Evet telefonlar konusunda sıkça sorulan sorulardan biri de telefonun üretim tarihi. İnsanlar aldıkları telefonun üretim tarihi öğrenmek istiyorlar. İşin açıkçası neden öğrenmek istedikleri konusunda bilgim yok ama nasıl öğrenebileceklerini bu yazımda anlatacağım. 

Bildiğiniz üzere piyasada genel olarak iki tip telefon var. Bu ayrımı ios işletim sistemini kullanan iPhone ve android işletim sistemini kullanan diğer telefonlar olarak yapabiliriz. Telefonun üretim tarihini öğrenme işini bu iki telefon çeşidine göre yapacağız. Hemen işlemlere başlayalım…

Telefonunuz üretim tarihi ve üretim yerini öğrenebilmeniz için ilk olarak telefonunuzun seri numarasını öğrenmeni gerekmekdir.

Telefonunuzun seri numarası eğer telefonunuz iPhone ise

 

Ayarlar -> Genel -> Hakkında kısmına giriyoruz

Telefonun Üretim Tarihini Öğrenme 1

Seri numarası yazan kısmın karşısındaki değeri kullanacağız.

Eğer telefonunuz android işletim sisteminin kullanan HTC, Samsung, Vestel vb gibi bir telefon ise

Ayarlar -> Cihaz Hakkında -> Durum menülerini takip ederek açılan sayfadan seri numarına bakıyoruz.

Telefonun Üretim Tarihini Öğrenme 2

Evet telefonlarımızın seri numaralarını öğrendiğimize şimdi de üretim tarihlerini öğrenelim.

Hemen şu siteye giriş yapıyoruz. Sayfada ortasında bulunan menüden telefonumuzun markasını seçiyoruz ve hemen alta telefonumuzun seri numarasını yazıyoruz. Son olarak “Show info” tuşuna basıyoruz.

Telefonun Üretim Tarihini Öğrenme 3

Açılan sayfa aşağıdaki gibi olacak. Sayfada bulunan General İnformation kısmında telefonumuzla ilgili üretim bilgileri bulunmaktadır. Sadece üretim tarihi değil üretim yeri de yazmaktadır.

Telefonun Üretim Tarihini Öğrenme 4

Bu yolla telefonunuzun üretim tarihini ve yerini bulabilirsiniz. Bu yolla üretim tarihi bulmanın güvenlik sorunu yaratıp yaratmayacağını inanın bilmiyorum. Bu yola güven duymayacak arkadaşlar için diğer yolu da anlatayım. Bu yol oldukça kısa ve denenmiş bir yoldur. İki şekilde de aynı tarihi şansen ulaştım.

Telefonunuzda arama penceresine gelin ve şu numarayı çevirin.

*#12580*369#

Telefonun Üretim Tarihini Öğrenme 5

Açılan bu pencerede RF Cal  yazan yerın karşında bir tarih yazmaktadır. Hemen kısa bir araştırmadan sonra RF Cal kısaltmasının “Radio Frequency Calibration” olduğun tarihi olduğunu öğrendim. Bu tarih telefonun ilk kalibrasyon olduğunu yani ilk açıldığı tarihmiş. Buradan öğrendiğim tarih ile birinci yolla elde ettiğim tarihin aynı olduğunu teyit ettim. 

Evet yazımız burada bitiyor. Umarım telefonunuzun üretim tarihini sorunsuzca öğrenebilirsiniz.

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/08/Telefonun-Uretim-Tarihi-Ogrenme.jpghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2018/08/Telefonun-Uretim-Tarihi-Ogrenme-150x150.jpgFatih ELTUNTeknolojigeneral mobile telefon üretim tarihi öğrenme,general mobile üretim tarihi öğrenme,lg telefon üretim tarihi öğrenme,telefon üretim tarihi öğrenme iphone,telefon üretim tarihi öğrenme sony,telefon üretim tarihi sorgulama kodu,telefonun ne zaman üretildiğini öğrenmeEvet telefonlar konusunda sıkça sorulan sorulardan biri de telefonun üretim tarihi. İnsanlar aldıkları telefonun üretim tarihi öğrenmek istiyorlar. İşin açıkçası neden öğrenmek istedikleri konusunda bilgim yok ama nasıl öğrenebileceklerini bu yazımda anlatacağım.  Bildiğiniz üzere piyasada genel olarak iki tip telefon var. Bu ayrımı ios işletim sistemini kullanan iPhone ve android işletim...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...