Bu yazımda bilgisayarını hızlandırabilmek için ssd disk kullanmak isteyen birçok kişinin en merak ettiğini sorulardan birine cevap vermeye çalışacağım.

Sata 2 bağlantısı ile sata 3 bağlantısı arasında ne kadar fark var?

Bu soru çok fazla kişi tarafından soruluyor. Çünkü bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun anakartı sata 3’ü desteklemiyor. Sonuç olarak da anakartında sata 3 desteği olmayan kişiler ssd disk teknolojisine şüphe ile bakıyorlar. Yaklaşık 200 TL’ye mal olacak ssd diskin hiçbir işe yaramama olasılığı insanları korkutuyor. Gerçekten de sata 2 bağlantısı ile sata 3 bağlantısı arasında ssd disk performansında nasıl bir farklı ne olur?

İşte bu sorunun cevabını alabilmek için 3 adet test yaptım ve sonuçları sizlerle paylaşmak istedim. İşte size sonuçlar…

ssd-sata2-1

Bu gördüğünüz sonuç bildiğimiz klasik bir hardiske ait. Ortalama veri transfer hızı saniyede 83.9 Mb.

ssd-sata2

Bu sonuç aynı bilgisayarda sata 2 bağlantısı ile Kingston v300 120 GB’lık ssd hardisk ile aldığı sonuç. Ortalama veri transfer hızı saniyede 177.4 Mb.

ssd-sata2-2

Bu gördüğünüz sonucu da donanım olarak hemen hemen aynı olan başka bir bilgisayarda aldım. Sata 3 bağlantısı ile Corsair Force markalı bir ssd  disk bağlantısı. Ortalama veri transfer hızı saniyede 211.2 Mb.

Bu sonuçlarda başka arkadaşların sata 3 testleri. Bu sonuçlardan da ssd diskler arasındaki farkları görebilirsiniz.

Crucial M4 1 Crucial M500 SATA OCZ Vertex4 Samsung 840 Pro

https://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2015/03/Crucial-M4-1.pnghttps://www.delinetciler.net/portal/wp-content/uploads/2015/03/Crucial-M4-1-150x150.pngFatih ELTUNTeknolojisata2 vs sata3 benchmark,ssd sata 2 performance,ssd sata 2 sata 3 farkı ssdBu yazımda bilgisayarını hızlandırabilmek için ssd disk kullanmak isteyen birçok kişinin en merak ettiğini sorulardan birine cevap vermeye çalışacağım. Sata 2 bağlantısı ile sata 3 bağlantısı arasında ne kadar fark var? Bu soru çok fazla kişi tarafından soruluyor. Çünkü bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun anakartı sata 3'ü desteklemiyor. Sonuç olarak da anakartında...Bilgisayar, Moda, Teknoloji, Sinema, Bilim, Tarih, Haber üzerine sınırsız bilgiyi sizlere sunuyoruz.  Biz interneti takip ediyoruz.Bizimle Kalın...