkmaktadır.Windows 8 Hızlı Araç Çubukları

İmleci sağ üst köşeye getirdiğinizde hızlı araç çubukları çıkmaktadır. Bu çubukta ara, aygıtlar, ayarlar sekmeleri bulunmaktadır.

İpucu: Bilgisayarı kapat tuşuna ayalar sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Metro ara yüzü üzerinde farenin sağ tuşuna tıkladığınız ekranın alt sağ köşesine tüm uygulamalar düğmesi çıkmaktadır. Bu düğmeye bastığınızda yüklü tüm uygulamaların listesini görebiliyorsunuz..

Windows 8 Hızlı Araç Çubukları

Windows 8 ile gelen Explorer 10 tam anlamıyla harika. Çok hızlı ve güçlü bir Explorer sizleri bekliyor.

İpucu: Üstte bulunan ana menüye ulaşmak için “Alt” tuşuna basınız.

Gördüğünüz gibi Metro arayüzü kullanımı çok kolay ve hızlı bir multimedia arayüzü görevi yapmaktadır. Şimdilik yazıyı burada bitiriyorum. Bir daha ki makale görüşmek üzere.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/32832d1352451379-windows-8.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2014/02/32832d1352451379-windows-8-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojiWindows 8Sabırsızlıkla beklediğimiz Windows 8, yakın zaman önce piyasaya sürüldü. Uzun süredir gündemi meşgul eden Windows 8 haberleri, zaten merak içinde olan kullanıcıların telaşlanmalarına neden oldu. Zira bu haberlerde, Windows kullanıcılarını telaşlandıracak gelişmelerden sıkça bahsedildi. Telaşın nedeni ise, şuan ki yapının kullanım kolaylığı ve milyonlarca insanın bu yapıya alışmış olmasıdır. Windows yıllardır yapısını koruyan bir...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...